Творчі та аналітичні завдання



1. Проаналізуйте перспективи розвитку страхування депозитів.

2. Проаналізуйте основні положення Закону «Про Фонд га­рантування вкладів фізичних осіб» та визначте, який хара­ктер має на сьогоднішній день система депозитного стра­хування в Україні.

Тема 10. АВТОТРАНСПОРТНЕ СТРАХУВАННЯ

 

Методичні вказівки щодо вивчення теми

Мета модульного контролю: з’ясувати ступінь засвоєння змісту страхової послуги щодо автотранспортного страхування.

Підготовка до модульного контролю з цієї теми передбачає:

- засвоєння ключових принципів автотранспортного страхування;

- виявлення об'єктів та ризиків страхування автотранспортних засобів;

- визначення обмежень страхування авто-каско;

- розуміння порядку урегулювання питань щодо завданих збитків у страхування авто-каско;

- виокремлення обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів;

- вміння використовувати теоретичні знання при вирішенні практичних питань з автотранспортного страхування.

Глосарій:автотранспортне страхування, аварійний комісар, аварійний сертифікат, аварія, бонус-малус, «зелена картка», страхування каско, моторне (транспортне) страхове бюро (мтсб), страховий алонж, страхування цивільної відповідальності власників автотранспорту, забезпечені транспортні засоби, використання транспортного засобу, власник транспортного засобу, водій, постраждалий.

Питання для усного опитування

1. Що таке страхування каско?

2. Розкрийте об'єкти та ризики страхування авто-каско.

3. Які обмеження існують в договорах страхування автотран­спортних засобів?

4. Чим, на Ваш погляд, можна пояснити значну кількість об­межень у страхування авто каско?

5. Які дії повинен здійснити страхувальник при настанні стра­хового випадку?

6. Як розраховується збиток у випадку знищення чи пошко­дження автотранспортного засобу?

7. Які витрати за договором авто КАСКО не відшкодовуються страхувальникові?

8. На підставі яких документів буде виплачене страхове від­шкодування?

9. Яку систему страхового забезпечення найчастіше використовують у договорах страхування автотранспортних засобів в Україні?

10. З якою метою було запроваджено в Україні обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транс­портних засобів та хто є суб'єктами цього страхування?

11. Які повноваження має Моторне (транспортне) страхове бюро України як професійне об'єднання страховиків?

12. Поясніть мету функціонування міжнародної системи авто страхування „Зелена картка".

13. Які види і типи договорів укладаються в межах обов'язкового страхування цивільно-правової відповідаль­ності власників наземного транспорту?

14. У яких випадках страхова компанія не відшкодовує шко­ду згідно укладеного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземного транспорту?

Практичні завдання

1. В результаті ДТП повністю знищено автомобіль. Середня ринкова регіональна ціна автомобіля становила 130 000 грн., знос на день ук­ладення договору страхування - 20%. Автомобіль було застрахо­вано на 100 % дійсної вартості. Після аварії залишились придатні деталі на суму 15000 грн. Визначте суму збитку та страхового відшкодування. (Пам’ятайте про підходи до визначення збитків при значному ступені пошкодження майна).

2. Автомобіль застраховано за системою першого ризику на суму 150 000 грн. при страховій оцінці 200 000 грн. Збиток стра­хувальника у зв'язку з пошкодженням автомобіля склав 98 000 грн. Визначте розмір страхового відшкодування.

3. Автомобіль вартістю 16 млн. грн. застраховано в двох страхових компаніях від одного і того ж самого ризику: у страховій компанії «А» - на страхову суму 10 млн. грн.; а у стра­ховій компанії «Б» - на страхову суму 12 млн. грн.Збиток з настанням страхового випадку складає 9 млн. грн. Визначить суму страхового відшкодування, яку виплатять страхова компанія «А» і страхова компанія «Б» та загальну суму виплати за страховим випадком.

4. Вартість нового автомобіля ста­новить 550 тис. грн. На страхування приймається автомобіль зі зносом 16%. Межа відповідальності страховика становить 70% від дійсної вартості автомобілю. Визначить розмір страхового відшкоду­вання, якщо за договором передбачена безумовна франшиза - 2% від страхової суми.

5. Автопідприємство страхує 20 машин від крадіжки та пошкодження. Страхова оцінка і страхова сума кожної ма­шини співпадають і становлять по 130 тис. грн. Страхові тарифи такі: 1) за пошкодження внаслідок ДТП - 2%; 2) за пошкодження внаслідок дії стихійних сил природи - 0,2 %; 3) за крадіжку - 5%. Страхова компанія надає такі знижки зі страхової премії: 1) за страхування понад 10 машин - 5%; 2) за страху­вання від усіх трьох ризиків - 2%. Визначить: загальний обсяг відповідальності страхової компанії; загальний страховий платіж за страхування 20 машин при страхуванні від усіх трьох ризиків.

