Що рекомендується при вивченні курсу «Основи управління в ОВС»



1. Адміністративна діяльність. Особлива частина: Підручник /За заг. ред. О. М. Бандурки. – Х.: Еспада, 2000. – 368 с.

2. Адміністративне право: підручник / Ю.П. Битяк ( кер. авт. кол. ),   В.М.Гаращук,  В.В.Богуцький та ін..; за заг. ред. Ю.П. Битяка. – Х.: Право, 2010. – C. 505-535.

3. Адміністративне право України. Академ. курс: Підруч.: У 2-х томах: Т. 2. Особлива частина / Ред. колегія: В.Б. Авер’янов (голова). – К.: Юрид. думка, 2005. – С.347-365.

4. Бандурка О.М. Теорія і практика управління органами внутрішніх справ України. – Х.: НУВС МВС України, 2004. – 780 с.

5. Бандурка О.М. Управління в органах внутрішніх справ України: Підручник. – Х.: НУВС МВС України, 1998. – 477 с.

6. Битяк Ю.П. Державна служба в Україні: організаційно-правові засади: Монографія. – Х.: Право, 2005. – 304 с.

7. Калаянов Д.П. Административно-юрисдикционная деятельность органов внутренних дел Украины. – Одеса: АО БАХВА, 2000. – 128 с.

8. Комзюк А.Т. Заходи адміністративного примусу в правоохоронній діяльності міліції: поняття, види та організаційно-правові питання реалізації: Монографія. –  Х.: НУВС, 2002. –   336 с.

9. Матюхіна Н.П. Сучасні проблеми управління персоналом органів внутрішніх справ. –  Х.: НУВС, 2002. –   126 с.

10. Плішкін В.М. Теорія управління органами внутрішніх справ: Підручник / За ред. Ю.Ф. Кравченка. – К.: НАВСУ, 1999. – 702 с.

11. Фролова О.Г. Організаційно-правові основи управління в органах внутрішніх справ. – Х.: – ФОП Лук’яненко, 2011. – 108 с.

12. Фролова О.Г. Новітня методологія в управлінні в органах внутрішніх справ. – Донецьк: ДІВС МВС України, 2001. – 309 с.

13. Ярмакі Х.П. Адміністративно-наглядова діяльність міліції в Україні. – Одеса: Одес. юрид. ін-т ХНУВС МВС України, 2006. –   409 с.

ЗАВДАННЯ ДО ПРАКТИЧНИХ (СЕМІНАРСЬКИХ) ЗАНЯТЬ

ТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

Т е м а 1. СФЕРА ВНУТРІШНІХ СПРАВ ЯК ОБ’ЄКТ УПРАВЛІННЯ. ПРЕДМЕТ, ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ, МЕТА І СИСТЕМА КУРСУ

Семінарське заняття

П л а н

1. Сфера внутрішніх справ як об’єкт управління.

2. Предмет курсу „Основи управління в органах внутрішніх справ (ОВС)” тасуспільні відносини, що його складають.

3. Основні завдання управління в органах внутрішніх справ та основні завдання курсу „Основи управління в ОВС”.

4. Головна мета і система курсу„Основи управління в ОВС”.

 

Л і т е р а т у р а

Бандурка О.М. Теорія і практика управління органами внутрішніх справ України. – Х.: НУВС МВС України, 2004. – С.75-87.

Плішкін  В.М. Теорія управління органами внутрішніх справ: Підручник / За ред. канд. юрид. наук Ю.Ф. Кравченка. – К.: Національна академія внутрішніх справ України, 1999. – С.40-67.

Фролова О.Г. Новітня методологія в управлінні в органах внутрішніх справ: Монографія. – Донецьк: ДІВС МВС України, 2001. – С. 9-31.

Фролова О.Г.  Сфера внутрішніх справ як об’єкт управління // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2008. – Вип. 97. – С.69-76

 

Т е м а 2. СИСТЕМА ТА СТРУКТУРА МВС УКРАЇНИ, ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВІ ЗАСАДИ ЙОГО ДІЯЛЬНОСТІ

Семінарське заняття

План

1. МВС України як система та його правове положення.

2. Структура МВС України, основні види управління в ОВС.

3. Міліція та основні види її діяльності.

