Поняття колізії нормативно-правових актів у сфері оподаткування?



Процеси суспільного життя завжди супроводжуються протиріччями, конфліктами і серед них – конфлікти у сфері податкового законодавства. Конфлікти в нормативно-правовій сфері з оподаткування відрізняються від інших юридичних конфліктів тим, що мова йде про юридичні протиріччя саме в даній сфері. Вони виникають не тільки в процесі правотворчості, а й в процесі право застосування, відображають внутрішній цикл життя податкового законодавства. Не випадково, що протиріччя правових актів і норм у сфері оподаткування, їх колізії – головний об’єкт конфліктів.

Суперечливість законодавства України, що регулює економічні процеси найбільш характерна і важлива проблема, оскільки регулююча роль держави або нівелюється, або «підмінюється» «владно-розпорядчою» діяльністю державних органів.Це безпосередньо пов'язане з неефективністю та неякісністю законодавства, що регулює підприємництво загалом і законодавства у галузі оподаткування зокрема.З огляду на це неабиякого теоретичного і практичного значення набувають спроби здійснення комплексного аналізу наявних колізій з метою розроблення шляхів їх подолання.До джерел колізійного права відносяться, насамперед, нормативні акти: - Конституція, де містяться спеціальні колізійні принципи і норми; - спеціальні закони й інші правові акти, присвячені запобіганню та усуненню юридичних колізій, вирішенню спорів, забезпеченню законності; - публічні угоди, протоколи, як внутрішньодержавні, так і міжнародні; - рішення державних органів, міждержавних об'єднань та міжнародних організацій з при-воду колізійних ситуацій та конфліктів.

Другу групу джерел колізійного права складають свого роду норми звичайного права чи «переговорні правила», їх стале існування та використання повністю себе виправдало у спірних та конфліктних ситуаціях. Це підтверджується правовими актами про статус держав і юридичних осіб, що уповноважують вести переговори, знаходити компроміси, досягати домовленостей.

До третьої групи джерел колізійного права відносяться правові концепції, які висловлюють систематизовані наукові погляди у даній сфері, їх роль велика у формуванні правосвідомості та поведінки «сторін, що сперечаються» і в спонуканні їх до досягнення згоди, примирення та при-йняття кінцевих рішень .

Найважливішою проблемою законодавства України, що регулює оподаткування, є колізії, що існують між законами та підзаконними нормативно-правовими актами, котрі іноді видаються всупереч змісту законів або на ускладнення їх виконання і завжди встановлюють додаткові приписи, інструкції, роз'яснення, узгодження тощо.

Поліпшення організаційно-правових засад оподаткування, а, звідси, і ефективності законодавства, що його регулює, має базуватися саме на «конституалізації» законодавства у цій сфері, тобто доведенні його до ладу згідно із Конституцією України.

Гармонізація податкового законодавства та умови її забезпечення?

Проявом гармонізації правових актів у сфері оподаткування є нормативне їх впорядкування. Словники пояснюють: гармонія- це зв'язок, співрозмірність, це струнка узгодженість частин одного цілого. Гармонізація є процес такої збалансованості, відносно правових актів – співрозмірність об’єму повноважень прийнявших їх суб’єктів, досягнення цілей, що поставлені державним інститутами. Зауважу, що це не гладкий еволюційний шлях, а шлях руху зі своїми етапами, перепонами та протиріччями. Гармонізація дає можливість добитись функціональної рівноваги правових актів у сфері оподаткування, забезпечити ту ступінь їх збалансованості між собою, яка в решті решт дозволить правовій системі функціонувати та розвиватись в у відповідних напрямках.

Об’єктом гармонізації можуть бути окремі правоі акти або навіть їх частини, суми актів одного чи декількох органів, конфліктуючих між собою, врешті решт правові інститути і навіть галузі законодавства. Гармонізація дозволяє усунути юридичні протиріччя та забезпечити співвідношення правових актів. Гармонізація супроводжується жорсткими правовими засобами -відміною актів, їх оскарженням, визнанням недійсними і т. п., а також мякими-приведенням актів у відповідність до Конституції, узгодженістю правових програм, та дій.

Зазначені зусилля спрямовані на формування умов, що сприяють правовій гармонізації. До числа таких умов можна віднести перш за все впорядкування, удосконалення та розвиток суспільних відносин в різних сфервах суспільного життя, в тому числі політичній, економічній, соціальній та інших.

Відповілно умови гармонізації правових актів у сфері оподаткування можна відобразити наступним чином. По-перше, на подолання податкових конфліктів впливає впорядкування нормативно - првових актів у сфері оподаткування та підтримка її рівноваги. Воно включає такі дії, як як встановлення строгої класифікації правових актів та дотримання її в процесі правотворчості. Правовій гармонізації нормативно – правових актів у сфері оподаткування безумовно допоможе методологія порівняльного правовзнавства, яка дозволить аналізувати та співставляти різні акти як внутрішні так і на міждержавному масштабі.

Работа порівняльного аналізу проводиться з використанням автоматизованих інформаційно - пошукових систем податкового законодавства. При необхідності використовуються також інші джерела правової інформації.

                 


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 398; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!