Поняття конкуренції і її функції



Ринкова діяльність фірми немислима без участі в конкурентній боротьбі. Конкуренція (від лат. – зіштовхувати) є механізмом суперництва, змагальності учасників ринку зха право пошуку свого покупця, за можливість продажу товару на найбільш вигідних умовах, захоплення певної частки ринку і отримання відповідного прибутку. Вона спонукає товаровиробника вдосконалювати і оновлювати свою продукцію, підвищувати її якість, тобто робити її конкурентоспроможною.

Конкуренція – це суперництво на якому-небуть поприщі між фізичними або юридичними особами (конкурентами), зацікавленими в досягненні однієї і тієї ж мети.

Предмет конкуренції – товар, за допомогою якого суперники прагнуть завоювати споживача і його гроші.

Об’єкт конкуренції – це споживач і покупець, за розташування якого борються на ринку протилежні сторони.

Конкуренція відіграє значну роль в економіці, яка проявляється через її функції.

Конкурентне середовище – ринок, на якому незалежні фірми-продавці вільно змагаються за право продавати свій товар незалежному покупцеві.

За характером ціноутворення виділяють три сектори конкурентного середовища:

1)  контрольований державою – монопольний ринок, на якому панують природні монополії, від імені держави, здійснюють деякі регулюючі заходи на конкретному ринку;

2)  контрольований ринком з високим рівнем конкуренції; різновидом цього виду конкуренції є цінова війна;

3)  контрольований фірмами, займають ринковий сегмент з обмеженою конкуренцією і товаром, які характеризуються унікальністю, неповторністю і т.п.

Фірма-конкурент суворо стежить за тим, щоб оптимізувати взаємосуперечливих чинників: витрати на виробництва та обігу; дизайн товару (що вимагає витрат, а отже зростання цін), конкурентоспроможність товару. Фірми-конкуренти при цьому докладають зусиль до просування товару на ринок за допомогою масової реклами.

Типи ринкових структур

Характеристика Чиста конкуренція Монополістична конкуренція Олігополія Чиста монополія
Кількість фірм Безліч дрібних фірм Багато фірм Кілька великих фірм Одна фірма
Тип продукту Стандартизована Диференційований Стандартизований або диференційований Унікальний, немає замінників
Контроль над ціною Відсутня Обмежено можливістю заміни товару Взаємна залежність (слідування за лідером); значний при таємному змові Повний контроль
Умова входу на ринок Вільний вхід і вихід Порівняно легкі Наявність істотних обмежень Блоковано
Нецінова конкуренція Відсутня Інструменти маркетингу Типова при диференціації продукту Public Relations
Доступ до інформації Рівний доступ до всіх видів інформації Деякі утруднення Дуже обмежений Обмежено

 

У маркетингу конкуренція проявляється у двох формах:

1.  При вільній конкуренції на ринку присутня велика кількість фірм, що пропонують однорідну продукцію. Така конкуренція характеризується легкістю входження фірм у галузь, рівноправність продавців і покупців у доступі до інформації про стан ринку (кон’юктура, рекламне забезпечення), у виборі постачальників і клієнтів.

2.  При монопольній конкуренції ринок відносно вільний, на ньому представлений широкий діапазон цін і багато фірм продають диференційований продукт. Внаслідок відносно високого доступу в галузі з диференційованою конкуренцією фірми тут не можуть отримувати монопольний прибуток тривалий час. При цьому фірма має контроль над продажною ціною виробленого нею товару; на даному ринку діє значна нецінова конкуренція.

Функції конкуренції:

вартісна – виявлення або встановлення ринкової вартості товару;

розподільна – вирівнювання індивідуальних вартостей і розподіл прибутку в залежності від різних витрат праці;

регулююча – регулювання переливу коштів між окремими галузями і виробниками;

сануюча – очищення ринку від слабких виробників;

інформаційна – диктує ринку скільки і яких товарів треба виробляти;

контрольна – самий дешевий і ефективний метод економічного контролю: стимулює виробника знижувати ціни.

Конкуренти здатні дуже сильно впливати на діяльність підприємства, тому на рівні підприємств в сфері маркетингу виділяють наступні види, способи і методи:

I. Види конкуренції:

1. Функціональна конкуренція - виникає, оскільки будь-яку потребу можна задовольнити по-різному. Отже, товари, за допомогою яких можливо задоволення, виступають конкурентами. Наприклад - легковий автомобіль і велосипед задовольняють єдину потреба у пересуванні.

(Приклад: лист - факс - електронна пошта)

2. Видова конкуренція - це результат того, що є товари, які обслуговують одну і ту саму потребу, але різняться між собою за якихось істотним характеристикам.

(Приклад: легкові автомобілі одного класу із різними по потужності двигунами)

3. Предметна конкуренція - виникає тому, що виробники створюють практично однакові товари, що розрізняються лише якістю , а нерідко однакові і за якістю. (Приклад: телевізори різних марок).