4. Внутрішні війська.

5. Громадські формування з охорони громадського порядку й державного кордону.

Список основних нормативно-правових актів

та літератури

Про затвердження Положення про Міністерство внутрішніх справ України: Указ Президента України від 06 квітня 2011 року № 383/2011 // Голос України. – 2011. – 19 квітня. – № 71.

Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України: Закон України від 10.01.2002 р. // Відом. Верхов. Ради України. – 2002. – № 16. – Ст. 115 (з наст. змін. та допов.).

Про міліцію: Закон України від 20.12.1990 р. // Відом. Верхов. Ради УРСР . – 1991. – № 4. – Ст. 20 (з наст. змін. та допов.).

Адміністративне право: підручник  / Ю.П. Битяк ( кер. авт. кол. ),   В.М. Гаращук,  В.В.Богуцький та ін..; за  заг. ред. Ю.П. Битяка, В.М. Гаращука, В.В. Зуй. – Х.: Право, 2010. – C.505-525.

Бандурка О.М. Теорія і практика управління органами внутрішніх справ України. – Х.: НУВС МВС України, 2004. – С.87-161.

Фролова О.Г. Організаційно-правові основи управління в органах внутрішніх справ. – Х.: – ФОП Лук’яненко, 2011. – С.5-40.

Фролова О.Г. Сучасні проблеми управління міжнародною правоохоронною діяльністю органів внутрішніх справ // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я.Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2008. – Вип. 94. – С.126-132

Фролова О.Г. До проблем організаційно-правового регулювання сучасного інформаційно-методичного забезпечення діяльності органів внутрішніх справ // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я.Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2008. – Вип. 98. – С.78-85

 

Т е м а 3. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИЙ СТАТУС ПРАЦІВНИКІВ ОВС ТА ОСНОВИ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ

Практичне заняття План

1. Адміністративно-правовий статус працівників ОВС.

2. Порядок проходження служби в ОВС.

3. Службова дисципліна та дисциплінарний статут ОВС.

4. Основи управління персоналом ОВС.

5. Забезпечення безпеки персоналу ОВС.

Завдання

1. Підполковника міліції С. при досягненні ним граничного віку, передбаченого Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС, було звільнено з органів внутрішніх справ в запас наказом начальника, якому надано право призначати його на займану ним раніше посаду. Дружина С. не погодилася з цим і написала скаргу в прокуратуру про порушення законності відносно свого мужа, мотивуючи тим, що звільняти його з займаної посади та органів МВС мав право лише Міністр внутрішніх справ, а врахо

вуючи багаторічну бездоганну службу і задовільний стан здоров’я підполковника міліції С., на думку його дружини, йому можна було б подовжити термін служби в ОВС ще двічі на 5 років, тобто ще до 10 років.

Надайте обґрунтовану відповідь на цю скаргу.

 

2. Ким і в якому порядку присвоюються особам, прийнятим на службу в органи внутрішніх справ, спочатку перше, а потім наступні чергові спеціальні звання молодшого, середнього і старшого начальницького складу й які встановлюються при цьому строки вислуги в спеціальних званнях, при закінченні яких і позитивній атестації й можуть бути присвоєні чергові спеціальні звання.

 

3. Лейтенанта міліції Р. було звільнено з органів внутрішніх справ у зв’язку з тим, що він, будучи у нетверезому стані, нецензурно лаявся у громадському місці. Про таку поведінку Р. йшлося у протоколі про адміністративне правопорушення, який згідно із ст. 15 КУпАП був надісланий начальнику лейтенанта міліції Р. для вирішення питання про відповідальність останнього, після чого Р. і був звільнений з органів внутрішніх справ.

Вирішить питання про законність звільнення Р. з органів внутрішніх справ. Відповідь обґрунтуйте.

4. У позовній заяві до суду зазначалося, що гр. К. проходив службу на посаді оперуповноваженого міського відділу внутрішніх справ. Наказом начальника УМВС України в області його було звільнено з органів МВС України за порушення дисципліни за п. 64 «е» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. За висновком керівництва та атестаційної комісії УМВС в області, порушення дисципліни колишнім оперуповноваженим К., за яке його і було звільнено, полягало в тому, що у нього при перевірці у травні 2011 року. було виявлено незареєстровану заяву потерпілого гр. П. про заподіяння йому у 2007 році незнайомою особою тілесних ушкоджень. Позивач звільнення зі служби вважає незаконним, оскільки накладене стягнення, на його думку, не відповідає тяжкості вчиненого проступку. У своєму позові до суду він вказав, що за останній рік до свого звільнення з органів внутрішніх справ МВС України згідно з оскаржуваним наказом на нього дисциплінарні стягнення не накладалися, і він мав за результатами служби лише заохочення.

