Елементи організації заробітної плати



Організація праці на підприємстві містить наступні елементи:

1. Поділ і кооперація праці, передбачають закріплення за кожним працівником і за кожним підрозділом їхніх обов'язків, функцій, видів робіт, технологічних операцій, а також встановлення системи виробничої взаємозв'язку і взаємодії працівників і підрозділів між собою.

Розрізняють такі форми поділу праці на підприємствах, як функціональний, технологічне, професійне, кваліфікаційне та деякі інші.

2. Нормування праці, передбачає ретельний розрахунок норм витрат праці на виробництво продукції і послуг як основу для організації праці і визначення ефективності виробництва.

3. Прорганізація і обслуговування робочих місць, охоплює їх раціональне планування і оснащення, ефективну систему обслуговування робочих місць (технічне обслуговування, забезпечення сировиною, матеріалами, подачу всіх видів енергії, контроль за якістю продукції, господарське обслуговування), атестацію та раціоналізацію робочих місць.

4. Прорганізація підбору персоналу та його розвиток, включають у себе:

- планування персоналу,

- профорієнтацію і профвідбір кандидатів на те або інше місце шляхом перевірки стану здоров'я, вимірювання певних психофізіологічних параметрів людини, необхідних для обраної ним професії, використання тестового та інших методів контролю,

- найм персоналу,

- розробку концепції розвитку персоналу та її реалізацію (кваліфікаційний ріст, планування кар'єри),

- перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників.

5. Поліпшення умов праці, передбачає усунення шкідливості виробництва, важких фізичних, психологічних і емоційних навантажень, впровадження естетики у виробничу середу, формування системи охорони і безпеки праці.

6. Ефективность використання робочого часу, оптимізація режимів праці та відпочинку.

7. Раціоналізація трудових процесів, впровадження оптимальних прийомів і методів праці, встановлення способу найбільш економного виконання кожної дії, що припускають:

- аналіз і розробку всіх частин трудового процесу, включаючи побудову і координацію рухів, вибір зручної робочої пози, способам володіння інструментом та управління машинами та механізмами;

- відбір найбільш раціональних прийомів і методів праці, їх вдосконалення та впровадження шляхом організації виробничого інструктажу, навчання;

- розширення і оновлення науково-технічної інформації;

8. Планування і облік праці, передбачають встановлення пропорцій праці та її продуктивності, чисельності персоналу, фонду заробітної плати для виконання виробничої програми, а також встановлення результативності праці, її оплати та матеріального стимулювання. Питання оплати і матеріального стимулювання працівників представляється також складовою частиною організації праці.

9. Укріплення дисципліни праці, передбачає комплекс заходів щодо посилення виробничої та трудової дисципліни, формування почуття відповідальності, розвиток творчої ініціативи та інших форм активної участі працівників у житті підприємств, організацій. На практиці розрізняють дисципліну трудову, виробничу, технологічну, планову, фінансову, договірну та ін Таке різноманіття визначається тим, що різні правила, норми, вимоги встановлюються різними органами і відомствами, які трактують дотримання встановлених ними правил як відповідну дисципліну.

 

 

 

Х-ка форм і с-м оплати праці

Форми оплати праці розрізняють у залежності від 2-х способів вимірювання кількості витраченої праці:
1) за часом;
2) за кількістю виготовленої продукції.
Відповідно застосовуються дві форми заробітної плати:
 погодинна;
 відрядна.
Умови застосування погодиної форми оплати праці:
1. Працівник не може вплинути на збільшення випуску продукції (випуск продукції визначається продуктивністю машин).
2. Відсутні кількісні показники виробітку, необхідні для встановлення відрядної розцінки.
3. Організовано контроль за часом, який фактично відпрацювали працівники.
4. Правильно використовуються норми праці і тарифікація працівників.
Умови застосування відрядної форми оплати праці:
1. Є наявність кількісних показників роботи, що безпосередньо залежать від конкретного робітника і піддаються точному обліку.
2. Необхідність стимулювання зростання випуску продукції.
3. Існування реальних можливостей підвищення виробітку на конкретному робочому місці.
4. Коли є можливість установлення обґрунтованих норм виробітку, чіткого обліку їхнього виконання.
5. Коли не приводить до погіршення якості продукції, порушень технологічних режимів, технічної безпеки, а також до перевитрат сировини, матеріалів, енергії.
При погодиній оплаті розмір заробітку робітника залежить від його тарифної ставки і фактично відпрацьованого часу.
ЗПпоч = Тс . Фр.ч.
Тс – тарифна ставка; Фр.ч. – фонд робочого часу працівника.
При відрядній формі оплати праці заробіток залежить від відрядної роз-цінки за одиницю виготовленої продукції (виконаної роботи) та від кількості виготовленої продукції (виконання робіт).
ЗПвідрядна = Рс . Q
Рс – розцінка; Q – кількість виробленої продукції.
Первиною цих двох форм є почасова оплата.
Почасова форма оплати праці має дві системи:
1)Почасова проста (або пряма);
2)Почасова преміальна.
1)Почасова проста. За способом нарахування заробітку є:
а)погодинна; б)денна; в)місячна.
Системи відрядної форми.
1) Пряма відрядна; 2) Непряма відрядна; 3) Відрядно-преміальна; 4) Відрядно-прогресивна; 5) Акордна оплата.
Незмінна розцінка (пряма) розцінка не змінюється в залежності від кількості виробленої продукції або виконаних робіт. Переваги даної системи:
1. Проста і зрозуміла працівнику.
2. Зацікавлює робітника у збільшені виробітку.
Недоліки: не зацікавлює робітника у підвищенні якості продукції, економії матеріалів енергії.
2)Непряма відрядна. При даній системі заробіток ставиться в залежність не від особистого виробітку, а від результатів праці працівників.

3) Відрядно-преміальна. Ця система застосовується у більшості галузей промисловості. Це пояснюється її перевагами: вона більш ефективна, бо прямо пов‘язує заробіток працівника з кількісними і якісними показниками результатів праці. При цій системі зверх прямого заробітку працівнику сплачуються премії за досягнення певних результатів, які передбачені умовами преміювання. Умови та показники преміювання розробляються на кожному підприємстві з урахуванням особливостей даного підприємства.
4)Відрядно-прогресивна. За цією системою праця у межах вихідної норми оплачується за прямими відрядними розцінками, а зверх цієї норми – за підвищеними розцінками.
5)Акордна система. При даній системі оплачуються виконання цілого комплексу робіт, які входять в акордне завдання. Сума заробітку визначається за калькуляцією, враховуючи норми часу, норми виробітку та розцінки на види робіт, які включаються в цей комплекс. Акордна оплата використовується для оплати праці бригад, ланок. Заробіток за цією системою визначається ще до виконання робіт.
 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 86; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!