Тема. Основи правового статусу особи в зарубіжних країнах.



План.

1. Поняття і загальна характеристика правового статусу особи.

2. Класифікація прав і свобод, обов'язків.

3. Особисті права, свободи, обов'язки.         

4. Економічні, соціальні і культурні права і обов'язки.

5. Політичні права, свободи і обов'язки.

6. Інститут громадянства. Правовий режим іноземців.

Методичні рекомендації.

Перше питання теми полягає в освітленні поняття конституційно-правового статусу особи, розгляді і загальній характеристиці його основних елементів: прав, свобод, обов'язків. Крім того, в даному питанні слід розкрити основоположний демократичний принцип, що характеризує правовий статус особи, – рівність прав, свобод і обов'язків, розкрити поняття гарантій прав, свобод і обов'язків, вказати види гарантій, охарактеризувати випадки обмеження прав, свобод.     

У другому питанні теми необхідно вказати класифікацію прав, свобод і обов'язків людини і громадянина по різних підставах (характер суб'єктів прав, свобод і обов'язків, зв'язок з особою і громадянством, за змістом и т.п.)

Третє питання вимагає освітлення і аналізу однієї з основних груп в класифікації прав, свобод і обов'язків – особистих прав, свобод і обов'язків. У цьому питанні необхідно дати характеристику основних особистих прав (право на життя, недоторканність, фізичну цілісність, свободу думки, таємницю приватного життя, свободу пересування і тому подібне), і характеристику гарантій реалізації прав, свобод.      

Четверте питання пов'язане з розглядом окремої групи прав, свобод і обов'язків – економічних, соціальних, культурних.

При відповіді на п'яте питання теми необхідно вказати і охарактеризувати види політичних прав, свобод і обов'язків (право на управління державою, виборчі права, право на свободу союзів, зборів, свободу інформації, право петицій і тому подібне)

Шосте питання теми полягає в розгляді поняття громадянства, підстав придбання і припинення громадянства, поняття осіб без громадянства, осіб с подвійним громадянством, а також в загальному аналізі правового режиму іноземців.

 

Література:

1. Мишин А.А. Конституционное право зарубежных стран: Учебник. - М., 2000.- 56-77.

2. Чиркин В.Е. Конституционное право зарубежных стран: Учебник. – М., 2000.- с.55-98.

3. Чудаков М.Ф. Конституционное (государственное) право зарубежных стран: Учебное   пособие: - Минск.- с.177-314.

4. Страшун Б.А. Конституционное (государственное) право зарубежных стран: Учебник. - М., 1996. – с.104-167. 

5. Конституции современных государств. – М., 2002.

Семінарське заняття № 5.

Тема. Виборче право. Виборчий процес. Виборчі системи.

План.

1. Поняття і принципи виборчого права зарубіжних країн.

2. Поняття і стадії виборчого процесу.

3. Поняття виборів, види виборів.

4. Поняття і види виборчих систем.

5. Загальна характеристика мажоритарної виборчої системи, види.

6. Загальна характеристика системи пропорційного представництва політичних партій.

7. Загальна характеристика напівпропорційних систем.

8. Референдум: поняття, предмет, порядок проведення.

Методичні рекомендації.

Дана тема присвячена вивченню конституційно-правових норм і регульованих ними правовідносин, пов'язаних з реалізацією виборчого права громадян шляхом участі у виборах, пов'язаних з діяльністю суб'єктів по підготовці і проведенню виборів, а також правовідносин, зв'язаних з реалізації права на участь в референдумі і порядком його проведення.

У першому питанні теми необхідно дати поняття виборчого права як інституту державного (конституційного) права зарубіжних країн, вказати його значення, розглянути і охарактеризувати з урахуванням законодавства зарубіжних країн принципи виборчого права (принцип загального, рівного виборчого права, вільної участі у виборах).

Друге питання полягає в освітленні поняття виборчого процесу і характеристиці його основних елементів: стадій виборчого процесу з урахуванням особливостей конституційного (державного) права зарубіжних країн.  

Третє питання вимагає вивчення і освітлення одного з видів народного голосування – виборів. У цьому питанні необхідно дати поняття виборів, вказати їх соціальну функцію, розглянути підстави і особливості періодичності виборів в зарубіжних країнах, а також слід вказати види виборів.

Четверте питання пов'язане з розглядом поняття виборчої системи, загальною характеристикою видів виборчих систем – мажоритарної системи, системи пропорційного представництва політичних партій, напівпропорційної виборчої системи, кумулятивного вотуму, змішаної виборчої системи.

При відповіді на п'яте питання теми необхідно детальніше розглянути і охарактеризувати мажоритарну систему і її різновиди: мажоритарну систему відносної більшості, мажоритарну систему абсолютної більшості, мажоритарну систему кваліфікованої більшості    

Шосте питання теми полягає в глибшому вивченні системи пропорційного представництва політичних партій, в т.ч. системи єдиного передаваємого голосу з урахуванням особливостей, а також розгляду окремих інститутів, вживаних у виборчій пропорційній системі: загороджувальний пункт, з'єднання списків, преференційне голосування, панаширування.

У сьомому питанні слід освітити особливості напівпропорційних виборчих систем - системи єдиного непередаваного голосу, кумулятивного вотуму.

Останнє питання теми присвячене вивченню і освітленню інституту безпосередньої демократії – референдуму: поняття, предмету, видів референдуму, порядку проведення, соціальної функції і правові наслідки референдуму.

 

Література:

1.Конституційне право зарубіжних країн. За ред. В.О. Ріяки. –Київ. 2002.- с.92-107.

2. Чиркин В.Е. Конституционное право зарубежных стран: Учебник. – М., 2000.-с.206-251. 

3. Чудаков М.Ф. Конституционное (государственное) право зарубежных стран: Учебное пособие: - Минск.- с.265-329.

4. Страшун Б.А. Конституционное (государственное) право зарубежных стран: Учебник. - М., 1996.- с.318-392.  

5. Конституции современных государств. – М., 2002.    

Семінарське заняття № 6.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 306; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!