Обґрунтуйте позицію суду щодо рішення по цій справі.

 

Л і т е р а т у р а

Фролова О.Г. Організаційно-правові основи управління в органах внутрішніх справ. – Х.: – ФОП Лук’яненко, 2011. – С.41-106.

Битяк Ю.П. Державна служба в Україні: організаційно-правові засади: Монографія. – Х.: Право, 2005. – 304 с.

Матюхіна Н.П. Сучасні проблеми управління персоналом органів внутрішніх справ. –  Х.: НУВС, 2002. –   126 с.

Фролова О.Г. До проблем сучасного адміністративно-правового статусу працівників органів внутрішніх справ // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук.зб. / Відп. ред. В.Я.Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2009. – Вип. 100. – С.67-77

Фролова О.Г. До проблем державного захисту й забезпечення безпеки персоналу органів внутрішніх справ України // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук.зб. / Відп. ред. В.Я.Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2010. – Вип. 108. – С.101-114

Фролова О.Г.  Менеджмент у праці державних службовців. – Х.: –ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2007. – 24с.

Фролова О.Г. Актуальні питання відповідальності у сфері службової діяльності. – Х.: –ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2007. – 23с.

 

Т е м а4. ЗАГАЛЬНІ ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ УПРАВЛІННЯ В ОВС

Семінарське заняття

План

1. Загальний підхід до визначення сутності управління.

2. Управління в ОВС як вид державного управління та його поняття.

3. Основні елементи управління в ОВС та його понятійний апарат.

4. Принципи управління в ОВС.

5. Новітня методологія управління в ОВС.

 

Л і т е р а т у р а

Атаманчук  Г.В. Управление: сущность, ценность, єффективность: Учеб. Пособие для вузов. – М.: Академический Проект; Культура, 2006. – 544с.

Бандурка О.М. Теорія і практика управління органами внутрішніх справ України. – Х.: НУВС МВС України, 2004. – С.6-86; 558-776.

Плішкін  В.М. Теорія управління органами внутрішніх справ: Підручник / За ред. канд. юрид. наук Ю.Ф. Кравченка. – К.: Національна академія внутрішніх справ України, 1999. – С.11-33, 152-226.

Фролова О.Г. Новітня методологія в управлінні в органах внутрішніх справ: Монографія. – Донецьк: ДІВС МВС України, 2001. – 312с.

 

Т е м а  5.  ОСНОВИ АДМІНІСТРАТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ  ОВС. АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПРИМУС І АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ В ДІЯЛЬНОСТІ ОВС.

Практичне заняття

П л а н

1. Поняття адміністративної діяльності ОВС.

2. Види адміністративної діяльності ОВС.

3. Акти управління в адміністративній діяльності  ОВС та їх види.

4. Основні методи адміністративної діяльності ОВС.

5. Адміністративний примус і адміністративна відповідальність в боротьбі ОВС з правопорушеннями.

 

Завдання

1. Громадянин Н., який вчинив дрібне хуліганство, був затриманий працівником міліції за допомогою співробітника митної служби, який проходив поряд. Працівник міліції вдягнув наручники та наніс удар гумовою палицею гр. Н. за те, що той відмовився сідати в патрульну машину.

Визначте правомірність дій працівника міліції. Якщо ви дійдете висновку, що вони неправомірні, складіть проект скарги. Що б змінилось в ситуації за умови, що палицю і наручники застосував би співробітник митної служби?

2. Чотирнадцятирічний С. учинив дрібне хуліганство, щодо його матері гр. М. був складений протокол про адміністративне правопорушення, згідно з яким вона підлягає відповідальності за ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. При розгляді справи в суді М. пояснила, що вона не позбавлена батьківських прав, однак її син проживає окремо від неї та її чоловіка – у своєї бабусі, тому вона не може відповідати за виховання сина.