II. Способи конкуренції:

1. Нецінова конкуренція - це конкуренція на основі якості. НТП створює широкі можливості для нецінової конкуренції.

2. Цінова конкуренція - це конкуренція за допомогою ціни, в умовах, коли підприємство завойовує додаткові ринки або утримує старі за рахунок зниження цін на свою продукцію з метою знищення конкурента.

III. Методи конкуренції:

- законні (підвищення якості, маніпулювання ціною, реклама, сервіс);

- незаконні (промислове шпигунство, переманювання фахівців, які володіють виробничими секретами, обман споживачів, підробка продукції конкурентів).

Характерною ознакою цінової конкуренції є цінова війна, під якою розуміється конкуренція між двома і більше фірмами однієї галузі, які прагнуть підвищити свою ринкову частку шляхом зниження цін на власну продукцію. Такий варіант цінової війни може розглядатися як демпінговий (продаж товарів на ринку за штучно заниженими цінами). Мета демпінгу - витіснити конкурентів і завоювати ринки збуту, що може кваліфікуватися як недобросовісна конкуренція. У ряді випадків до демпінгу фірми вдаються з метою отримання готівкових грошових коштів, наприклад для розплати, за договірними зобов'язаннями. Разом з тим цінова конкуренція поступово перетворюється на анахронізм, оскільки може мати місце на олігополістичному ринку. Цінові війни стають рідкістю, поступаючись місцем нецінової конкуренції. І тільки у ряді випадків ціни залишаються знаряддям забезпечення конкурентоспроможності товару, оскільки факт зниження цін, як правило, знаходить відображення в рекламі.

Аналіз діяльності конкурентів - один з обов'язків фахівців з маркетингу. Формуючи базу відомостей про конкуруючих товари і фірми, підприємство отримує можливість зрозуміти, чому конкуренти діють саме так, а не інакше, і виробити власну стратегію.

Цілі аналізу діяльності конкурентів:

1. Виявлення існуючих і можливих товарів-конкурентів;

2. Визначення справжніх і потенційних конкурентів-виробників цих товарів;

3. Дослідження слабких і сильних сторін всіх конкуруючих товарів;

4. Розробка прогнозів вірогідної тактики і стратегії конкурентів.

 

 


РОЗДІЛ ІІ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТА АНАЛІЗ СИСТЕМИ МАРКЕТИНГУ ПП „КОНДОР”

2.1 Загальна характеристика ПП „Кондор”

Повною назвою організації є: туристичне агентство “Кондор”.Юридичною адресою фірми є 76000 м. Івано-Франківськ, вул.Тарнавського,2. Фізична адреса - 79000, м. Івано-Франківськ, вул. Тарнавського, 2

Email: kondor@optima.com.ua

Директор - Танцюра Костянтин Сергійович

Документами, що підтверджують право агента здійснювати туристичну діяльність є:

1. Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи приватного підприємства. Серія А01, № 361 82 619 від 16 10 2008року.

2. Ліцензія Державної Служби Туризму і Курортів України. Серія АВ, № 428696, для здійснення туроператорської діяльності (внутрішній та в’їзний туризм) з 05/12/2012 на протязі п’яти років.

3.  Форма власності фірми-приватна.

Організаційно-правова форма - приватне підприємство.

Туристичний оператор “Кондор ” було створене 16.10.2008 року у місті Івано-Франківськ трьома засновниками, серед яких Танцюра Костянтин Сергійович:

· установчий договір

· статут

· Свідоцтво про державну реєстрацію.

Для того щоб набрати обертів туристичний оператор “Кондор” починав з організації екскурсій по місту та за його межами. Екскурсійне обслуговування у Івано-Франківську та області дитячих груп, груп дорослих та індивідуальних туристів. Дуже популярними швидко стали екскурсії по замках Івано-Франківськської області, а також місцевостями Івано-Франківщини. Оператор вважає потрібними затрати на рекламу.

До того як стати туроператором «Кондор» було Екскурсійно – інформаційним бюро з серпня 2008 року, а потім реорганізувалось в туроператора.

На сьогодні - це одна з туристичних фірм Івано-Франківська, яка, однак, добре витримує конкуренцію на ринку туристичних послуг, пропонує широкий асортимент туристичного продукту і залучає щораз більше нових його видів і нових клієнтів. Екскурсоводи які залучаються до роботи знають польську, англійську, французьку, іспанську, італійську, німецьку мови, проводяться регулярні етнографічні тури "Національні свята України" - гірськолижні курорти Українських Карпат - Івано-Франківськська, Івано-Франківська області, північ Закарпатської області - зимовий відпочинок - літній відпочинок в Українських Карпатах - екскурсійні тури по Карпатам зі сходженням на Говерлу, екскурсійні програми для дітей - щотижневі екскурсійні тури по західній Україні.

