Тема 6. Виборче право і виборчі системи зарубіжних країн.



Виборче право: джерела, принципи. Активне і пасивне виборче право.

Абсентеїзм.

Види виборчих цензів. Віковий ценз. Ценз осілості. Ценз освітній. Ценз статі. Інші обмеження виборчого права. Прямі і непрямі вибори. Куріальна система.

Виборчій процес, його стадії. Виборчі округи. Порушення принципу рівного представництва. Центральні й місцеві органи по проведенню виборів, порядок їх формування, компетенція і роль. Реєстрація виборців і складання списків. Порядок висунення кандидатів. Праймеріз. Виборча застава. Голосування. Вільне й обов’язкове голосування. Порушення таємниці голосування. Виборчій бюлетень, машини для голосування.

Поняття і види виборчих систем.

Мажоритарні виборчі системи та її різновиди (США, Велика Британія, Індія, Франція) . Пропорційні виборчі системи. Розподіл мандатів усередині списку (система вільних списків, система зв’язаних списків).

Різні види обмеження принципу пропорційності. Практика застосування пропорційних виборчих систем (Італія).

Поєднання пропорційних і мажоритарних виборчих систем (ФРН, Італія).

Поняття та види виборів.

Референдум, його види.

 

Тема 7. Парламент у зарубіжних країнах.

Парламент – загальнонаціональний представницький орган держави. Виникнення і розвиток парламенту. Парламент і парламентаризм.

Різноманітність форм парламентів у сучасну епоху. Партійний і соціальний склад парламентів зарубіжних країн.

Порядок формування парламентів. Виборність, заміщення місць у порядку призначення і наслідування.

Структура парламентів. Двопалатні парламенти і особливості правового становища палат. Двопалатні парламенти з рівноправними палатами (сенат і палата представників конгресу США, сенат і палата депутатів парламенту Італії). Двопалатні парламенти з нерівноправними палатами (палата общин і палата лордів парламенту Великої Британії, палата представників і палата радників парламенту Японії). Специфічні риси двопалатної структури парламенту ФРН.

Комітети парламентів. Колегіальні органи палат: бюро, президії. Партійні фракції та їх роль у законодавчий діяльності. Регламент палат (США, Велика Британія, Франція).

Посадові особи палат і їх правове становище. Конгрес США: спікер, віце-президент, тимчасовий голова сенату, партійні лідери палат. Парламент Великої Британії: спікер, лорд-канцлер, партійні “батоги”.

Порядок діяльності парламентів, звичайні і надзвичайні сесії.

Компетенція парламентів і способи її закріплення. Парламенти з абсолютною необмеженою компетенцією. (Велика Британія, Нова Зеландія). Парламенти з абсолютно обмеженою компетенцією (США, Франція), парламенти з відносно обмеженою компетенцією (ФРН).

Нормативні акти, які приймаються парламентами.

Законодавча процедура в парламентах. Основні стадії. 

Контроль парламентів за діяльністю урядів у парламентарних країнах.

Правовий стан депутата. Зміст депутатського мандата. Відсутність імперативного мандата і права відкликання. Імунітет і індемнітет.

 

Тема 8. Глава держави в зарубіжних країнах.

Глава держави. Поняття, основні ознаки і види. Місце глави держави в системі вищих органів державної влади.

Монарх. Правове становище монарха. Порядок престолонаслідування. Роль монарха у парламентарних, дуалістичних і абсолютних монархіях. Загальні та специфічні риси юридичного і фактичного становища монархів у Великій Британії й Японії. Роль монарха в дуалістичних монархіях.

Президент. Правове становище президента в республіках. Основні системи обрання президента, прямі вибори (Франція), непрямі вибори (США), обрання президента спеціальною колегією (ФРН, Італія), парламентом (Греція).

Дострокове звільнення президента з посади (відставка, імпічмент).

Компетенція глави держави у сфері державного управління. Роль глави держави у формуванні уряду в парламентарній монархії (Велика Британія, Японія), в дуалістичній монархії, в парламентарній республіці (Італія), в президентській республіці (США).

Компетенція глави держави у сфері законодавства.

Законодавча ініціатива, послання парламенту. Право вето і його види. Промульгація законів. Нормоустановча діяльність глави держави.

Зовнішньополітичні повноваження глави держави.

Надзвичайні повноваження глави держави (США, Франція).

Фактична роль глави держави та її залежність від форми правління, форми державного устрою й політичного режиму.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 254; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!