Яке рішення може постановити суд у даному випадку? Відповідь обґрунтуйте.

3. Громадяни Д. та Ц. – керівники різних акціонерних товариств з участю державного капіталу – використовували службовий автомобіль в особистих цілях. Автомобіль належав акціонерному товариству, головою якого був гр. Д. Інспектор ДАІ склав протокол про вчинення громадянами Д. та Ц. корупційного діяння. Протокол інспектор передав до суду.

Обґрунтуйте позицію суду щодо можливості притягнення до відповідальності громадян Д. та Ц.

4. Учні 10 класу П. та С. побили п’ятнадцятирічного І., в результаті чого нанесли йому тілесні ушкодження. Начальник районного в місті відділу внутрішніх справ кваліфікував дії П. та С. як дрібне хуліганство й направив протокол про адміністративне правопорушення до суду. Суддя виніс постанову про притягнення до відповідальності П. і С., якою наклав на кожного стягнення у вигляді адміністративного арешту строком на п’ять діб.

Чи законне рішення суду? Відповідь обґрунтуйте.

5. Постановою державного інспектора з пожежного нагляду К. на військовослужбовця А. було накладено штраф у розмірі трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян за порушення правил пожежної безпеки у лісі.

Чи є законною постанова інспектора? Відповідь обґрунтуйте.

6. Дільничний інспектор Р. об 11 годині склав протокол щодо гр. І., яким зафіксував факт розпивання останнім спиртних напоїв у громадському місці. Того ж дня І. був затриманий о 16 годині у маршрутці, де чіплявся до громадян та виражався нецензурно. Працівником міліції було складено протокол, який направлено за підвідомчістю.

Дайте кваліфікацію діям гр. І. та визначте, які примусові заходи можуть бути застосовані до нього.

7. Інспектором ДАІ складено протокол щодо гр. Ф., який керував транспортним засобом у стані сп’яніння, у зв’язку з чим пошкодив тролейбус. Зазначений протокол направлено до суду. Суд, розглянувши надіслані матеріали, виніс рішення, яким позбавив Ф. права керування транспортними засобами на строк шість місяців та зобов’язав правопорушника відшкодувати заподіяну шкоду в розмірі двох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Керівництво акціонерного товариства, якому належав тролейбус, звернулося зі скаргою до прокурора. У скарзі йшлося про те, що заподіяна правопорушенням шкода значно вища, ніж та, яку має відшкодувати Ф. за рішенням суду, а тому постанову необхідно змінити. Прокурор опротестував постанову суду.

Визначте законність постанови суду та обґрунтуйте свою позицію щодо рішення по даній справі.

8. У ході розгляду судом справи про дрібне хуліганство гр. А., який давав пояснення як свідок, вимагав відшкодування збитків, заявивши, що коли він допомагав працівникам міліції затримувати правопорушника, останній розірвав на ньому сорочку.

Як слід вирішити справу? Відповідь обґрунтуйте.

 

Н о р м а т и в н о – п р а в о в і а к т и та л і т е р а т у р а

Кодекс України про адміністративні правопорушення // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – № 4. – С. 5 – 250 (з наступ. змін. та доп.).

Про боротьбу з корупцією: Закон України від 05.10.95 р. // Відом. Верхов. Ради України. – 1995. – № 34. – Ст. 266 (з наступ. змін. та доп.).

Правила застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку: Затв. Постановою Ради Міністрів УРСР від 27.02.91 р. // ЗП Уряду УРСР. – 1991. – № 3. – Ст. 18 (з наступ. змін. та доп.).

Адміністративна діяльність. Особлива частина: Підручник /За заг. ред. О. М. Бандурки. – Х.: Еспада, 2000. – 368 с.

Кінаш Я. Відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконним притягненням до адміністративної відповідальності // Право України. – 2002. – № 5. – С. 34 – 36.

Коломоєць Т.О. Адміністративний примус в публічному праві України: теорія, досвід та практика реалізації: Монографія. – Запоріжжя: Поліграф, 2004. – 404 с.

Комзюк А.Т. Адміністративний примус: деякі загальні проблеми дослідження та правового регулювання в контексті забезпечення прав людини // Право України. – 2004. – № 4. – С. 46 – 49

Фролова О.Г.  Менеджмент у праці державних службовців. – Х.: –ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2007. – 24с.

