ПРОГРАМА ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ



Мета переддипломної практики – формування, закріплення знань, одержаних студентами в межах теоретичної підготовки із загальноекономічних і спеціальних дисциплін; поглиблення знайомства зі структурою і специфікою організації управління банківської установи, організацією роботи на робочих місцях у різних підрозділах банку, збір необхідного матеріалу для підготовки до написання бакалаврської дипломної роботи.

Завдання практики:

поглиблене ознайомлення з діяльністю банківської установи з врахуванням специфіки обраної теми бакалаврської дипломної роботи;

ознайомлення з організацією внутрішньобанківського обліку, використання облікової інформації для контролю та прийняття управлінських рішень;

засвоєння порядку складання фінансової звітності та її використання для аналізу діяльності банку;

набуття практичних навичок в роботі по обробці і використанню інформації з фінансової звітності банку;

вивчення джерел інформації для проведення аналізу діяльності банківської установи.

В результаті проходження практики студенти повинен вміти:

спираючись на наявні потреби банку в фінансових ресурсах, визначати оптимальні обсяги та структуру залучених коштів;

спираючись на розроблену кредитну політику, оформляти необхідні документи для оформлення видачі кредиту;

оформляти документи для здійснення міжбанківського кредитування, операції РЕПО;

використовуючи дані про наявний обсяг та структуру вільних ресурсів, стандартизувати заявки на кредити за терміном, сумою, вартістю, забезпеченістю і т. ін., складати звіти щодо руху кредитів;

використовуючи інформацію про поточний стан ринку та особливості діяльності позичальника, відслідковувати напрямки та ефективність використання кредитних коштів, визначати рентабельність здійснюваних операцій, контролювати своєчасність грошових надходжень на рахунки позичальника, повноту сплати їм відсотків та основної суми боргу;

проводити та документально оформляти емісійні, торгівельні, посередницькі операції з цінними паперами: акціями, облігаціями, векселями;

спираючись на інформацію про поточні котирування цінних паперів та боргових зобов'язань, оформляти відповідні угоди та здійснювати розрахунки по них на біржовому та позабіржовому ринках;

спираючись на нормативні акти, надавати клієнтам консультації щодо проведення валютних операцій торгівельного і неторговельного характеру;

здійснювати контроль за діяльністю клієнтів щодо дотримання встановленого НБУ режиму (порядку) придбання іноземної валюти для клієнтів банку за рахунок перевірки та аналізу документів, що надаються клієнтами в банк для купівлі/продажу іноземної валюти;

контролювати термін розрахунків і складати та надавати до податкових органів та НБУ звітності про порушників;

формувати первинні бухгалтерські документи та зараховувати куплену іноземну валюту на валютні рахунки клієнтів, видавати клієнтам виписки за розрахунковими валютними рахунками;

вести записи операцій на рахунках бухгалтерського обліку, складати журнальні проводки;

використовуючи систему кореспондентських рахунків та спираючись на наявну технічну базу, проводити міжнародні розрахунки за допомогою акредитиву, інкасо, здійснювати платежі за відкритими рахунками, формувати платіжні документи за міжнародними стандартами, проводити розрахунки в системі S.W.I.F.T.

готувати та заповнювати документи, необхідні для відкриття рахунків клієнтів, видачі платіжної картки, вміти виконувати міжбанківські розрахунки за допомогою СЕП НБУ;

проводити аналіз ресурсної бази банку: розраховувати коефіцієнт банківської мультиплікації; обчислювати надлишок або нестачу ліквідного резерву банку; розраховувати питому вагу окремих видів зобов'язань в загальній структурі пасивів; проводити оцінку дохідності, ліквідності, ризику цінних паперів емітованих банком;

розраховувати показники оцінки дохідності, ліквідності, ризику акцій, облігацій, депозитних сертифікатів, векселів;

аналізувати фінансовий стан, фінансові результати діяльності банку та виявляти резерви їх зростання.

Структура звіту:

Титульний аркуш

Вступ

1. Організація обліково-операційної роботи в установах банку

2. Облік розрахунково-касових операцій банку

3. Облік і аналіз депозитних операцій банку

4. Облік і аналіз кредитних операцій банку

5. Облік і аналіз операцій з цінними паперами

6. Облік і аналіз валютних операцій банку

7. Складання фінансової звітності банку та її аналіз

Висновки

Література

Додатки

Методичні рекомендації

 

1. Організація обліково-операційної та аналітичної роботи в установах банку.

Необхідно ознайомитися зі структурою обліково-операційного та аналітичного відділу, правами та посадовими обов’язками працівників; розглянути графік документообігу і режими обслуговування клієнтів; вивчити порядок організації внутрішньобанківського контролю; первинну документацію, яка використовується в банку для оформлення операцій; основні форми синтетичного і аналітичного обліку; систему автоматизації обліково-операційної роботи.

2. Облік розрахунково-касових операцій банку.

3. Облік і аналіз депозитних операцій банку

Вивчення правил складання бухгалтерських проведень прийому коштів на депозитні рахунки, обліку нарахування процентів, погашення депозиту; дослідження діючої практики аналізу структури та динаміки депозитних операцій.

4. Облік і аналіз кредитних операцій банку

Дослідження системи обліку операцій з видачі кредиту, нарахування та сплати процентів, переведення заборгованості на рахунки сумнівної, погашення кредиту, формування резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями; обліку факторингових, лізингових операцій, операцій з врахування векселів, операцій РЕПО. Вивчення практики аналізу кредитного портфеля банку за різними ознаками, оцінки показників кредитної активності та ефективності кредитної політики банку.

5. Облік і аналіз операцій з цінними паперами.

