Керівництво переддипломною практикою



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

 

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

 

 

Кафедра банківської справи

 

Методичні рекомендації

До проходження ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ практики

 

для студентів 4 курсу фінансового факультету

напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

(спеціалізація «Банківська справа»)

денної форми навчання

 

Харків, 2011

ВСТУП

 

В умовах адаптації вітчизняної системи вищої освіти до вимог Європейського освітнього простору, важливим напрямком вирішення проблеми формування системного економічного мислення виступає поєднання високої теоретичної підготовки фахівців з практикою.

Сьогодні, коли відбуваються значні зміни в економіці, основним ресурсом якої стають інтелект працівників та інформація, яку вони продукують, на перший план виходить необхідність становлення економіки, заснованої на знаннях та навчання протягом усього життя, що висуває нові вимоги до освітніх стандартів вищої школи та застосування компетентнісного підходу.

Ключову роль у формуванні компетенцій майбутніх випускників відіграють різні форми практичної підготовки. Вони покликані забезпечити спроможність застосовувати набуті знання та навички при виконанні фахових завдань.

Після закінчення бакалаврату за напрямом підготовки «Фінанси і кредит» випускники мають бути здатними організовувати рух фінансових ресурсів банку і регулювати фінансові відносини, що виникають між банком та суб'єктами господарювання в умовах ринку з метою найбільш ефективного використання усіх видів ресурсів у процесі виконання операцій і одержання максимального прибутку; здійснювати роботу з корпоративного управління банком, застосовуючи спеціальні методи та механізми, проводити аналіз системи управління, розробляти процедури для оцінки ефективності програм корпоративного управління; виконувати аналіз та контроль діяльності банку у розрізі кредитних, інвестиційних, валютних, розрахунково-касових, депозитних операцій з застосуванням сучасних методів багатовимірного статистичного аналізу, будувати рейтинг банку на основі різноманітних моделей.

Переддипломна практика забезпечує єдиний комплексний підхід до організації практичної підготовки, системності, безперервності та спадкоємності навчання студентів освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр.

Практика є важливим завершальним етапом теоретичного навчання і підготовки бакалаврів до професійної діяльності в установах банків. На цьому етапі здійснюється практичне навчання, формуються основні вміння та навички; особисті якості бакалавра у відповідності з кваліфікаційними характеристиками, систематизуються та закріплюються теоретичні знання шляхом самостійного виконання різноманітних банківських операцій.

Дана програма відображає єдину систему поетапної підготовки фахівців за допомогою об’єднання теоретичних знань з вирішенням практичних питань і використовується для студентів 4 курсу фінансового факультету напряму підготовки «Фінанси і кредит», забезпечуючи безперервну практичну підготовку бакалаврів і необхідну якість навчання майбутніх фахівців на основі реалізації компетентнісного підходу.

ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ПЕРЕДДИПЛОНОЇ

ПРАКТИКИ

 

Мета, завдання та зміст практики

 

Мета переддипломної практики полягає в формуванні та поглибленні у студентів 4 курсу професійних навичок, вміння приймати самостійні рішення в процесі здійснення конкретних банківських операцій шляхом виконання різноманітних обов’язків відповідно до обраної професійної діяльності в умовах функціонування банківських установ, а також у закріпленні теоретичних знань, отриманих під час вивчення фундаментальних та спеціальних професійно-орієнтованих дисциплін професійної підготовки бакалаврів напряму підготовки «Фінанси і кредит». При цьому враховуються особливості організації та діяльності фінансово-кредитної установи, де студент буде проходити переддипломну практику та специфіку обраної теми бакалаврської дипломної роботи.

У період проходження переддипломної практики студенти повинні вирішувати наступні завдання:

поглибити, розширити, систематизувати та закріпити знань з курсів загальнотеоретичної, загальноекономічної та спеціальної підготовки;

ознайомитися зі структурою і організацією управління банківської установи;

вивчити порядок приймання, перевірки, оформлення первинних та зведених фінансових документів, що має місце в різних підрозділах банку;

з’ясувати особливості обробки первинних і зведених документів з фінансового обліку і звітності в умовах використання сучасних інформаційних технологій, а також в умовах функціонування автоматизованого робочого місця спеціаліста відповідного підрозділу установи;

засвоїти порядок складання фінансової звітності та її використання для аналізу діяльності банку;

ознайомитись з організацією внутрішньобанківського обліку, використання облікової інформації для контролю та прийняття управлінських рішень;

набути практичних навичок в області фінансового обліку, аналізу та фінансового менеджменту у банках;

зібрати фактичний матеріал для підготовки до написання курсових робіт з банківських операцій та аналізу банківської діяльності, а також дипломної роботи.

Програма переддипломної практики на 4 курсі базується на змісті як загальноекономічних дисциплін відповідно з навчального плану, так і професійних дисциплінах («Банківські операції», «Валютне регулювання», «Фінансовий облік у банках», «Аналіз банківської діяльності», «Центральний банк і грошово-кредитна політика», «Торгівля цінними паперами»).