Фролова О.Г. Актуальні питання відповідальності у сфері службової діяльності. – Х.: –ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2007. – 23с.

Фролова О.Г. Кваліфікація злочинів. – Х.: –ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2006. – 92с.

Хорощак Н.В. Адміністративні стягнення за законодавством України: Монографія. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. – 172 с.

 

Т е м а6. Основи адміністративно-юрисдикційної діяльності ОВС. Адміністративні провадження у справах про адміністративні правопорушення та інші види адміністративних проваджень в діяльності ОВС.

Практичне заняття

П л а н

1. Поняття і особливості адміністративної юрисдикції в органах внутрішніх справ.

2. Система та види суб’єктів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, які підвідомчі органам внутрішніх справ.

3. Статус посадових осіб ОВС, наділених в адміністративно-юрисдикційному процесі державно-владними повноваженнями.

4.  Правовий статус учасників провадження у справах про адміністративні правопорушення, підвідомчі ОВС.

5.  Кваліфікація справ про адміністративні правопорушення, що підвідомчі для розгляду ОВС.

6.  Складання процесуальних документів ОВС при провадженні у справах про адміністративні правопорушення.

7. Особливості процесуального оформлення співробітниками ОВС справ про адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління.

8.  Реєстраційні, дозвільні, контрольно-наглядові та інші види неюрисдикційних адміністративних проваджень в діяльності ОВС.

 

Завдання

1. Студенти державного юридичного вузу взимку прибирали територію вузу, начальник гаража вузу гр. А, щоб прискорити завантаження снігу на спеціалізовану машину, зупинив їхавший вулицею екскаватор, що належав державному вузу, заправив бензином, чим розрахувався за виконану ним роботу.

Дільничний інспектор міліції склав протокол про адміністративне правопорушення та виніс постанову про накладення адміністративного стягнення.

Яку статтю КУпАП порушив начальник гаража? Яка особа, уповноважена скласти протокол про адміністративне правопорушення? Ким і як повинна бути вирішена ця справа про адміністративне правопорушення по суті? Складіть по цій фабулі протокол про адміністративне правопорушення, постанову по справі про адміністративне правопорушення, пояснення начальника гаража гр. А .

 

2. Гр. К., що мав вогнепальну мисливську зброю, здійснив зміну місця проживання в межах України, переїхав з міста А. в місто Б. В зв’язку з тим, що він не знав чинне законодавство, то не став на облік в органах внутрішніх справ, як громадянин який має зброю.

Посадова особа органів внутрішніх справ, а саме: начальник відділу міста Б. гр. В., розглянув цю справу в суточний термін. Брат мисливця гр. К. гр. М. оскаржив протокол про адміністративне правопорушення та постанову про накладення адміністративного стягнення міліціонерами, оскільки вважав, що гр. К не є правопорушником, тому що стоїть на обліку в місті А., як власник зброї. До яких органів і хто може звернутися з даною скаргою? Дайте юридичну оцінку ситуації та складіть проект скарги за встановленою формою з посиланнями на необхідні нормативні акти.

 

3. Сержант міліції Л. з дружиною і донькою повертався на машині з відпустки. В одному з населених пунктів він перевищив швидкість руху і не відреагував на вимогу інспектора ДАІ зупинитися. Через тридцять хвилин автомобіль, яким керував Л., було з упинено. Працівник ДАІ склав протокол про вчинення Л. адміністративного правопорушення й запропонував сплатити штраф. Л. не оспорював допущене порушення й погодився сплатити штраф.

Дайте правову оцінку діям працівника ДАІ. Як необхідно кваліфікувати діяння, вчинені Л.? В якому порядку притягаються до відповідальності працівники органів внутрішніх справ, які скоїли подібні порушення?

4. Державтоінспект Л. зупинив вночі автомобіль яким керував гр. О. по причині того, що він рухався з виключеними фарами. Як пояснив водій гр. О вони є несправними. Працівник міліції склав протокол про адміністративне правопорушення, тимчасово затримав транспортний засіб гр. О., крім того вилучив талон про проходження державного технічного огляду.