6. Автомобіль було застраховано від крадіжки та пошкоджень. Ринкова ціна нового автомобілю такого класу становить 200 тис. грн. Показники автомобілю, що пропонується на страхування такі: рік випуску – 2007, фактичний пробіг – 120 тис. км., об’єм двигуна 2 тис. см3. Страхова сума встановлена на рівні страхової оцінки автомобіля. Через два місяці від укладання договору автомобіль було викрадено та у встановлений для пошуків термін не знайдено. Страховик здійснив виплату страхового відшкодування. Страхувальник на одержано суму придбав новий автомобіль. Через 6 місяців після викрадення автомобіля його було  знайдено, про що повідомили власника та страховика. Автомобілю завдано часткові пошкодження, що складають 20 тис. грн. Визначить: страхову оцінку автомобіля, використовуючи необхідні для цього таблиці (їх надає викладач), страхове відшкодування за ризиком крадіжка та вкажіть які рішення повинні бути прийняті у випадку з поверненням автомобілю.

7. У результаті ДТП повністю знищений застрахо­ваний автомобіль. Договір страхування укладений із компанією «Вік». Для з'ясування обставин і причин настання страхового випадку страховик вирішив залучити до справи аварійного комісара, який є співзасновником цієї страхової компанії. Аварійний комісар, Прусов О. В., має вишу освіту, стаж практичної діяль­ності за спеціальністю п'ять років, два роки тому пройшов атеста­цію як експерт певної спеціальності.

Дайте відповіді на такі запитання:

1) якими нормативно-правовими документами регламен­тується порядок провадження діяльності аварійних комісарів?

2) перерахуйте основні вимоги, що висуваються до осіб, які мають бажання працювати аварійними комісарами;

3) які права та обов'язки має аварійний комісар відповідно до укладеного зі страховиком договору?

4) чи має право аварійний комісар Прусов О.В. з'ясову­вати обставини і причини настання страхового випадку для стра­хової компанії «Вік»?

8. Юридичною особою, яка здійснює підприємниць­ку діяльність, укладено договір обов'язкового страхування відпо­відальності власників транспортних засобів. Договір страхуван­ня укладено на 6 місяців щодо експлуатації автобуса з кількістю місць для сидіння 18 чоловік. Автобус може використовуватися однією з осіб:

• Петренко О.Л. - водійський стаж 9 років;

• Черненко Г.А. - водійський стаж 6 років;

• Ковдій А.Б. - водійський стаж 3 роки;

• Баталов Б.С. - водійський стаж 1 рік.

У договорі страхування зазначено, що:

• автомобіль використовується у населеному пункті з насе­ленням менше 90 тисяч чоловік;

• наприкінці попереднього року було доведено причетність страхувальника до страхового шахрайства;

• на початок дії договору страхування страхувальник був віднесений до 10 класу.

Визначить:

1) розмір страхового платежу, який повинен сплатити стра­хувальник, якщо коригуючи коефіцієнти визначено у мінімальних розмірах;

2) розмір страхового платежу у разі укладення договору страхування на наступні 6 місяців, якщо протягом дії попереднього відбулося 2 страхові випадки з вини страхувальника. Решта умов залишаються незмінними.

9. У результаті дорожньо-транспортної пригоди, що сталася за участю легкового автомобіля та вантажівки, нане­сено збиток майну третіх осіб у розмірі 150 тис. грн. Страховий поліс з обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності мали обидва водії. Страховий випадок стався з вини водія вантажного автомобіля. Шкода, завдана легковому автомобілю, пов'язана із пошкодженнями, які призвели до втрати товарного вигляду. Учасники ДТП терміно­во повідомили про ДПТ відповідні органи Міністерства внутрішніх справ України, а протягом 3 робочих днів повідомили страховиків, з якими було укладено договір обов'язкового стра­хування цивільно-правової відповідальності та вжили всіх мож­ливих заходів з метою запобігання подальшої шкоди.

Дайте відповіді на такі запитання:

1) який порядок відшкодування збитків, заподіяних життю, здоров'ю та працездатності третіх осіб?

2) які особливості відшкодування збитку, нанесеного майну третіх осіб? Як буде компенсуватися майновий збиток в наведе­ному прикладі?                                                              

3) який порядок відшкодування збитків, пов'язаних із втра­тою товарного вигляду легкового автомобіля? В яких випадках страховик не відшкодовує збитків завданих страхувальником?

4) які документи слід подати страховику для отримання стра­хового відшкодування?

5) який порядок виплати страхового відшкодування?

6) чи має право страховик подати регресний позов?

10. Перевізник небезпечного вантажу виконує функції відправ­ника та одержувача. Договір страхування укладений на одне пе­ревезення автомобільним транспортом. Під час перевезення стався страховий випадок, унаслідок якого заподіяна шкода життю і здо­ров'ю фізичних осіб, навколишньому природному середовищу, майну фізичних і юридичних осіб.

Дайте відповіді на такі запитання:

1) відповідно до яких нормативно-правових документів ук­ладено договір страхування?

2) хто повинен виступати як страхувальник і за яких умов?

3) як визначається розмір страхової суми?

4) який порядок обчислення страхових платежів?

5) як поділяються виплати з настанням страхового випадку?

6) які документи слід подати для отримання страхового відшкодування?

7) чи контролюється наявність та правильність укладання зазначених договорів страхування?

 

Завдання для самостійної роботи

Логіко-структурні схеми

Побудуйте схеми, що розкривають наступні питання:

- «Класифікація ризиків при страхуванні транспортних засобів в Україні»

- «Процедура врегулювання страхового випадку згідно обов’язкового  страхування цивільної відповідальності власників транс­портних засобів».

 


Дата добавления: 2018-05-30; просмотров: 303; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!