Застосування АРВЗ для вирішення винахідницьких задач



 

Мета роботи: Надати знання Застосування АРВЗ для вирішення винахідницьких задач

Алгоритм рішення винахідницьких задач (АРВЗ) – це чітко визначена послідовність дій, що дозволяють планомірно і цілеспрямовано перейти від розпливчастої невизначеної винахідницької ситуації до міні-задачі з виявленням і вибором у ній технічного протиріччя (ТП), після цього, до побудови моделі задачі, що локалізує конфлікт, і до подальшої деталізації конфлікту шляхом виявлення фізичного протиріччя (ФП).

По складності винахідницькі задачі можна поділити на п’ять рівнів. Перші три рівні вирішуються за допомогою звичайних методів теорії рішення винахідницьких задач (ТРВЗ). Задачі четвертого рівня складності вирішуються за допомогою АРВЗ. Історично АРВЗ постійно змінювався та вдосконалювався: АРВЗ-56, АРВЗ-61, АРВЗ-64, АРВЗ-71, АРВЗ-77, АРВЗ-85В.

АРВЗ-85В складається з дев'яти частин, які можна, умовно розділити на три стадії.

I. Аналітична стадія

1.Аналіз задачі. На цьому етапі проводять вибір і формулювання ТП, аналізують компоненти конфліктуючої пари елементів і будують модель задачі.

2.Аналіз моделі задачі. Конфлікт локалізують у просторі і в часі, аналізують наявні матеріально-полові ресурси (МПР).

3.Визначення ідеального кінцевого результату (ІКР) і ФП. Задають напрямок рішення задачі, проводять подальшу локалізацію і загострення конфлікту.

II. Оперативна стадія

4.Мобілізація і застосування МПР. На цьому етапі розглядають можливість усунення конфлікту шляхом проникнення в його сутність і мобілізації різних видів ресурсів.

5.Застосування інформаційного фонду. На цьому етапі для рішення пропонується використовувати стандарти, задачі-аналоги, прийоми усунення ФП.

6.Зміна і/або заміна задачі, під час якої коректують умови задачі.

7.Аналіз способу усунення ФП. При цьому оцінюють рішення з погляду ступеня досягнення ІКР, якості усунення ФП, керування і реалізації ТС, патентної новизни.

III. Синтетична стадія

8.Застосування отриманої відповіді. Отриману ідею розвивають з погляду видозмін у системі і надсистемі, узагальнення з метою використання для рішення інших задач, побудови нових ТС.

9.Аналіз ходу рішення. На цьому етапі хід рішення порівнюють з теоретичним, виявляють відхилення й аналізують з погляду можливого уточнення самого тексту АРВЗ і поповнення інформаційного фонду ТРВЗ.

Якщо прості інструменти (методи) ТРВЗ не справляються із задачею, то вона відноситься до четвертого рівня складності, для якого і було розроблено АРВЗ. Тому починати вирішувати задачу по АРВЗ-85В доцільно лише після того, як були застосовані всі інші, більш прості інструменти ТРВЗ.

Перш ніж починати вирішувати задачу по алгоритму, її необхідно пере формулювати, що дасть можливість сформулювати міні-задачу.

Важливо записувати умову міні-задачі без спеціальних термінів, що дозволяє побороти інерційність мислення. Саме професійні терміни нав'язують стандартні представлення про елементи ТС і часто не дають винахіднику можливість вийти на принципово новий напрямок рішення задачі. Досвід навчання і використання ТРВЗ показує, що будь-яка задача повинна бути сформульована так, щоб вона була зрозуміла навіть учню п'ятого класу.

 

Завдання:

1. Для точного керування педалями бульдозера підошва взуття бульдозериста повинна бути досить тонкою(навіть еластичною). Влітку можна натискати на педалі хоч і босоніж. А як бути взимку? У взутті з тонкою підошвою мерзнуть ноги. Не забудьте уважно проаналізувати ВПР, наявні в ТС.

2. Масова побудова суден у Росії почалася при Петрі I. Суду будували на березі, а потім їх спускали на воду. При виконанні цієї операції взимку було необхідно очищати ділянку ріки від льоду, створюючи канал. Якщо очищена від льоду ділянка була досить велика (а робота ця дуже трудомістка), спуск проходив нормально, а якщо мала — з'являлася небезпека удару судна об льод. Виникло завдання: як безпечно спускати корабель при мінімальній роботі з льодом. Уважно проаналізуйте ВПР системи.

3. Покриття на металеві поверхні виробу наносять шляхом приміщення його у ванну, наповнену гарячим розчином солі металу. Відбувається реакція відновлення, і на поверхні виробу осідає метал з розчину. Процес іде тим швидше, чим вище температура. Але при високій температурі розчин розкладається, метал осаджується на стінках ванни, розчин швидко втрачає свої властивості й через 2—3годин  його доводиться міняти. До 75% хімікатів іде у відходи. Без істотних змін технології потрібно усунути недолік.

4. Часто греблі створюють підривним методом. Приголомшує швидкість: вибух — і виростає гора землі. Однак викинутий вибухом ґрунт осідає пухкою, нещільною масою. Надалі, під дією сили власної ваги, ґрунт ущільнюється, але недостатньо, а не ущільнений погано тримає воду. Як бути?

 

Контрольні питання

1. Що таке АРВЗ.

2. З яких стадій складається АРВЗ.

3. З яких пунктів складається кожна з стадій АРВЗ.

4. На якій стадії визначається ІКР та ФП

5. Що таке фізичне протиріччя і як воно визначається.

6. До якого рівня складності відносяться задачі, які вирішуються за допомогою АРВЗ.

 

Практична робота №7


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 688; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!