Семінар №6 Націоналізм в сучасному світі



План

1. Проблеми міграції в ліберально-демократичних країнах.

2. Сепаратиські рухи в країнах Західної Європи та Північної Америки (Велика Британія, Бельгія, Іспанія, Канада).

3. Націоналістичний аспект югославського конфлікту

- Історична природа конфлікту

- Міжнаціональна війна та становлення незалежних держав.

Проблеми міграції в ліберально-демократичних країнах.

Сепаратиські рухи в країнах Західної Європи та Північної Америки.

На сьогоднішній момент в жодній країні Європи немає такої важкої ситуації в плані сепаратизму, як в Бельгії. Більшість бельгійців вважає досить імовірним розпад країни на Фландрію та франкомовну Валлонію.Це обумовлено в першу чергу складною історією Бельгії.

Коли в 1830 р. Бельгія отримала незалежність від Нідерландів, все нідерландське було піддано репресіям. При цьому керівники держави не взяли до уваги той факт, що половина населення, а саме фламандці, говорила на варіанті нідерландської мови. На сотню років французька мова стала єдиною державною мовою Бельгії. Франкомовне населення зайняло панівні позиції як в політиці, так і в економіці - Південна Бельгія з її покладами залізної руди стала самим індустріально розвиненим районом в Європі. В результаті до кінця XIX ст. етнічне протистояння доповнилося соціально-політичним: якщо в робочій Валлонії на виборах перемагали соціалісти, то патріархальна Фландрія завжди виявляла свій консерватизм. Найцікавіше, що такий поділ збереглося й донині.

Накопичені взаємні образи, що посилилися масовим колабораціонізмом фламандців у Другу світову війну - все це призвело до того, що питання про цілісність Бельгії було піднято вже в 40-і роки.

Тоді саме консерватизм фламандців дозволив Бельгії зберегти короля - головного гаранта бельгійського єдності. Нідерландська мова була урівняний в статусі з французьким.

Однак незабаром політична та економічна ситуація сильно змінилася. Важливість важкої промисловості впала, і бельгійська економіка у великій мірі переорієнтувалася на транзит, що призвело до відставання Південної Бельгії і процвітання портів, що знаходяться на території Фландрії. В даний час Фландрія значно багатшими, ніж Валлонія, і одним з головних аргументів сепаратистів (поряд з пам'яттю про утиски з боку франкомовних) служить небажання годувати «валлонських дармоїдів». У той час як у Валлонії всього 12% висловлюється за поділ Бельгії, у Фландрії прихильників незалежності близько 40%. Існує цілий ряд партій, що виступають за незалежність Фландрії.

Всі ці партії - правого або вкрай правого спрямування. Одна з найвпливовіших партій - «Флаамсе Беланг», вкрай права партія, яка закликає до незалежності Фландрії і створення федерації з Нідерландами і Французької Фландрією. Інші цілі, які вона перед собою ставить - повна і безумовна амністія всім, кого звинувачували у співпраці з Гітлером, обмеження імміграції, позбавлення французької мови особливого статусу і цілий пакет законопроектів, ліберальних в економіці і консервативних в соціальному житті (наприклад, заборона на аборти) .

У Валлонії, у свою чергу, існує партія, яка виступає за відділення від Бельгії і приєднання до Франції. Але число її прихильників невелика.

Напевно, основні чинники, які стримують Бельгію від розпаду - це король і Брюссель. Короля називають «єдиним бельгійцем в країні валлонів і фламандців», а франкомовний Брюссель знаходиться на фламандської території. Абсолютно незрозуміло, що робити з Брюсселем в разі розпаду Бельгії - швидше за все, столиця Європи в цьому випадку перетвориться на валлонський анклав або стане «вільним містом».

На тлі валлонской-фламандських протиріч зазвичай забувають про наявність в Бельгії ще однієї національної групи, а саме німецькомовних бельгійців.

У 1918 р. за підсумками Першої світової війни до Бельгії був приєднаний район Ейпен-Мальмеді, в якому більшість населення - німці. Зараз їх не більше 5% від населення Бельгії, але вони хочуть, щоб їх визнали рівноправним четвертим регіоном Бельгії. У них напружені відносини як з фламандцями, так і з валлонами.


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 167; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!