ЧАСТИНА 2. Методологічні аспекти емпіричного дослідження



2.1 Організація дослідження

Метою дослідження є визначення програмного змісту і методичних особливостей профілактики порушень постави у молодших школярів.

Об'єктом дослідження є молодші школярі.

Предметом дослідження - зміст і технологія формування правильної постави у дітей молодшого шкільного віку.

У відповідності з метою, об'єктом і предметом дослідження в роботі ставилися і вирішувалися наступні завдання:

1 Провести оцінку фізичного розвитку дітей молодших класів;

2.Порівняти результати діагностики порушень постави у дітей, що займаються за загальноприйнятою методикою фізичного виховання і у дітей зі спеціалізованою програмою розвитку;

3.Перевірити ефективність пропонованої комплексної методики, спрямованої на корекцію порушеною постави;

4.Сформулювати висновки і надати необхідні рекомендації.

Гіпотеза дослідження грунтувалася на припущенні про те, що визначення характеру та динаміки порушень постави за період усього навчання в школі та порівняльний аналіз, розроблених з урахуванням цього експериментальних програм, дозволить визначити оптимальний вміст і методику профілактики порушень постави молодших школярів.

Методи дослідження: анкетування батьків; антропометричні дослідження; дослідження стану постави; педагогічний експеримент.

База дослідження. Дослідження проводилися на базі двох середніх загальноосвітніх шкіл Санкт-Петербурга. У дослідженнях взяло участь дві групи по 15 чоловік - контрольна і експериментальна. За анатомо-фізіологічним і віковим особливостям групи ідентичні.

Заняття проводилися по два рази на тиждень тільки в експериментальній групі. Діти контрольної групи займалися за загальноприйнятою методикою фізичного виховання молодших школярів. Тривалість експериментального дослідження - 4 місяці.

 

 

2.2 Програма спеціального курсу

Нами розроблена комплексна методика адаптивної фізичної культури, що включає як групові, так і індивідуальні заняття з дітьми молодшого шкільного віку. Індивідуалізація лікувального впливу при груповому методі досягається комплектуванням невеликих груп по 15-20 дітей, однорідних за віком і статтю, і призначенням індивідуальних вправ і їх дозування в залежності від стану здоров'я і фізичної підготовленості займаються. Форма заняття - урок тривалістю 45 хвилин.

У програму з фізичної культури включені спеціальні вправи на поставу:

Вправи на відчуття правильної постави

Найбільш виразне відчуття правильної постави з'являється при торканні спиною стіни. Діти починають добре відчувати своє тіло: рівень надпліччі, положення лопаток, тазу голови.

1. Стати до стіни в основній стійці так, щоб потилиця, лопатки, сідничні м'язи і п'яти стосувалися її. Зробити крок вперед, намагаючись зберегти те ж положення тіла, повернутися до стінки. Повторити кілька разів.

2. Стати до стіни (і.п. те ж), присісти і встати або піднімати і згинати черзі ноги, зберігаючи те ж положення голови, тазу, спини.

3. Стати до стіни (і.п. той же), зробити крок вперед, повернутися на 360 °, випрямитися, повернутися до стіни.

Вправи з вихідного положення стоячи

1. В.п.- О. с., руки до плечей (кисті від плечей не відривати). Кругові обертання рук вперед, потім назад (5-6 разів в кожну сторону).

2. В.п.- О. с., руки перед грудьми. З напругою, ривками розводимо руки в сторони (вправо, вліво) - вгору-вниз (по 3 рази в кожному напрямку).

3. В.п.- О. с., руки вздовж тіла. Повільно піднімаємо руки вперед і вгору; зчепивши їх в замок над головою, піднімаємося на носочки і прогинаємо спину; повертаємося в і.п. (повторити 3-5 разів).

4. В.п.- О. с., руки в сторони. Піднімаємо зігнуту в коліні ногу з одночасним підйомом рук вгору (носок тягнемо, спина пряма, 5-6 разів кожною ногою).

5. В.п.- О. с. Активне витягування, спина пряма, руки над головою в замку. Ходьба на носках з прямою спиною (1-2 хв).

6. В.п.- О. с. Спокійно, повільно, плавно на вдиху піднімаємо руки вгору. На видиху плавно опускаємо руки через сторони вниз (4-5 разів).

7. В.п.- Стоячи. Напівприсідання, присідання на носках; руки в сторони-вгору-вперед. Повернутися в і.п.

8. В.п.- О. с. Підняти руки в сторони долонями вгору, розгорнути руки долонями тому, звести їх за спиною, виконуючи хлопки.

9. В.п.- О. с., руки за спиною зібрані в замок. Підняти руки максимально вгору, при цьому корпус треба тримати прямо. Повільно виконується нахил вперед-вниз, при цьому руки дивляться вгору. Повернутися в і.п. (2-3 рази).

10. В.п.- Стоячи, ноги на ширині плечей, руки в сторони. Повороти тулуба в сторони. Стегна нерухомі (6-8 разів).

11. В.п.- Стоячи, ноги на ширині плечей, руки внизу. Через сторони підняти руки вгору, долоні дивляться вперед, і зробити ножиці, по черзі змінюючи положення рук, 4-6 разів, за головою.

Вправи з вихідного положення стоячи

1. Малюки ростуть

В.п.- Сидячи на п'ятах, руки на колінах. Піднімаючись на коліна, підняти обидві руки через сторони вгору, долоні дивляться вгору. Повернутися в і.п. (5-6 разів).

2. Малюки тягнуться

В.п.- Сидячи на п'ятах. Встати на коліна, руки через сторони підняти вгору повільно, з напругою. Витягати себе вгору, прогинаючись назад (4 рази).

