Програма навчальної дисципліни



Змістовий модуль 1. Охорона праці як наукова дисципліна.

Організація цивільного захисту в Україні

Тема 1. Міжнародні норми в галузі охорони праці та цивільного захисту

Соціальне партнерство як принцип законодавчого та нормативно-правового забезпечення охорони праці і цивільного захисту. Законодавчі основи з питань охорони праці і цивільного захисту.

Трудові норми Міжнародної організації праці. Конвенції та Рекомендації МОП в галузі охорони праці.

Міжнародне співробітництво в галузі охорони праці.

Тема 2. Основні законодавчі та нормативно-правові акти з охорони праці в галузі та цивільного захисту

Законодавчі та нормативно-правові акти з охорони праці в галузі. Галузеві програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. Положення про організацію системи управління охороною праці в галузі.

Вимоги законодавчих актів України щодо збереження життя й здоров’я нації в умовах природного радіаційного фону і випромінювання об’єктів, створених людиною. Єдина державна система цивільного захисту населення і територій. Цивільний захист в Україні та його завдання.

 

Тема 3. Система управління охороною праці в організації та цивільним захистом

Основні вимоги до побудови і функціонування системи управління охороною праці (СУОП). Положення про СУОП, структура та зміст його розділів.

Елементи системи управління охороною праці, міжнародний стандарт OHSAS 18001:2010. Політика в галузі охорони праці.

Планування заходів з охорони праці. Виявлення, оцінка та зменшення ризиків небезпечних подій. Облік і аналіз показників охорони праці. Плани локалізації і ліквідації аварійних ситуацій та аварій.

Регіональні системи управління охороною праці: мета, принципи та основні функції. Служби охорони праці місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Моніторинг небезпек, що можуть спричинити надзвичайні ситуації. Планування заходів з питань цивільного захисту.

 

Тема 4. Травматизм та професійні захворювання в галузі. Розслідування нещасних випадків

Загальні положення та визначення. Мета та завдання розслідування нещасних випадків. Встановлення зв'язку нещасного випадку з виробництвом.

Розслідування та облік нещасних випадків, хронічних професійних захворювань і отруєнь на виробництві. Спеціальне розслідування нещасних випадків. Організація розслідування, склад комісій з розслідування, основні документи. Розслідування та облік аварій. Особливості розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру.

Дослідження та профілактика виробничого травматизму. Звітність та інформація про нещасні випадки, аналіз їх причин. Основні причини виробничих травм та професійних захворювань. Розподіл травм за ступенем тяжкості. Методи дослідження виробничого травматизму та професійної захворюваності.

Основні технічні та організаційні заходи щодо профілактики травматизму та професійної захворюваності в галузі.

Тема 5. Спеціальні розділи охорони праці в галузі професійної діяльності. Спеціальна функція у сфері цивільного захисту

Аналіз умов праці у галузі за показниками шкідливості та небезпечності чинників виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу. Загальні вимоги безпеки в галузі. Вимоги безпеки під час експлуатації основного технологічного обладнання, при підготовці сировини та при виробництві продукції. Вимоги безпеки до розміщення обладнання та утримання робочих місць.

Особливості заходів електробезпеки на підприємствах галузі.

Вимоги безпеки до виробничих і допоміжних приміщень. Вимоги до працівників певних категорій і порядок допуску їх до роботи.

Санітарно-гігієнічні вимоги до умов праці в галузі. Важкість праці.

Спеціальна функція у сфері цивільного захисту.

Тема 6. Актуальні проблеми охорони праці та цивільного захисту в наукових дослідженнях

Вимоги безпеки до лабораторних приміщень та обладнання для наукових досліджень.

Організація наукових досліджень та основні наукові проблеми в галузі охорони праці та цивільного захисту. Наукова база охорони праці та цивільного захисту.

Програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.

Аналіз професійного та виробничого ризиків. Аналіз, прогнозування, профілактика травматизму та професійної захворюваності. Мета і методи аналізу.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 90; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!