Стратегії в сфері дрібного неспеціалізованого бізнесу



Прикладом дрібного неспеціалізованого бізнесу може бути магазин у селищі, кіоск, перукарня, фірма по створенню програмного забезпечення  для комп'ютерів.

Дрібний бізнес важливий не тільки своєю численністю, але і здатністю вирішувати функціональні задачі, висунуті економікою:

· обслуговувати локальні потреби:

· виконувати виробничі функції на рівні деталей і підвищувати ефективність великого виробництва;

· наповняти інфраструктури виробничих процесів;

· стимулювати заповзятливість громадян країни;

· підвищувати зайнятість населення, особливо в непромислових населених пунктах.

У сучасному розвитку економіки платоспроможний попит далеко не автоматично народжує пропозицію. Виробництво економічно виправдано при достатньому рівні рентабельності і дотриманні визначених умов. Багато потенційних споживачів залишаються незадоволеними. Дрібні фірми, задовольняючи локальний і вузькогруповий чи навіть індивідуальний попит, тим самим зв'язують економіку на всьому просторі. Вони беруться за усе, що не викликає інтересу у віолентівв, патієнтів і експлерентів. Їх роль об'єднавча, єднальна. Тому їх назвали комутанти.

Комутанти - «сірі миші» не займаються фнноваційною діяльністю, вони копіюють вироби відомих фірм, і тим самим сприяють дифузії нововведень, тобто, проникненню їх на нові сегменти ринку. Інноваційний процес, таким чином, розширюється і прискорюється.

Дрібні фірми активно сприяють просуванню нових продуктів і технологій, у масовому порядку створюючи на їхній основі нові послуги. Це прискорює процес дифузії нововведень.

Еволюційний шлях розвитку комутантів

Етап 1. Становлення. Створення дрібної фірми не викликає особливих труднощів. Відповідно до інтересів і можливостей засновників вибирається напрямок діяльності: сфера і вид обслуговування, предмет субпоставки, об'єкт імітації. З'явившись, комутанти відразу ж включаються в конкурентну боротьбу.

Етап П. Зрілість.Комутанти традиційного типу, визначивши в сфері обслуговування, використовують свої конкурентні переваги, знаходять свій стиль і ціннісні орієнтації, щоб закріпитися на ринку. Звичайно це виконання індивідуальних замовлень за прийнятними цінами, якісно й у термін. Комутанти традиційного типу залишаються у своїх невеликих розмірах. Однак у деяких фірм розміри поступово збільшуються, що веде до втрати їхньої гнучкості і стійкості, росту витрат і втраті керованості. Це «миші-переростки». Отут потрібно зміна стратегії, імовірніше всього, на патієнтну.

Зниження глибини переробки — виробнича політика великих фірм: вони концентрують свою діяльність тільки на найважливіших технологічних операціях. Всі інші операції передоручаються субпостачальникам - дрібним комутантам.

В усьому світі наслідування є однією з найпоширеніших сфер діяльності легального дрібного бізнесу. Звідси поява дженериків і клонів (копій програм). Клон-мейкери — виробники легальних копій продуктів відомих фірм є одним з розповсюджених типів дії фірм-комутантів. Тут кілька причин. У цілому ряді галузей промисловості (наприклад, у меблевій і швейній) патентне право не в змозі реально захистити дизайн від копіювання. В інших галузях (наприклад, у фармацевтиці, електроніці) термін патентного захисту істотно коротше життєвого циклу товару. Це дає можливість цілком законно копіювати кращі розробки відомих фірм, тим самим беручи участь у процесі їхнього поширення (дифузії).

Дрібний комутант-наслідник одержує значні конкурентні переваги в порівнянні з фірмою, яка вивела товар на ринок, оскільки імітувати дешевше, ніж створювати нове самому. Витрати малі. Тому немає потреби у випуску величезного числа стандартних товарів, щоб розподілити між ними витрати на НДДКР і т.п. (модернізація нашого озброєння, проданого Франції, Чехії, Україні). Дрібне наслідувальне виробництво виявляється ефективніше великого, забезпечуючи якість, що приблизно збігається з якістю відповідних оригінальних товарів відомих фірм. Комутанти встановлюють істотно більш низькі ціни (у західній практиці - у 1,5-2 рази, у російських умовах - ще нижче).

Етап III. Спад і ліквідація. Падіння попиту на послуги і товари комутантів автоматично веде до їх ліквідації, але не банкрутству. Вони досить легко переносять ці труднощі і відроджуються знову на новому сегменті ринку.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 252; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!