3. Малюки ловлять п'яточку

В.п.- Сидячи на п'ятах, руки до плечей. Встати на коліна, розворот тулуба назад-вправо, правою рукою дістати ліву п'яту, очима подивитися на свою п'яту; затриматися в цьому положенні на 3-5 секунд. Повернутися в і.п., повторити в іншу сторону (4-6 разів).

 

4. Силачі

В.п.- Сидячи на п'ятах. Підняти руки вгору, із зусиллям витягати себе вгору, опускаючи через сторони руки вниз, зігнути їх в ліктях і притиснути до тулуба збоку, затриматися на кілька секунд. При цьому лопатки зведені, груди розправлена, спина рівна, живіт втягнутий (4-5 разів).

5. Махають наші ручки

В.п.- Стоячи на колінах, руки внизу. Через сторони повільно на вдиху піднімаємо руки вгору, на видиху опускаємо (6 разів).

6. Кілечко

В.п.- Стоячи на колінах. Відхилитися назад, руками дістати п'яти, прогнутися всім корпусом (1-2 рази).

7. Берізка

В.п.- Сидячи по-турецьки. Підняти руки вгору і зчепити в замок, долонями догори. Спина рівна. З силою витягати себе вгору, затримуватися на 15-30 секунд.

8. Долоньки зустрілися

В.п.- Сидячи на колінах, таз між ніг. З'єднати руки за спиною; один зверху, інша знизу. Затриматися на деякий час, потім поміняти положення рук.

9. Складочка

В.п.- Сидячи ноги вперед. Нахилитися вперед, взятися за шкарпетки, головою тягнутися до колін.

10. Трикутники

В.п.- Сидячи ноги вперед. Нахилитися вперед, взятися за голеностоп правої ноги і підняти її руками вгору, не згинаючи коліно. Утримуючи ногу, підтягнути і випрямити спину. Затриматися в цій позі на деякий час. Повторити з іншої ноги.

Вправи лежачи на спині

1. В.п.- Лежачи на підлозі, руки вздовж тіла; спина, потилиця щільно притиснуті до підлоги. Повільно на вдиху піднімаємо через сторони руки (ковзають по підлозі) вгору. На видиху повертаємося в і.п. (5-6 разів)

2. В.п.- Лежачи на спині. З напругою піднімаємо руки вперед-вгору, повертаємося в і.п. (5-6 разів).

3. В.п.- Лежачи на спині, руки в сторони, ноги напівзігнуті в колінах. На вдиху праву руку кладемо на груди, ліву на живіт. При видиху повертаємося в і.п. (5-6 разів). Положення рук чергувати.

4. В.п.- Лежачи на спині; голова, тулуб, ноги становлять пряму лінію, руки притиснуті до тулуба. Підняти голову, плечі, подивитися на ноги, повернутися в і.п. (2-3 рази).

5. В.п.- Лежачи на спині. Підтягти до себе зігнуті ноги, повернутися у вихідне положення (5-6 разів).

6. В.п.- Лежачи на спині, ноги зігнуті і підтягнуті до живота. Черзі випрямляти ноги в колінах, не опускаючи їх на підлогу (4-8 разів).

7. В.п.- Лежачи на спині, руки за головою. По черзі піднімати ноги вгору.

8. В.п.- Лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах. Зробити вдих, повільно підняти таз (полумостік), на видиху повернутися в і.п. (3-4 рази).

9. В.п.- Лежачи на спині, руки вздовж тіла. Імітувати ногами їзду на велосипеді (8-10 разів).

10. В.п.- Лежачи на спині, руки вгору. Відриваючи плечі від підлоги, підняти назустріч один одному праву руку і ліву ногу, рукою дістати коліно. Повторити з іншої руки і ноги (4-6 разів).

11. В.п.- Лежачи на спині, руки за голову, ноги зігнуті в колінах, злегка розставлені. Відірвати плечі від підлоги, повернутися в і.п. (8-10 разів).

 

 

Вправи з вихідного положення лежачи на животі

1. В.п.- Лежачи на животі, руки вгорі. Підняти вгору праву руку і ліву ногу, затримати. Повторити з іншої руки і ноги (6-8 разів).

2. В.п.- Лежачи на животі, руки на спині зчепити в замок. Піднімати верхню частину тулуба, руками тягнути себе назад (5-7 разів).

3. В.п.- Лежачи на животі, руки складені перед собою, голова на руках. По черзі піднімати прямі ноги (6-8 разів).

4. В.п.- Лежачи на животі, руки вздовж тулуба. Підняти одночасно обидві руки і ноги, прогнутися, затриматися. Погляд - прямо (4-6 разів).

5.В.п.- Лежачи на животі, руками взятися за гомілкостопи ніг. Прогнутися - кошичок, погойдатися (1-2 рази).

6. В.п.- Лежачи на животі, руки вгору. Одночасно робити ножиці руками і ногами (5-7 разів).

7. В.п.- Лежачи на животі, руки на рівні грудей впираються в підлогу. Впираючись на руки, підняти верхню частину тулуба, повернутися вправо і правою рукою дотягнутися до лівого стегна, очі побачити долоньку, затриматися. Повторити в іншу сторону (2-4 рази).

8. В.п.- Лежачи на животі, руки на рівні грудей впираються в підлогу. Виконувати імітацію плавання, руками описуючи кола, при цьому підводиться верхня частина тулуба (6-8 разів).

9. В.п.- Лежачи на животі, руки за головою. Піднімати максимально вгору верхню частину тулуба. Ноги утримує напарник (6-8 разів).

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 178; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!