Гр. О. правопорушником себе не вважав, подав скаргу в Міністерство внутрішніх справ України, в якій зазначив, що міліціонер гр. Л. діяв неправомірно. Зробіть юридичний аналіз ситуації. Чи порушив представник влади в даному випадку закон? Відповідь обґрунтуйте посилаючись на нормативно-правові акти.

 

5. Водій автомобіля гр. Ф. порушив правила дорожнього руху на вимогу Державтоінспектора гр. У. не пред’явив для перевірки посвідчення водія, за що був затриманий Державтоінспектором. Чи правомірні дії Державтоінспектора гр. У. Які процесуальні документи повинні бути складені спеціально уповноваженими особами Державтоінспекції?

 

6. Гр.- ка Д. була затримана співробітником міліції З. за дрібне хуліганство і доставлена у відділ міліції. Вигляд і поведінка затриманої викликали підозру у співробітника міліції , про те, що вона знаходиться в стані наркотичного сп’яніння. При огляді її речей було встановлено, що при собі вона має невеликий розмір наркотичних засобів, як пояснила гр.-ка Д. , вона придбала наркотичний засіб для власного вживання. Співробітник ОВС щоб пересвідчитися що гр.-ка Д. є особою, що вживає наркотичні засоби провів її особистий огляд. Батьки затриманої звернулися в Міністерство внутрішніх справ України зі скаргою на неправомірні дії співробітника міліції, на їх думку, міліціонер не мав права проводити особистий огляд гр.-ки Д. та повинен був скласти протоколи про адміністративні правопорушення та протоколи огляду і адміністративного затримання щодо гр.-ки Д. Чи правомірні дії співробітників міліції ? Які процесуальні документи міліціонер З . зобов’язаний був скласти?

7. Гр. М. придбав пневматичний пістолет і вирішив перевірити як він стріляє, для цього він вийшовши із магазину на вулицю і розпочав стрільбу. Співробітник міліції вилучив у правопорушника гр. М пневматичну зброю. Гр. М. звернувся в прокуратуру зі скаргою на дії міліціонера, який на його думку діяв незаконно, так як за правопорушення що він здійснив санкція цієї статті не передбачає вилучення знаряддя правопорушення.

Дайте мотивовану відповідь на скаргу. Складіть процесуальні документи по справі.

 

8. 01.01.2011 року водій гр. Ю. керував автомобілем в стані алкогольного сп’яніння, за таке правопорушення Державтоінспектор гр.Ч. склав протокол про адміністративне правопорушення, тимчасово вилучив у правопорушника посвідчення водія, тимчасово затримав транспортний засіб гр. Ю., та відсторонив водія від керування транспортним засобом.

Адвокат гр.-на Ю. гр. Ф. написав скаргу на неправомірні дії та бездіяльність Державтоінспектора гр. Ч., який на його думку порушив конституційні права гр. Ю. – право власності та не повідомив близьких родичів правопорушника, що той перебуває в стані алкогольного сп’яніння.

Проаналізуйте ситуацію та підготуйте юридично обґрунтовану відповідь на звернення адвоката. Які процесуальні документи повинні бути складено Державтоінспектором? Відповідь обрунтуйте, посилаючись на нормативні положення

9. Громадянин І. звернувся із клопотанням про зміну імені до відділу реєстрації актів громадянського стану за місцем постійного проживання. При зверненні І. пред’явив свій паспорт та квитанцію про сплату державного мита.

Через чотири місяці від дати звернення І. отримав листа за підписом керівника відділу реєстрації актів громадянського стану, в якому повідомлялося, що заявлене клопотання не розглядалося, оскільки втрачено запис про народження заявника.

     Дайте юридичний аналіз ситуації. Чи порушив у даному випадку представник влади закон? Назвіть та охарактеризуйте стадії провадження по реєстрації зміни імені.

 10.Громадянин Х. був затриманий працівником органів внутрішніх справ при вчиненні дрібного хуліганства. Під час складання протоколу про дрібне хуліганство з’ясувалося, що гр. Х три місяці тому був притягнутий до адміністративної відповідальності за злісну непокору законному розпорядженню працівника міліції й підданий стягненню у вигляді штрафу. Враховуючи це, начальник органу внутрішніх справ вирішив протокол про дрібне хуліганство направити до суду, а гр. Х затримати до розгляду суддею справи.

