Вплив негативних факторів на здоров'я людини



Здоров'я людини залежить від багатьох факторів: кліматичних умов, стану навколишнього середовища, забезпечення продуктами харчування і їх цінності, соціально-економічних умов, а також стану медицини.

Патологічні стани людини можуть бути пов'язані з антропогенними чинниками забруднення навколишнього середовища: повітря, ґрунт, вода, продукти промислового виробництва. Сюди також віднесено патологію, що пов'язана з біологічними забрудненнями від тваринництва, виробництва продуктів мікробіологічного синте­зу (кормові дріжджі, амінокислоти, ферментні препарати, антибіо­тики тощо).

Суттєво на стан здоров'я населення впливають чинники соціаль­ного середовища: демографічна та медична ситуації, духовний та культурний рівень, матеріальний стан, соціальні відносини, засоби масової інформації, урбанізація, конфлікти тощо.

На основі сказаного раніше можна зробити висновок, який засно­ваний на твердженні римського філософа Сенеки (4 до н.е. — 65 н.е.): «Уміння продовжити життя — в умінні не скорочувати його».

Питання для обговорення:

1. Роль біоритмів у забезпеченні життєдіяльності людини

2. Основні положення ергономіки

3. Медико-біологічні та соціальні проблеми здоров'я

4. Вплив негативних факторів на здоров'я людини

Література:

Закон України “ Про охорону здоров’я”.

Закон України “ Про забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення”.

Абрамов С.А. Алкоголизм как социальное зло.М, 1999.

Адо В.А. Екологія, алергія, СНІД,- К., 1998.

Амосов Н.М. Раздумье о здоровье . М., 1997.

Антонов В.П.Уроки Чернобіля: радиация, жизнь здоровье .-К: Знание, 1989.

Башкиров А.А. Ветчинкина К.Т. Нормальная физиология человека, - М. Физ-ра и спорт, 1993.

Желібо Є.П., Заверуха Н.М., Зацарний В.В. Безпека життєдіяльності. Видавництво «Каравела», 2005.

Збірник документів з питань безпеки життєдіяльності в системі освіти. — Львів: ТзОВ «Марка ЛТД», 1997.

Куценко Г. И., Жашкова И. А. Основы гигиены. — М.: высш. шк., 1990.— 142с.

Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях. Затверджено постановою КМУ від 10.08.1993р. № 623.

Тема–8: Психофізіологічні небезпеки та шляхи їх попередження

Учбові питання:

1. Психофізіологічні небезпеки

2. Загальна характеристика трудової діяльності

3. Психофізіологічні фактори небезпек

4. Фактори, які впливають на продуктивність праці

Психофізіологічні небезпеки

Діяльність людини можна поділити на дві категорії — фізичну та розумову.

 Фізична діяльність — діяльність, пов 'язана з предметними діями (наприклад, перевезення вантажу, інструментальне виробництво тощо). Динамічна робота пов'язана з переміщенням у просторі частин тіла або усього тіла. У результаті енергія, яка витрачається при такій праці, перетворюється на механічну і теплову.

У процесі роботи будь-якої частини тіла до неї надходить більше крові, ніж при стані спокою. Чим більшу роботу виконують м'язи, тим більше поживних речовин і кисню надходитиме до них за до­помогою крові. Чим більше фізичної праці, занять фізичною куль­турою, спортом, тим швидше ростуть м'язові волокна, людина стає сильнішою. Фізичні вправи добре впливають на весь організм, зміц­нюють здоров'я, загартовують людину, роблять її здатною витриму­вати різні несприятливі впливи навколишнього середовища.

 

Розумова діяльність людини

На відміну від фізичної, розумова діяльність супроводжується мен­шими витратами енергетичних запасів, але це не значить, що вона є легкою. Основним робочим органом під час такого виду діяльності виступає мозок.

Малопідвіжність зумовлює застійні явища у м'язах ніг, органах черевної порожнини і малого тазу, погіршується постачання мозку киснем, зростає потреба в глюкозі.

Погіршуються також функції зорового аналізатора: стійкість ясного бачення, гострота зору, зорова праце­здатність, збільшується час зорово-моторної реакції.

Розумовій праці притаманний найбільший ступінь напруження уваги — в середньому у 5—10 разів вищий, ніж при фізичній праці.

Завершення робочого дня зовсім не перериває процесу розумової діяльності. Розвивається особливий стан організму — втома, що з часом може перетворитися на перевтому. Все це призводить до по­рушення нормального фізіологічного функціонування організму.

Фізичний і розумовий види діяльності вимагають різного напру­ження певних функціональних систем організму, тому навантажен­ня необхідно класифікувати відповідно до важкості і напруженості. Важкість праці — це напруження функціональних систем, які зумов­лені фізичним навантаженням. Напруженість характеризує рівень напруження центральної нервової системи.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 378; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!