Визначте і охарактеризуйте види фізкультурно-оздоровчих груп.



 

У практиці фізкультурного руху накопичений досвід роботи трьох видів фізкультурно-оздоровчих груп (ФОГ), які відрізняються досить чіткою специфікою.

До першого типу ФОГ ставляться групи загально-фізичної підготовки (ОФП), у тому числі:

а) змішані — для чоловіків (до 40 років) і жінок (до 35 років), які відносяться до першої медичної групи, а також чоловічі і жіночі групи зазначеного віку;

б) групи для чоловіків старше 40 років і жінок старше 35 років, а також осіб, які відносяться до другої медичної групи;

в) різновікові групи, але приблизно­ рівної фізичної підготовки.

Загальні завдання груп ЗФП: зміцнення здоров’я, розвиток і збереження основних рухових навичок, поліпшення функціональних показників. Кількість людей в групі: в загальних групах ЗФП - до 30; в групах для осіб літнього віку -20 чоловік. Заняття проводяться 2 рази на тиждень тривалістю по 45-60 хв. Заняття груп загальної фізичної підготовки бажано проводити на відкритих майданчиках, доріжках здоров’я, у лісопаркових зонах, з використанням типових спортспоруд. Як інвентар для занять використовуються вертикальні та горизонтальні сходи, диски здоров’я, гантелі, булави, еспандери, а також звичайний спортінвентар (лижі, гімнастичні палиці, стінки і т.д.). Показниками ефективності занять у групах ЗФП є такі дані, як антропометричні показники, функціональні (ріст, вага, пульс, кров’яний тиск), виконання контрольних нормативів (на силу, спритність, гнучкість, швидкість, влучність, витривалість), а також самопочуття, реакція на зміну погоди, поліпшення сну, апетит, настрій. Для проведення занять у групах ЗФП необхідний кваліфікований тренер-викладач, який має спеціальну фізкультурну освіту.

До другого типу ФОГ відносяться групи спеціальної фізичної підготовки (СФП), різновидами яких є: групи атлетичної гімнастики, жіночої гімнастики, загартовування та зимового плавання, туризму, бігу, плавання, спортивних ігор і т.д. Крім загальної мети зміцнення здоров’я і поліпшення основних функціональних показників, досягнення та збереження високого рівня фізичного розвитку, у групах СФП залежно від їхньої спрямованості вирішуються такі завдання, як зміцнення і гармонійний розвиток мускулатури, поліпшення постави, досягнення оптимальної ваги, розвиток гнучкості, витривалості, зміцнення серцево судинної і нервової системи, оволодіння прикладними навичками, організація активного відпочинку. З дозволу лікаря в групах СФП (за винятком атлетизму) можуть займатися особи будь-якого віку, які відносяться до першої медичної групи, а особи які відносяться до другої медичної групи – тільки за дозволом лікаря. Кількість людей в групі СФП не повинно перевищувати 20-25 чоловік. Для занять використовуються як типове обладнання, так і спеціальні пристосування - тренажери, різного типу еспандери, обручі, м’ячі і ін. Окрім того, для занять естетичною гімнастикою необхідний музичний супровід. Для осіб, які відносяться до другої медичної групи, необхідні постійні консультації у лікаря. Якщо в групах туризму та любителів спортивних ігор заняття можуть проводити інструктори, які мають відповідну курсову підготовку, то в інших випадках тренером-викладачем повинен бути тільки кваліфікований фахівець з фізичної культури та спорту.

До третього типу ФОГ відносяться різного виду групи здоров’я:

а) ранкової гігієнічної гімнастики - у них можуть займатися особи різної статі та віку, професій і всіх медичних груп. Кількість людей в групі практично не обмежена. Заняття проводяться щодня, на свіжому повітрі, тривалістю по 15—20 хв. Місця для занять можуть бути різноманітними: парк, майданчик, лісопарк, доріжки здоров’я. Заняття в групах ранкової гімнастики можуть проводити громадські інструктори, які пройшли курс спеціальної підготовки. Основна мета ранкової гімнастики - розминка, створення гарного настрою, почуття бадьорості, підготовка організму до роботи;

