Адмін. юстиція: поняття, моделі та особливості становлення в Україні.



Адмін юстиція - це сист. правових засобів і механізмів, які дозволяють фізичним та юридичним особам у судовому порядку оспорювати рішення, дії чи бездіяльність представників влади і захищати свої права, свободи та інтереси.

 Призначенням адмін юстиції є розв'язання правових конфліктів (публічно-правових спорів), які виникають між фізичними та юридичними особами, з одного боку, і представниками влади - з другого внаслідок здійснення останніми управлінських функцій. У зв'язку з цим адмін юстиція передбачає запровадження таких процедур, які забезпечують рівність учасників спору в судовому процесі.

 Адмін юстиція функціонує у процесуальній формі, яка, незважаючи на низку особливостей, хар-р для різних країн, у цілому відповідає моделі загального судового процесу.

Залежно від виду органів, що вирішують публічно-правові спори, та процесуальної форми їх розв'язання вирізняють чотири моделі адмін юстиції.

Перша, так звана адмін., або французька, модель, передбачає, що законність, обґрунтованість та доцільність прийняття і виконання актів управ-ня перевіряють адмінсуди, які підтримують багатоаспектні, органічні зв'язки з апаратом управ-ня.

Інша, адмін.-судова, або німецька, модель, хар-ться тим, що публічно-правові спори вирішують спеціалізовані адмінсуди, які становлять єдину сист і незалежні у здійсненні правосуддя від адміністрації та функціонуючих у країні інших судових установ.

Перша і друга моделі хар-ться тим, що судовий розгляд відбувається відповідно до спеціальних процесуальних правил, придатних для розв'язання конфліктів, що виникають з відносин між представниками влади і підвладними їм суб'єктами.

Квазісудова, або англосаксонська, модель адмін юстиції хар-ться утворенням спеціальних трибуналів, які репрезентують викон. владу і підконтрольні судам загальної юрисдикції. Такі трибунали вирішують публічно-правові спори за правилами, максимально наближеними до судових процедур.

Остання, так звана загальносудова, модель передбачає, що скарги на дії, бездіяльність, рішення органів управ-ня вирішують загальні суди, використовуючи при цьому правила, розміщені в цивільному процесуальному законі. Така модель донедавна існувала в Україні й існує у деяких країнах нині (Білорусь, Російська Федерація).

На підставі викладеного адміністративну юстицію можна визначити як особливий процесуальний порядок розв'язання публічно-правових спорів, який здійснюється спеціалізованими адмін судами, квазісудовими органами або загальними судами з метою захисту прав, свобод і інтересів фізичних та юрид. осіб від зловживань з боку представників влади, уповноважених на виконання управлінських функцій.

Адмін судочинство в Україні: завдання та принципи.

Стаття 2. Завдання адмін судочинства

1. Завданням адмін судочинства є захист прав,свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юрид. осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів держ. влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адмін справ.

2. До адмін судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності КУ чи ЗУ встановлено інший

порядок судового провадження.

3. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адмінсуди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені КУ та ЗУ;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішенн;

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Принципами здійснення правосуддя в адмін судах є:

1) верховенство права;

2) законність;

3) рівність усіх учасників адмін процесу перед законом і судом;

4) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі;

5) гласність і відкритість адмін процесу;

6) забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень адмін суду, крім випадків, установлених цим Кодексом;

7) обов'язковість судових рішень.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 313; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!