Тема 6. Об’єкти цивільних прав



Самостійна робота (викласти письмово):

Завдання 1

Проведіть класифікацію наступних речей: колекція поштових марок; зібрання детективних творів О. Марининої; 100 кг борошна; знаряддя лову; колекція платівок К. Орбакайте; однокімнатна квартира (приватний будинок); набір срібних столових приборів; фамільний столовий сервіз; 2 кг цукру; 1 кубометр лісу; бібліотека художньої літератури; 2 пари взуття; жіночий костюм; музичний кінотеатр; картина; 700 літрів бензину; цілісний майновий комплекс; гроші, номіналом у 100 гривень.

Завдання 2

Розмістіть по нижченаведеним групам цінні папери: чек, ощадний сертифікат, облігація, акція, казначейські зобов'язання, ощадний сертифікат, інвестиційний сертифікат, вексель, приватизаційні папери, коносамент.

1 група: можуть видаватися лише як цінні папери на пред'явника.

2 група: можуть видаватися лише як іменні цінні папери.

3 група: можуть видаватися лише як ордерні цінні папери.

4 група: можуть видаватися лише як іменні та ордерні цінні папери.

5 група: можуть видаватися лише як цінні папери на пред'явника та як іменні.

Завдання 3.

Коржаков протягом тривалого часу колекціонував старовинні ікони. Після смерті Коржакова, було оголошено складений Коржаковим заповіт, за яким все майно, в тому числі і колекція ікон повинна перейти у рівних частках до дружини і дочки та до його рідного брата. Дружина Коржакова заперечувала проти поділу колекції ікон, вважаючи, що колекція є неподільною і пропонувала рідному брату його частку в колекції замінити іншим майном із своєї частки або відшкодувати вартість цієї частини спадку грішми. Брат Коржакова не погоджувався з жодним із варіантів і вимагав передачі відповідної частини колекції в натурі. Дружина Коржакова звернулася до суду за захистом своїх прав. Сформулюйте правові питання. Вирішіть спір.

Для студентів, які своєчасно не виконали самостійну роботу, були відсутні на семінарському занятті, або отримали незадовільну оцінку по темі:

Задача 1

ЗАТ "Нова зоря" випустило акції і розподілило між своїми працівниками. Представники ЗАТ "Джаф" почали укладати договори купівлі-продажу акцій у пенсіонерів (колишніх працівників товариства "Нова зоря"). ЗАТ "Нош зоря" звернулося до суду з позовом про визнання вчинених правочинів представниками ЗАТ «Джаф» недійсними. Дайте визначення поняття закритого акціонерного товариства. Чи мали право колишні працівники ЗАТ "Нова зоря "продавати акції товариства ? Яке рішення повинен винести суд по даній справі?

Задача 2

У громадянина України Савченко було два сини Іван і Богдан. Після смерті за складеним ним заповітом, дача заповідалась Івану, а гараж і автомобіль Богдану. Іван, який прийняв у спадщину дачу, звернувся до брата Богдана з вимогою віддати йому деякі частини автомобілю (колеса, мотор), щоб урівняти вартість їхніх часток, але Богдан не погодився, мотивуючи тим, що в такому разі вартість автомобілю значно зменшиться. З метою досягнення справедливості Іван звернувся до суду. Сформулюйте правові питання. Дайте відповідь.

Тема 7.  Здійснення та захист цивільних прав

Самостійна робота (викласти письмово):

Завдання 1

Визначте способи захисту, які можуть бути застосовані в конкретному нижченаведеному випадку порушення цивільного суб'єктивного права?

1. За договором перевезення перевізник несвоєчасно здійснив перевезення вантажу.

2. В газеті "Відомості міста" було поміщено неправдиві відомості про особисте життя громадянина Круглова.

3. Громадянин Кондаров втратив документи, які підтверджують його право власності на яхту і не мав можливості отримати дублікати правовстановлюючих документів.

4. Громадянин Клоков перешкоджав здійснювати користування транспортним засобом громадянину Донову.

Для студентів, які своєчасно не виконали самостійну роботу, були відсутні на семінарському занятті, або отримали незадовільну оцінку по темі:

1. Наведіть приклади правовідносин, коли відшкодовуються лише реальні збитки. При відповіді робіть посилання на нормативно-правові акти.

2. Наведіть приклади зловживання правом.

3. Наведіть приклади захисту цивільних прав та інтересів за допомогою засобів оперативної дії.