У відповідності з навчальним планом підготовки студентів напряму підготовки «Фінанси і кредит» передбачається переддипломна практика тривалістю 4 тижні.

Переддипломна практика має сприяти подальшому формуванню, закріпленню та поглибленню необхідних практичних навичок щодо організації обліково-операційної роботи в установах банку, обліку та аналізу активних і пасивних операцій, здійснення внутрішнього аудиту основних банківських операцій.

Головна мета переддипломної практики полягає у формуванні у студентів професійних навичок, вміння приймати самостійні рішення на конкретній ділянці бізнесу шляхом виконання різноманітних обов’язків відповідно до обраної професійної діяльності в умовах функціонування фінансово-кредитних установ.

Переддипломна практика студентів 4 курсу повинна забезпечити достатній обсяг практичних знань і навичок відповідно до теоретичних знань з питань вивчення специфіки діяльності банківської установи, необхідний для підготовки, написання і захисту бакалаврської дипломної роботи.

Бази практики

 

Практика студентів проводиться на базах практики, які відповідають вимогам програми та мають необхідні кадри, здатні забезпечити необхідний рівень керівництва.

Проведення переддипломної практики студентами 4 курсу передбачається як у банківських установах, так й в органах Державного казначейства України. При наявності в університеті регіональних та інших замовлень на підготовку спеціалістів перелік баз практики надають університету ті органи, які формували замовлення.

При підготовці фахівців університетом за цільовими договорами бази практики передбачаються в цих договорах. Студенти можуть самостійно з дозволу кафедри підбирати для себе місце проходження практики.

 

Керівництво переддипломною практикою

 

Офіційною основою для проведення переддипломної практики є договір, який укладається між університетом та банківськими установами або органами Державного казначейства України. Керівник установи, що є базою практики, видає наказ, у якому визначається порядок організації і проведення практики, призначається керівник практики від організації.

Навчально-методичне керівництво та виконання програми практики забезпечує кафедра банківської справи.

Загальну організацію практики та контроль за її проведенням здійснює відповідальний від кафедри за практику. Керівника практики призначає завідуючий кафедрою.

Розподіл студентів і керівників практикою з числа професорсько-викладацького складу на місця практики проводиться за наказом по університету.

Керівники переддипломної практики від кафедри:

перевіряють хід практики студентів безпосередньо за базами практик;

надають необхідні консультації студентам у процесі проходження практики;

перевіряють зібрані студентами матеріали та контролюють достатність обсягу зібраного матеріалу, необхідного для написання бакалаврської дипломної роботи;

інформують завідуючого кафедрою про стан проходження практики;

приймають звіт з переддипломної практики.

Керівники практики від бази практики:

організують проходження практики закріплених за ними студентів, виділяють кожному практиканту певні дільниці роботи, забезпечують робоче місце для проходження стажування;

складають для кожного студента графік роботи, узгоджують його з керівником практики від кафедри;

знайомлять студентів з організацією роботи у підрозділі на конкретному робочому місці, допомагають їм вірно виконувати усі завдання;

проводять постійний контроль за роботою практикантів та їх дисципліною, контролюють ведення щоденника, підготовку звіту з практики;

після закінчення практики на кожного студента готують характеристику, у якій має бути обґрунтована оцінка виконання програми практики, відношення студента до роботи, підготовленості його до самостійної роботи, якості придбаних ним знань, дисциплінованості і відношення до справи.

Студенти університету при проходженні практики зобов’язані:

до початку практики одержати від керівників від університету консультації з питань оформлення необхідних документів;

своєчасно прибути на базу практики;

у повному обсязі виконувати всі завдання, передбачені програмою практики та вказівками керівників;

вивчити та дотримуватися правил охорони праці та техніки безпеки;

виконувати правила внутрішнього розпорядку і вимоги трудового законодавства;

дотримуватись програми, затвердженої керівниками практики від кафедри банківської справи і від бази практики при виконанні студентом індивідуального плану практики;

виконувати вказівки та розпорядження керівника практики від бази практики;

вести щоденник практики з зазначенням виконаного за кожний робочий день обсягу робіт;

згідно з тематичним планом подавати керівнику практики від кафедри банківської справи завершені розділи звіту;

своєчасно подати на кафедру банківської справи письмовий звіт та оформлений належним образом щоденник.

У процесі практики студент, поряд з виконанням роботи на відповідній ділянці, збирає і обробляє практичні матеріали, необхідні для написання курсових робіт. Вимоги щодо їх написання містяться в розроблених кафедрою банківської справи методичних рекомендаціях.

До виїзду на практику студенти погоджують з керівником від кафедри банківської справи усі питання, що стосуються організації: графіки практики, зміст та порядок оформлення звіту.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 174; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!