Вивчення правил віднесення цінних паперів у відповідний портфель за видами сплати доходу: цінні папери з визначеним прибутком та цінні папери з невизначеним прибутком. Дослідження системи обліку вкладень банку в акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком для їх подальшого продажу; операцій коригування балансової вартості портфеля акцій на продаж та створення спеціального резерву під знецінення цінних паперів; цінних паперів в портфелі банку до погашення; вкладень банку в боргові цінні папери; амортизації дисконту (премії) за борговими цінними паперами. Розгляд правил аналізу операцій з цінними паперами.

6. Облік і аналіз валютних операцій банку.

Вивчення рахунків для запису валютної позиції; практики обліку обмінних операцій; операцій в іноземній валюті, що виконуються за дорученням клієнтів банку; власних операцій банку в іноземній валюті. Дослідження системи аналізу валютних операцій банку.

7. Складання фінансової звітності банку та її аналіз.

Вивчення складу основних форм фінансової звітності: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал. Дослідження системи аналізу балансу та звіту про фінансові результати; аналізу коефіцієнтів ліквідності, платоспроможності, капітальної стійкості, стабільності пасивів, прибутковості, банківських ризиків.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

1. Аналіз банківської діяльності: навч. посібник для студ. вищих навч. закл. / Національний банк України / У.Я. Грудзевич (заг.ред.). — К. : УБС НБУ, 2007. — 222с.

2. Аналіз деятельности банков: Учеб. пособие / [И. К. Козлова,  Т. А. Купрюшина, О. А. Богданкевич, Т. В. Немаева]; под общей ред. И. К. Козловой. – Мн.: Выш. шк., 2003. – 240 с.

3. Банківський менеджмент. Навч. посібник / За ред. О.А. Кириченко – К.: Знання-Прес, 2002. – 438 с.

4. Герасимович А. М. Аналіз банківської діяльності: Підручник / А. М. Герасимович, М. Д. Алексеєнко, І. М. Парасій-Вергуненко та ін. [За ред. А. М. Герасимовича. – К.: КНЕУ, 2004. – 599 с.

5. Гиляровская Л.Т. Комплексный анализ финансово-экономических результатов деятельности банка и его филиалов : учебное пособие для вузов : / Гиляровская Л.Т., Паневина С.Н. - СПб.; М.; Х.; Минск : Питер, 2003 . - 239с.

6. Інструкція з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, затверджена Постановою Правління Національного банку України 15.09.2004 № 435 // www. rada. kiev. ua.

7. Інструкція з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті та банківських металах у банках України, затверджена постановою Правління НБУ № 555 від 17.11.2004 р. // www. rada. kiev. ua.

8. Інструкція з бухгалтерського обліку операцій з готівковими коштами та банківськими металами в банках України, затверджена постановою Правління НБУ №495 від 20.10.2004 р. // www. rada. kiev. ua.

9. Інструкція з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами в банках України, затверджена постановою Правління НБУ № 355 від 20.08.2003 р. // www. rada. kiev. ua.

10.  Інструкція про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затверджена постановою Правління НБУ від 28.08.2001р. за №368 // Документ z0841-01, редакцiя вiд 13.02.2008, чинний; доступний з офіційного сайта Верховної ради України // http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi.

11.  Ковбасюк М. Р. Економічний аналіз діяльності комерційних банків і підприємств / Навчальний посібник. – К.: Видавничий дім «Скарби», 2001. – 336с.

12.  Литвин Н. Б. Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності комерційних банків. Навчальний посібник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2003. – 362 с.

13.  Облік і аудит у банках: Навч. посіб. / О.В. Васюренко, Л.В. Сердюк, О.М. Сидоренко та ін.; За ред. О.В. Васюренка. – К.: Знання, 2006. – 595 с.

14.  Облік і аудит у банках: Підручник / А.М. Герасимович, Л.М. Кіндрацька, Т.В. Кривов’яз та ін.; За ред. проф. А.М. Герасимовича. – К.: КНЕУ, 2005. – 536 с.

15.  Облік та аналіз діяльності комерційного банку: Навч. посібник:У 2 кн. / Плісак С.А., Гагаріна Л.О., Недеря Л. В., Нетребчук Л. О. /Київський національний торговельно-економічний ун-т. — К. : КНТЕУ, 2003. — 308с.

16.  Парасій-Вергуненко І. М. Аналіз банківської діяльності: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. – К.: КНЕУ, 2003. – 347 с.

17.  Петров А.Ю. Комплексный анализ финансовой деятельности банка: / Петров А.Ю., Петрова В.И. - М. : Финансы и статистика, 2007 . - 559 с.

18.  План рахунків бухгалтерського обліку банків України, затверджений постановою Правління НБУ від 17.06.2004 р. №280 // www. rada. kiev. ua.

19.  Спяк Г.І., Фаріон Т.І. Облік і аудит у банках: Навчальний посібник. – К.: Атіка, 2004. – 328 с.

20.  Щибиволок З.І. Аналіз банківської діяльності: Навч. посібн. – К.: Знання, 2006. – 311 с.

 

 

Додаток А

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

 

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

 

Кафедра банківської справи

 

З в і т

З  П Е Р Е Д Д И П Л О М Н О Ї  П Р А К Т И К И

напрям підготовки «Фінанси і кредит»

(спеціалізація «Банківська справа»)

Керівник роботи від банку: ____________________________ (назва банку) ____________________________ (посада)    
/підпис/ /печатка банку/

О. С. М’який
Керівник роботи від ВНЗ: к.е.н., доцент     /підпис/   І. М. Чмутова
 
Виконавець, студент 4 курсу 11 групи     /підпис/   І. Л. Сидоров

 

Харків, 2011


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 223; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!