б) жіночої реабілітаційної (відновлювальної) гімнастики - для людей різного віку, які відносяться до другої і третьої медичних груп. Завданнями груп жіночої гімнастики є: зміцнення здоров’я, відновлення гнучкості, поліпшення координації у період вагітності та у післяпологовий період. Заняття проводяться 2 рази в тиждень тривалістю 45-90 хв. Кількість людей в групі не повинна перевищувати 10-15 чоловік, місце проведення - спеціально обладнаний зал. Заняття проводяться інструктором-методистом, який має середню фахову освіту. Під час заняття використовуються гімнастичні лави, палиці, обручі, м’ячі, скакалки і т.д. У зміст уроку входять загально-розвиваючі вправи, елементи художньої гімнастики, шейпінгу, аеробіки, танців, а також різноманітні ігри;

в) лікувальної гімнастики (спільні) - заняття проводяться 2 рази в тиждень у спеціалізованому залі з особами різної статі та віку, які відносяться до другої і третьої медичних груп. Кількісний склад групи - 5-15 чоловік. Заняття проводяться фахівцем, який має вищу фізкультурнуосвіту. Обов’язковий контроль з боку лікаря. Тривалість занять 30-45 хв. Показниками ефективності є дані лікарсько-педагогічного контролю. На заняттях залежно від їхньої спрямованості може бути використано всіляке обладнання та різного роду тренажери для загально-розвиваючих вправ і вправ спеціальної спрямованості. Основними завданнями даних груп є: виправлення вроджених і придбаних дефектів, зміцнення здоров’я, відновлення фізичних навичок і вмінь.

г) «сімейні» фізкультурно-оздоровчі групи для дітей і дорослих. У таких групах батьки займаються фізичною культурою разом зі своїми дітьми, що підвищує їхню зацікавленість у заняттях, дає можливість більше спілкуватися з дітьми і спрямовувати на них свій виховний вплив. Зміст і спрямованість «сімейних» фізкультурних занять може відповідати самим різним оздоровчим, освітнім і виховним завданням, залежно від бажання і можливостей осіб, які займаються в даній групі.

45. Висвітліть особливості організації занять фізкультурно-оздоровчих груп.

 

Організація занять у фізкультурно-оздоровчих групах. Навчально-тренувальні заняття, як правило, проводяться фахівцями з фізичної культури та спорту, які мають відповідну підготовку і рівень професійних знань.

Участь у фізкультурно-спортивних заняттях - справа сугубо добровільна. Однак обов’язок кожного фахівця фізичної культури - усіляко сприяти формуванню фізкультурно-спортивних інтересів всіх контингентів населення, підтримці і підвищенню їхньої фізкультурно-спортивної активності.

Набору в групи передує агітаційно-пропагандистська робота з відповідним контингентом населення (лекції, бесіди, показові виступи із залученням діючих фізкультурників і спортсменів), підготовка оголошень про набір (із вказівкою умов прийому і порядку оформлення), організація запису і паперове оформлення бажаючих.

При наборі в платні фізкультурно-оздоровчі групи необхідно погодити порядок внесення абонементної плати на розрахунковий рахунок відповідної установи.

При комплектуванні фізкультурно-оздоровчих груп (ФОГ) необхідно враховувати вік бажаючих займатися фізичною культурою. Досвід роботи підказує, що зараховувати в групи потрібно людей з різницею у віці не більше 10 років. В окремих випадках допускається більша вікова різниця, проте при цьому потрібний особливо ретельний медичний контроль під час занять.

При наборі і комплектуванні в групи враховується і стан здоров’я. Особи, які займаються у спортивно-оздоровчих групах проходять медичний огляд за місцем проживання або роботи два рази в рік. ФОГ повинні комплектуватися з осіб, які відносяться до певної медичної групи. Проте на практиці в даному питанні часто виникають труднощі у зв’язку із недостатністю кількості людей віднесених до однієї медичної групи для комплектування в групу, що спричиняє утворення змішаної групи, до якої допускаються особи, віднесені до основної і підготовчої медичних груп. У такому випадку, осіб, які входять у спеціальну медичну групу, бажано виділяти або поєднувати з підготовчою групою більше старшого віку.

