Закони розвитку технічних систем



 

Мета роботи:Надати теоретичні та практичні знання з законів розвитку технічних систем при вирішенні задач.

ТРВЗ — теорія рішення винахідницьких задач, заснована Генрихом Альтшуллером і його колегами в 1946 році, на ідеї про те, що «винахідницька творчість пов'язана зі зміною техніки, що розвивається за певними законами» і що «створення нових засобів праці повинне, незалежно від суб'єктивного до цього відносини, підкорятися об'єктивним закономірностям».

Ціль теорії прискорити винахідницький процес, виключивши з нього елементи випадковості: раптове й непередбачене осяяння, сліпий перебір і відкидання варіантів, залежність від настрою й т.п.

Крім того, метою ТРВЗ є поліпшення якості й збільшення рівня винаходів за рахунок використання різних методик зняття психологічної інерції й посилення творчої уяви.

Основні функції й області застосування ТРВЗ

 - Рішення творчих і винахідницьких завдань будь-якої складності й спрямованості без перебору варіантів (і не очікуючи натхнення).

- Рішення наукових і дослідницьких завдань.

- Виявлення проблем, труднощів і завдань при роботі з технічними системами й при їхньому розвитку.

- Виявлення й усунення причин аварійних ситуацій.

- Максимально ефективне використання ресурсів природи й техніки для рішення багатьох проблем.

- Прогнозування розвитку технічних систем і одержання перспективних рішень (у тому числі й принципово нових).

- Об'єктивна оцінка рішень.

- Систематизування знань будь-яких областей діяльності, що дозволяє значно ефективніше використовувати ці знання й на принципово новій основі розвивати конкретні науки.

- Розвиток творчої уяви й мислення.

Одна з складових ТРВЗ (теорія рішення винахідницьких задач) це ЗРТС (закони розвитку технічних систем). Щоб перейти до конкретного розгляду ЗРТС, необхідно визначити поняття щодо технічної системи та її підсистем.

Технічною системою називається сукупність взаємопов’язаних елементів, що у поєднанні і утворюють якісно нову властивість.

Приклад: ТС (технічна система)  «магнітофон» має властивість запису й відтворення звуку, тоді як жоден з її елементів окремо цими властивостями не володіє.

Елементи, що складають ТС, утворять підсистеми. Вони у свою чергу, самі є системами. Наприклад, у магнітофоні можна виділити такі підсистеми, як канали запису й відтворення звуку, переміщення магнітної стрічки та ін. В свою чергу, вони є системами відносно підсилювачів, голівок запису й відтворення, двигуну і т.д.

Технічна система звичайно складається з елементів, певним чином розміщених і зв'язаних один з одним у просторі (пристрій, речовина), або елементів, що випливають один за одним у часі (операція, процес).

На сьогодні встановлено одинадцять основних законів розвитку технічних систем:

- розвитку ТС по s-образній кривій;

- повноти частин ТС;

- наскрізного проходу енергії;

- підвищення ступеня ідеальності ТС;

- витиснення людини із ТС;

- нерівномірності розвитку частин ТС;

- згортання - розгортання ТС;

- підвищення динамічності й керованості ТС;

- переходу ТС на мікрорівень і переважне використання полів;

- переходу ТС у надсистему;

- узгодження - неузгодженості ТС.

Як параметр, що характеризує цю ТС, можна розглянути, наприклад, обсяг інформації на одиницю площі поверхні носія (пластинки, магнітної стрічки, магнітного диска). Можна ввести й деякий інтегрований показник, що враховує, крім того, габаритні, вагові й енергетичні параметри системи.

Насамперед відзначимо, що з погляду фізичних принципів, використаних для цих цілей, система пройшла ряд етапів, кожний з яких умовно можна назвати механічним, магнітним і оптичним (лазерним). Таким чином, у надсистемі звукозапису й звуковідтворення (яка, до речі, продовжує розвиватися) можна виділити ряд конкуруючих, «що намагаються» перемінити один одного систем, розвиток кожної з яких саме й підкоряється закону s-образної кривої.

Завдання:

1.Розглянути розвиток ТС ­ «побутова праска». Спрогнозуйте розвиток цієї системи.

2.На прикладах історії розвитку індивідуальних засобів листування

(гусяче перо, ручка зі сталевим пером, чорнильна авторучка, кулькова ручка), індивідуальних засобів обчислень (рахівниця, арифмометр мікрокалькулятор, персональна ЕОМ), транспортних засобів (кінні візки, автотранспорт, залізничний транспорт, авіація, космічна авіація) сформулюйте основні функції таких ТС (задовольняючі потреби людини), відзначте основні параметри, що характеризують ці системи, і фізичні обмеження, що накладаються природою на кожну систему в її розвитку.

Контрольні питання:

1. Що таке технічна система.

2. З чого складається технічна система.

3. Назвіть основні закони розвитку технічних систем.

4. Розкажіть про розвиток ТС по S- образній кривій.

 

 

Практична робота №4


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 614; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!