Ушкодження від мисливської зброї.



Виділяють такі види мисливської зброї: 1) дробова (гладкоствольна) рушниця для пострілу дро­бом або спеціальною кулею; 2) кульова (нарізна) мисливська рушниця-штуцер або мисливська гвинтівка, з якої стріляють кулею; 3) комбінована рушниця, яка має гладкі і нарізні стволи для стрільби дробом і кулею. Мисливські рушниці мають від одного до чотирьох стволів, можуть бути одно, дво і багатозарядні. Різно­манітність систем, зарядів і снарядів у мисливських руш­ницях утруднює узагальнення особливостей їхньої дії і вогнепальних ран. Особливості пошкоджень із мисливсь­кої зброї залежать від системи і характеру спорядження патрона. Останні можуть бути фабричного і кустарного виробництва.

Відстань пострілу в разі пошкодження дробом виз­начається так само, які при пораненні кулею, тобто розрізняють постріл впри­тул, з близької і неблизької відстані.

Як свідчать дослідження, дріб спочатку вилітає з каналу ствола як один сна­ряд і при пострілі впритул утворює вхідний отвір з ве­ликим дефектом тканин діа­метром до 2-3 см, по краях якого виникає щільний гус­тий шар кіптяви до 1,5-2,5 см завширшки і більше.

Зі збільшенням відстані пострілу дріб поступово роз­сіюється і кожна дробинка діє як самостійний малень­кий снаряд. Сліди кіптяви при пострілах із дробових рушниць можуть виявляти­ся на відстані 1,5-2 м. При пострілах з відстані до 2 м вхідний отвір досягає в діа­метрі 3-3,5см і має обідок здирання. Навко­ло отвору можуть ще вияв­лятися вгрузлі в шкіру окремі порошинки (кіптявавідкладається звичайно на відстані менш як 1 м). При пострілі з відстані 2-4 м навколо основного великого вхідного отвору є кілька маленьких, круглястих отворів (кожний з обідком здирання). Ці отво­ри заподіяні окремими дробинками, що відокремилися вже під час польоту від купки дробу.

Уразі пострілу з відстані понад 5м великого вхідного отвору вже немає. Виникають маленькі отвори від окремих дробинок, тісно розташовані один біля одного. Площа з отворами від дробинок становить близько 20х20 см. Якщо постріл здійснюється з більшої відстані, то пло­ща, зайнята отворами від дробинок, збільшується, а отвори більш віддалені один від одного. Проникаючи в порожни­ни тіла або у внутрішні органи, дріб утворює множинні канали. Вихідних отворів звичайно мало (одиничні). У м'яких тканинах і внутрішніх органах дробинки виявля­ються без особливих труднощів.

Смертельні пошкодження при пострілах із дробових рушниць можливі в межах 40 м, дріб малого калібру летить на відстань до 200 м, великого — до 300 м.

При дробових пошкодженнях разом із дробом у рано­вий канал може потрапляти і пиж, який треба ретельно досліджувати. У разі саморобного виготовлення мисливсь­ких патронів пижі нерідко роблять із паперу (сторінок старих газет, старих поштових конвертів тощо), що може значно полегшити розслідування події. Тому дробинки і пижі після описання їх як і виявлену при сліпому рановому каналі кулю передають органам слідства як важливі речові докази, що підлягають подальшому дослідженню.

У випадку порушення правил користування цим зна­ряддям можливі смертельні пошкодження. Особливості цих пошкоджень пов'я­зані з тим, що крім дюбеля на об'єкт діють поліетиленовий наконечник і картонний пиж. Форма вхідного отвору різно­манітна, найчастіше конусоподібна відповідно до форми наконечника. Важливою особливістю є утворення додат­кових вхідних отворів у разі пострілу з відстані до 20 см. В рановому каналі часто можна виявити залишки пижа і поліетиленового наконечника, особливо якщо дюбель вдаряється об кістку.

 

Ушкодження від гранат, запалів, мін, вибухових речовин, холостих патронів.

Під вибухом розуміють імпульсне виділення енергії в наслідок фізичних, хімічних чи ядерних перетворень вибухо­вих речовин.

Вибухові речовини — це різні хімічні сполуки, які під дією різних чинників навколишнього середовища перетво­рюються в гази з дуже високою температурою, внаслідок чого навколишні предмети зазнають значного руйнуван­ня. При вибухах таких сполук, якими споряджені спеці­альні прилади, утворюється хвиля детонації — екзотермі­чного, хімічного процесу перетворення твердої речовини в газоподібні продукти, які набувають швидкості близько 9000 м/с, а тиск ударної хвилі досягає 2,02-3,03 кПа (200-300 атм). Внаслідок детонації вибухових речовин відрива­ються окремі їх частинки, які разом із оболонкою і елемен­тами вибухового спорядження розлітаються зі швидкістю до 1000 м/с і, руйнуючи різні об'єкти, утворюють осколки вторинних снарядів. Швидкість детонації тротилу (трині­тротолуолу) досягає 6700 м/с, а тиск ударної хвилі переви­щує 202000 кПа (1000000 атм) що спричиняє значні руйну­вання.

Чинниками травмування при вибухах є продукти дето­нації вибухових речовин: хвиля вибухових газів, ударна хвиля навколишнього середовища, осколки і частини ви­бухового спеціального спорядження, а також вторинні снаряди.

Пошкодження, які виникають від дії цих чинників, дістали назву вибухової травми.

Продукти детонації вибухових речовин спричиня­ють механічну, термічну і хімічну дію. Механічна дія ха­рактеризується руйнівною, розривною, пробивною і кон-тузійною силою. Термічна дія виявляється у вигляді обпа-лення одягу, волосся, а іноді поверхневих шарів шкіри, хімічна —в утворенні карбоксигемоглобіну в зруйнованих тканинах тіла.

Ударна хвиля навколишнього середовища діє як тупий твердий предмет із широкою поверхнею і силою тиску до 0,2-0,3 кг/см2, що призводить до розриву барабан­них перетинок, а сила тиску до 0,7-1,0 кг/см2 спричиняє смертельні пошкодження внутрішніх органів. Якщо сила тиску перевищує 1,2 кг/см2, спостерігаються відриви кінцівок, а тіло потерпілого відкидається в бік на багато метрів, отримуючи при падінні і ударі об предмети додат­ково різні пошкодження. При дії ударної хвилі пошкоджен­ня у потерпілого виникають на боці, оберненому до епіцен­тру вибуху.

Осколки і частини вибухового спеціального спо­рядження, а також вторинні снаряди характеризуються різною дією залежно від їх маси, сили вибуху і відстані від його епіцентру. При цьому утворюються садна, кровови­ливи, рани з дефектом тканини і без нього, рани, що проникають у порожнини тіла, переломи кісток тощо.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 283; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!