При комплектуванні груп необхідно враховувати і стать. У рідких випадках можливі змішані групи, що складаються із чоловіків і жінок, але при цьому необхідно враховувати функціональні можливості організму як жіночої, так і чоловічої статі.

Після укомплектування груп і проведення кількох занять стає очевидною різниця фізичного розвитку і фізичної підготовленості учасників. Для підвищення інтересу до занять, доцільно після 6-8 занять однорідні вікові групи пере укомплектувати за рівнем фізичної підготовленості або за схильністю до того або іншого виду спорту. Проте дану перетрубацію потрібно робити за згодою лікаря. Осіб з високим рівнем фізичної підготовки і спеціальної підготовки (наприклад, бувших спортсменів) можна переводити в групу, більше молоду за віком, або взагалі виокремлювати.

В умовах масової фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи вимоги до матеріальної бази, обладнання і інвентарю мінімальні. Їх можуть замінити довільні майданчики та галявини на місцевості і підручні предмети (за умови дотримання техніки безпеки і безпеки санітарно-гігієнічних норм).

За наявності добре обладнаної спортивної бази можна комплектувати групи по спортивній спеціалізації, тобто поєднувати в групи бажаючих займатися волейболом, баскетболом, футболом, веслуванням, орієнтуванням на місцевості, туризмом і іншими видами спорту.

Навчально-тренувальні заняття у всіх видах ФОГ необхідно проводити по спеціально розробленим планам. Планування роботи у ФОГ повинне передбачати чітку організацію, раціональний розподіл і вивчення навчального матеріалу, успішне вирішення завдань з фізичного виховання дорослого населення.

Керівним фізкультурним організаціям при плануванні варто виходити зі своїх реальних можливостей, з урахуванням кліматичних умов, навчально-матеріальної бази, віку, статі і фізичної підготовленості осіб, які займаються у ФОГ.

Основним документом навчальної роботи є річний план-графік, з урахуванням якого складаються поурочні плани-графіки вивчення програмного матеріалу, конспекти уроків, журнали обліку. Річний план-графік складається на основі програми, у якій викладач заздалегідь розподіляє засоби фізичної культури і визначає кількість занять по місяцям. Річний графік передбачає приблизно 96 занять на рік (з розрахунку: 8 занять на місяць; 1 заняття – 2 академічних години /45хв. Х 2/; всього 192 академічних години на рік).

При визначенні змісту занять можна використовувати типові навчальні плани, наприклад:

Типовий навчальний план занять груп здоров’я для осіб середнього і старшого віку

 

 

Кількість занять

Види занять      
  в. 1-й рік в 2-й рік в 3-й рік
Комплексні заняття (гімнастика, ігри) на 30 30 30
двірських (шкільних) майданчиках      
Комплексні уроки (гімнастика, ігри, 30 40 40
ходьба, біг) у парку і на місцевості      
Лижі і ковзани 12 14 16
Плавання (поїздки влітку на водойми) 10 12 12
Туристичні поїздки в ліс за грибами, ягодами

5—6 поїздок врік

Бесіди по спеціальних темах 8 6 2

 

При плануванні засобів фізичного виховання і розподілі часу на занятті для осіб більш молодшого віку необхідно більше часу відводити на спортивні ігри і легкоатлетичні вправи, які виконуються із середньою і великою інтенсивністю, а для груп старше 45-50 років - на гімнастику у сполученні із прискореною ходьбою і легким бігом або трусцою. Доцільно також ураховувати, що жінки більше люблять гімнастику і волейбол, чоловіки - баскетбол, волейбол і легку атлетику. Таким чином, навчальний матеріал планується окремо для кожної групи або для декількох груп, якщо вони рівні за віком і за фізичною підготовленістю.

Основним документом обліку роботи викладача є журнал обліку, який містить всі необхідні відомості як про групу, так і про пророблену роботу. У журналі вказується прізвище, ім’я, по-батькові, вік, медична група, наступний термін явки до лікаря, відзначається відвідування, зміст заняття, підсумки роботи за місяць (проведені бесіди, лекції, здача нормативів тощо).

 


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 312; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!