Тема 8.  Правочини

Самостійна робота (викласти письмово):

Задача 1

Громадянин Іваненко знаходився на стаціонарному лікуванні у шпиталі. Коли Іваненко відчув, що хвороба прогресує, він викликав медичну сестру до палати і при інших хворих Петренкові та Андрійцеві попросив її скласти заповіт від його імені, в якому він заповідав все своє майно державі. Заповіт було складено і підписано медичною сестрою шпиталю, а також підписано хворими Петренком та Андрійцевим, а також самим Іваненко. Невдовзі Іваненко помер. Його дружина, дізнавшись, що існує заповіт, в якому все майно Іваненко заповідав державі, звернулася з позовом до суду про визнання заповіту недійсним. Яке рішення повинен винести суд? Яка форма вчинення заповіту передбачена в ЦК України? Які особи мають право посвідчувати заповіт, окрім нотаріусів ?

Задача 2

Поповим 10 червня 2002 року було укладено договір купівлі-продажу двоповерхового будинку з Березовським. Договір був посвідчений нотаріально. В договорі було обумовлено те, що Березовський звільнить будинок через 2 місяці. Попов не здійснив державної реєстрації цього будинку за браком часу. Після спливу двох місяців, Попов приїхав до свого нового будинку, але виявилося, що в ньому вже проживають зовсім інші особи, які йому пред'явили договір купівлі-продажу, який був ними укладений з Березовським 12 серпня 2002 року. Попов звернувся до суду з позовом про визнання договору купівлі-продажу від 12 серпня 2002 року недійсним і визнання за ним права власності на будинок. Яке рішення повинен винести суд по даній справі? Який порядок набрання чинності правочину, який потребує державної реєстрації? Який порядок державної реєстрації правочину і якими нормативно-правовими актами регулюються ці відносини ?

Для студентів, які своєчасно не виконали самостійну роботу, були відсутні на семінарському занятті, або отримали незадовільну оцінку по темі:

 

Задача 1.

Професор філософії Ткаченко вирішив подарувати своєму аспірантові Сидоренку, до дня захисту ним дисертаційного дослідження, колекцію філософської літератури. Про своє рішення Ткаченко повідомив рідних: дружину і дочку, а також написав листа аспірантові. До передачі колекції дарувальник помер. Дочка останнього відмовилась передати колекцію Сидоренку і вимагала сплатити за неї 5000 гривень. Сидоренко не погодився сплачувати гроші, пославшись на лист, в якому вказувалось, що колекцію йому подаровано, тим більш що він захистив дисертацію до смерті свого наукового керівника і лише не встиг забрати колекцію. В свою чергу, дочка Ткаченка послалась на заповіт свого батька, в якому було вказано, що вона є спадкоємцем всього майна. Сидоренко звернувся з позовом до суду про витребування колекції книг у дочки Ткаченка. Чи буде прийнято позов до розгляду судом ? Яка форма встановлена для укладення договору дарування ?

Задача 2

Радченко шляхом обману та погрози укладав договори купівлі-продажу предметів антикваріату за ціною, значно меншою їх реальної вартості. Невдовзі громадянка С. звернулася до правоохоронних органів і повідомила, що її ввели в оману і примусили укласти договір купівлі-продажу старовинної ікони. Відносно Радченка було порушено кримінальну справу, всі придбані у такий же спосіб речі антикваріату були вилучені у нього на квартирі під час обшуку. Невдовзі Радченко помер до закінчення розслідування. Слідчий, керуючись поясненнями потерпілих, повернув їм предмети антикваріату. Спадкоємці Радченка заявили позов про визначення права власності на вилучені предмети антикваріату, мотивуючи тим, що вина Радченка в судовому порядку не встановлена, а кримінальна справа у зв'язку із його смертю припинена. Сформулюйте правові питання, які виникають у справі. Вирішіть справу.

Задача 3

Комерційний банк "Новий" уклав кредитний договір з представником фірми "Валес" Величко. Кредит не був повернутий у строк, зазначений в кредитному договорі, після чого банк звернувся з претензією до фірми "Валес". У відповіді на претензію комерційного банку "Новий" генеральний директор фірми "Валес" пояснив, що Величко не мав повноважень на укладення такого договору, а тому вимоги банку фірма не задовольнить. У своєму позові до суду комерційний банк "Новий" вимагав повернення кредиту фірмою "Валес", посилаючись на те, що кредитні кошти були перераховані на розрахунковий рахунок фірми "Валес" і використані нею. В свою чергу, фірма "Валес" подала зустрічний позов про визнання правочину, укладеного між Величко та комерційним банком "Новий", недійсним. Як суд вирішить справу ? Аргументуйте свою відповідь, посилаючись на цивільне законодавство України.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 1033; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!