Організаційна структура організації

Директор є вищою ланкою правління на туристичному підприємстві. Від нього залежить внутрішня атмосфера підприємства, партнерство, конкуренція та багато іншого. Директор повинен перш за все відповідальною людиною з власним баченням справи та творчо мислити. Директор – серце фірми, а її співробітники – життєво необхідні органи і споживач в свою чергу виступає рушійною силою для цього організму. Менеджер туризму відповідає за продаж туру (зовнішній чи внутрішній), насамперед це робота з клієнтами. Тут необхідно хоч трохи бути психологом, щоб зрозуміти клієнта, що саме він хоче отримати і задовольнити його бажання за його гроші. У кожного товару є свій покупець, задача менеджера полягає у тому щоб цей товар знайшов свого покупця.

В період активних сезонів оператор залучає, на основі разових договорів, екскурсоводів, гідів-перекладачів чи керівників-супроводжуючих туристичних груп. Екскурсоводи які залучаються до роботи знають польську, англійську, французьку, іспанську, італійську, німецьку мови.

 Отже, кількість працівників невелика, але як показує досвід роботи, вони працюють за дуже налагодженою схемою, тому не виникає ніяких проблем навіть у пікові сезони. Цьому також допомагає надзвичайно дружня атмосфера в організації і моральне та матеріальне стимулювання праці зі сторони керівника.

Для вивчення середовища непрямого впливу фірми «Кондор» проведено PEST-аналіз. Абревіатура PEST поєднує в собі перші літери слів: «Policy», «Economy»,«Socety», «Technology», що в перекладі – політика, економіка, соціум (суспільство), технологія. Політичний фактор зовнішнього середовища вивчається у першу чергу для того, щоб мати уявлення про наміри органів державної влади щодо розвитку суспільства та засоби, за допомогою яких держава передбачає реалізовувати свою політику.

Аналіз економічного аспекту зовнішнього середовища дозволяє зрозуміти, як на рівні держави формуються і розподіляються економічні ресурси. Для більшості підприємств це є найважливішою умовою їх ділової активності. Вивчення соціальної компоненти зовнішнього оточення спрямовано на те, щоб усвідомити і оцінити вплив на бізнес таких соціальних явищ як відношення людей до праці і якості життя, мобільність людей, активність споживачів тощо.

Аналіз технологічної компоненти дозволяє передбачати можливості, пов’язані з розвитком науки і техніки, своєчасно перейти на виробництво та реалізацію технологічно перспективного продукту, спрогнозувати момент відмови від технології, що використовується.У табл. 2.1 представлено PEST-аналіз макросередовища туристичної фірми «Кондор».

Таблиця 2.1 PEST-аналіз туристичної фірми «Кондор»

Група    

Ступінь

Загроза

Ступінь

факто-

 

Можливість

 

впливу

впливу

рів

     
         
1   2 3 4 5
Політичні 1. Стабільна політична ситуація в 2 1. Недосконалість 2
і правові

країні

  державної політики у  
        сфері інвестування  
  2. Державне регулювання 4 2. Візові режими між 4
 

туристичної діяльності

  країнами  
  3. Створення 3 3. Неефективна 2
 

конкурентоспроможного

  практика виконання  
 

туристичного комплексу, що

  існуючого  
 

задовольняє потреби вітчизняних і

  законодавства  
 

зарубіжних туристів у різноманітних

     
 

послугах, розвиток суміжних галузей

     
 

економіки

     
Еконо- 1. Зростання купівельної 3 1. Зменшення купі- 4
мічні

спроможності

  вельної спроможності  
  2. Істотне уповільнення темпів 2 2. Підвищення цін на 4
 

інфляції

  транспортні послуги  
  3. Продовження економічного 3 3. Недосконалість 3
 

зростання

  оподаткування  
        4. Несприятливий 3
        діловий клімат  
Соціаль- 1. Зростання реальних грошових 4 1. Зростання сумарної 4
ні

доходів населення

  заборгованості з  
        заробітної плати  
  2. Зростання схильності населення 4 2. Соціальна 2
 

до організованих заощаджень

  незахищеність  
        населення  
  3. Зростання кількості 2 3. Відсутність сприят- 4
 

кваліфікованих фахівців внаслідок

  ливих економічних  
 

підвищеної уваги молоді до освіти

  умов, які дозволяють  
        громадянам  
        забезпечувати високий  
        рівень соціального  
        споживання  
           
 

 

     
 

4. Вивчення і застосування

2 4. Високий рівень 2
 

закордонного досвіду, використання

  смертності  
 

ефективних методів управління

     
Технічні

1. Впровадження програм

4 1. Можливість 3
 

інформатизації та розвитку

  використання  
 

економічної діяльності на основі

  конкурентами  
 

інтернет-технологій та інших

  сучасних технологій,  
 

сучасних інформаційних технологій,

  які дозволяють зайняти  
 

системи електронної комерції

  більш вигідне  
 

 

  становище за  
 

 

  асортиментом  
 

 

  туристських послуг та  
 

 

  рівнем витрат  

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 473; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!