Оформлення патенту на винахід



 

Мета роботи: Навчити оформляти патент на винахід

Суть правової охорони об'єкта інтелектуальної власності полягає в отриманні на визначений термін охоронного документа згідно з діючим законодавством.

Держава, видаючи такий документ, гарантує його власнику виключне право використовувати свій об'єкт за своїм розсудом, перешкоджати неправомірному його використанню іншими особами, передавати на підставі договору право власності будь-якій особі, яка стає його правонаступником, та дозволяти використання об'єкта права на підставі ліцензійного договору. Тобто власник охоронного документа має право володіти, користуватися та розпоряджатися об'єктом права інтелектуальної власності.

В Україні на сьогоднішній день передбачена можливість отримання таких видів охоронних документів:

- патент на винахід (термін дії - 20 років);

- патент на секретний винахід (термін дії - 20 років);

- патент на корисну модель (термін дії - 10 років);

- патент на секретну корисну модель (термін дії -10 років);

- патент на промисловий зразок (термін дії - 10 років з можливістю продовження на 10 років);

- свідоцтво на знак для товарів і послуг (термін дії - 10 років з правом продовження на 10 років).

Винаходом називається технічне рішення, яке відповідає таким умовам патентоздатності, як абсолютна світова новизна, винахідницький рівень (не очевидність) та промислова придатність.

Об'єктом винаходу може бути продукт (пристрій, речовина тощо) або процес у сфері технології. Крім того, об'єктом винаходу може бути нове застосування відомого продукту чи процесу.

Корисною моделлю називається технічне рішення, яке є новим і придатним для промислового використання.

Об'єктом корисної моделі може бути продукт (пристрій, речовина тощо) або процес у сфері технологій.

Для характеристики об'єкта винаходу «пристрій» використовують, зокрема, такі ознаки:

- наявність конструктивного (конструктивних) елемента (елементів), наприклад: «Поплавок, що складається з корпусу, сигнальних пелюстків і фіксатора, відрізняється тим, що корпус має два диски з центральним отвором»;

- наявність зв'язків між елементами, наприклад: «Вагонетка для транспортування довгомірних матеріалів, яка складається з установленого на рамі з можливістю повороту навколо горизонтальної осі коритоподібного кузова з опорами для вантажу та зіштовхуючого пристрою, що складається з гнучкого органу, один кінець якого закріплений на рамі, та роликів, закріплених на кузові, що вільно огинаються гнучким органом, відрізняється тим, що другий кінець гнучкого органу закріплений також на рамі»;

- взаємне розташування елементів, наприклад: «Вагон для привезення гарячих сипучих вантажів, що складається з встановленого на рамі кузова з секційною підлогою, що містить верхній лист, вільно установлений на рамі, а під ним розміщений гофрований елемент, відрізняється тим, що до рами підлоги жорстко прикріплений нижній лист, а між листами розміщений додатковий гофрований елемент, гофри якого розташовані перпендикулярно до гофрів основного гофрованого елемента»;

- матеріал, з якого виготовлено елемент (елементи) або пристрій в цілому, середовище, що виконує функцію елемента, та інші характеристики, наприклад: «Вібраційний бункерний живильник, що складається з чаші зі спіральним лотком, встановленої на пружних елементах, розташованих між полюсами електромагнітного вібратора під кутом до горизонту, відрізняється тим, що пружні елементи виконані із немагнітного матеріалу».

Для характеристики об'єкта винаходу «спосіб» використовують, зокрема, такі ознаки:

- наявність дії або сукупності дій, наприклад: «Спосіб визначення характеристик вологості будівельних матеріалів, за якого створюють різниці парціальних тисків водяної пари на торцях зразка та вимірюють потік маси пари, яка попадає у зразок, відрізняється тим, що додатково вимірюють потік маси пари, яка виходить із зразка»;

- порядок виконання таких дій у часі (послідовно, одночасно, у різних сполученнях тощо), наприклад: «Спосіб виготовлення бетонної суміші, за якого змішують фосфатну зв'язку з магнезитовою шихтою, відрізняється тим, що фосфатну зв'язку рівними порціями у три-чотири прийоми з інтервалом в 1-2 хвилини вводять у магнезитову шихту з постійним перемішуванням останньої»;

- умови виконання дій: режим, використання речовин (вихідної сировини, реагентів, каталізаторів тощо), пристроїв (пристосувань, інструментів, обладнання тощо), штамів мікроорганізмів, культур клітин рослин чи тварин, наприклад: «Спосіб отримання металів, який включає обробку твердих з'єднань металів газоподібним відновлювачем під час нагрівання, відрізняється тим, що відновлення виконують осушеним природним газом у температурному інтервалі 500° ≤ t ≤537,8 °С ».

Для характеристики об'єкта винаходу «речовина» використовують такі ознаки: якісний склад, хімічний склад, послідовність нуклеотидів, амінокислот і т. і.

Одним з об'єктів винаходу, на які поширюється правова охорона, є застосування відомого раніше продукту або способу за новим призначенням. Такі винаходи забезпечують створення нового засобу за рахунок виявлення нових, невідомих раніше властивостей відомого об'єкта, що виявляються у певних умовах застосування. При цьому об'єкт не підлягає змінам, нові його властивості, що проявилися в інших умовах, не випливають з очевидністю з його відомих властивостей і характеристик, а застосовуватися за новим при­значенням він повинен як самостійний об'єкт, тобто без утворення сукупнос­ті з іншими об'єктами.

Процес отримання патенту на винахід чи корисну модель включає в себе подання правильно оформленої документації (заявки), оплату відповідного збору, подання клопотання заявника на проведення кваліфікаційної експертизи та оплату збору за це, оплату збору за видачу патенту та за публікацію відомостей в бюлетені «Промислова власність». Таким чином, на першому етапі найважливішим є правильність складання заявки.

Заявка на винахід складається з таких документів: клопотання заявника про видачу охоронного документа, заява (за існуючою формою), опис винаходу, формула винаходу, креслення та реферат. До кожного з цих документів є певні вимоги, які необхідно строго виконувати, оскільки їх порушення може привести до зайвого листування між експертизою та заявником, збільшення терміну розгляду заявки, а іноді і додаткових матеріальних витрат.

Загальні вимоги до змісту документів заявки:

Заявку складають українською мовою.

Матеріали заявки не повинні містити висловів, креслень, малюнків, фотографій та будь-яких інших матеріалів, що суперечать громадському порядку і моралі, зневажливих висловлювань стосовно винаходів (корисних моделей) та результатів діяльності інших осіб, а також відомостей і матеріалів, які вочевидь не стосуються або не є необхідними для визнання документів заявки такими, що відповідають існуючим вимогам.

У формулі, описі, рефераті і пояснювальних матеріалах до опису використовують, як правило, стандартизовані терміни і скорочення, а за їх відсутності - загальновживані в науковій і технічній літературі.

Використовуючи терміни і позначення, що не є загальновживаними, необхідно пояснити їх значення у разі першого вживання в тексті.

Усі умовні позначення слід розшифровувати.

У описі, формулі винаходу (корисної моделі) та рефераті необхідно зберігати єдиність термінології, тобто одні і ті самі ознаки в зазначених документах повинні називатися однаково. Вимога єдиності термінології стосується також умовних позначень і розмірності фізичних одиниць, які використовуються в матеріалах заявки.

Назва винаходу за потреби може містити символи латинської абетки та цифри. Використання символів інших абеток, спеціальних знаків у назві не допускається. Одиниці вимірювання фізичних величин переважно вживаються в одиницях діючої Міжнародної системи одиниць.


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 277; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!