     Чи відповідає вимогам закону рішення начальника органу внутрішніх справ? Відповідь обґрунтуйте.

11.Інспектор ДАІ старший лейтенант А. затримав неповнолітнього гр. Б., який керував транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння. Інспектор А. встановив стан сп’яніння гр. Б. за допомогою індикаторної трубки „Контроль тверезості”. Позитивні результати проби інспектор А. зафіксував у протоколі огляду при свідках гр. В., гр. Г. та вилучив посвідчення водія. Правопорушник гр. Б. протокол огляду підписав та погодився з результатами проби.

Вирішіть дану справу. Підготуйте протокол огляду, протокол про адміністративне правопорушення, постанову про накладення адміністративного стягнення та інші матеріали по справі.

12.Державний службовець гр. А. після 23-00 год. порушував тишу (гучно розмовляв, співав) в готелі, де мешкав в період підвищення кваліфікації, чим заважав відпочивати гр. Б. та гр. В. По даному факту дільничним інспектором

 

Е. Було складено протокол про адміністративне правопорушення.

Вирішіть дану справу. Підготуйте протокол про адміністративне правопорушення і постанову про накладення адміністративного стягнення та інші матеріали по справі.

Л і т е р а т у р а

Адміністративна (поліцейська) діяльність органів внутрішніх справ (загальна частина): Підручн. / Автор. кол-в [Ю. І. Римаренко, Є. М. Мойсеєв, В. І. Олефір – керівники]. – К.: КНТ, 2008. – 816 с.

Бородін І. Л. Адміністративно-юрисдикційний процес: Моногр. / І. Л. Бородін. – К.: Алерта, 2007. – 184 с.

Калаянов Д.П. Административно-юрисдикционная деятельность органов внутренних дел Украины. Учеб. пособие. – Одеса: АО БАХВА, 2000. – 128с.

Камышников А. П. Основы управления в правоохранительных органах: Учеб. / А. П. Камышников, В. И. Махинин; отв. ред. д. ю. н., проф. Б. С. Тетерин. – М.: Щит- М, 2008. – 240 с.

Колпаков В. К. Адміністративна відповідальність (адміністративно-деліктне право): Навч. посіб. / В. К. Колпаков. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – 256с.

Остапенко О. І. Суб’єкти, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення: Навч. посіб. / О. І. Остапенко. – Львів, 2009. – 212с.

 

САМОСТІЙНА РОБОТА СТУДЕНТІВ

     Самостійна робота сприяє кращому засвоєнню студентами матеріалу з навчальної дисципліни «Адміністративне право» та формуванню у них навичок та вмінь одержувати додаткові знання.

     Формами самостійної роботи студентів є:

· доопрацювання матеріалів лекцій та опрацювання літератури, що пропонується до вивчення по темах навчальної дисципліни;

· підготовка до практичних (семінарських) занять, виконання завдань по темах практичних занять;

· робота в інформаційних мережах;

· складання конспектів по темах, що виносяться на самостійне вивчення.

     Результативність самостійної роботи виявляється під час поточного модульного контролю знань та підсумкового оцінювання успішності студентів у сесію.

7. Індивідуальна робота студентів

Індивідуальна робота може включати:

· анотацію прочитаної додаткової літератури з навчального курсу, бібліографічний опис літератури;

· конспектування монографічної літератури з тематики навчального курсу;

· підготовку есе (рефератів) та їх презентацію на практичних семінарських заняттях;

· зібрання постатейного матеріалу та письмовий аналіз статті (статей) Кодексу України про адміністративні правопорушення, Митного кодексу України або Кодексу адміністративного судочинства України;

· підготовку та формування матеріалів справи про адміністративне правопорушення;

· роботу в студентському науковому гуртку, написання наукових доповідей та їх презентація на засіданнях гуртка, опублікування наукових статей та тез наукових доповідей, участь у конференціях.

Напрямок та форму індивідуальної роботи студент визначає на початку навчального року за погодженням з кафедрою. Організацію, контроль та оцінку якості виконання індивідуальної роботи студента здійснює керівник, який закріплюється кафедрою за студентською навчальною групою.

Програмні питання


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 242; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!