Тема:Баскетбол в системі фізичного виховання

· права та обов’язки гравців;

· порушення правил гри та покарання при їх отриманні;

· склад суддівської бригади та обов’язки суддів під час проведення змагань.

Історія виникнення та розвиток світового баскетболу

Гру баскетбол (від англ. basket - корзина, ball - м'яч) винайшов викладач фізичного виховання Спрінгфілдського коледжу (США) доктор Джеймс Нейсміт у 1891 р.

Перший матч відбувся взимку 1891 р. Грали футбольним м'ячем дві команди по 9 чоловік в кожній за правилами, висловленими в тринадцяти пунктах.

Розвиток баскетболу можна умовно розділити на п'ять етапів.

Перший етап(1891 - 1918 р.) характеризується його становленням.

Так, у 1911 роціна Філіппінах правила баскетболу були включені в керівництво по спорту та проведений перший чемпіонат країни. З 1913 року баскетболом сталі займатися у всіх школах на уроках гімнастики. Приблизно в цей же період баскетбол почав культивуватися в країнах Європи (Франція - 1893, Англія - 1895, Чехословакія -1897, Росія - 1906, Італія -1919).

Другий етап(1919 - 1931 р.) характеризується створенням національних федерацій з баскетболу.Були проведені перші національні чемпіонати Кореї (1920 р.), Японії (1921 р.). На VIII Олімпійських іграх (Париж, 1924 р.) був проведений міжнародний турнір, в якому взяли участь команди Франції, Італії, Великобританії і США.

Дуже важливим виявивсятретій етап розвитку баскетболу (1932-1947 р.). В цей період - 18 червня 1932 року була створена Міжнародна федерація баскетболу (ФІБА).Спочатку штаб-квартира ФІБА знаходилася в Римі, пізніше перемістилася до Мюнхена.

Створення ФІБА сприяло зростанню авторитету баскетболу в міжнародному Олімпійському комітеті. Це дозволило включити баскетбол в програму XI Олімпійських ігор, які проводилися в Берліні у 1936 році в яких брали участь баскетбольні команди 21 країни. На цих іграх відбувся перший конгрес ФІБА де були прийняті єдині правила гри, що розширило практику міжнародних змагань. Першим Олімпійським чемпіоном з баскетболу стала команда США. Золота олімпійська медаль була вручена і творцю баскетболу Джеймсу Нейсміту.

Четвертий етап розвитку баскетболу охоплює період з 1948 по 1956 роки. В 1950 рік в Аргентині відбувся перший чемпіонат світу серед чоловічих команд де переможцями змагань сталі господарі чемпіонату. Перший чемпіонат світу серед жіночих команд був проведений у 1953 році в Чілі. Спортсменки США сталипершими чемпіонками світу. Надалі чемпіонати світу серед чоловіків і жінок стали проводитися один раз в чотири роки. ФІБА зайняла одне з провідних місць серед міжнародних спортивних об'єднань. В 1948 роцічленами ФІБА сталі 50 країн світу.

П'ятий етап розвитку баскетболу, щопочався в 1957 році і триваючий до теперішнього часу.В 1957 році збірна жіноча команда СРСР вперше брала участь в чемпіонаті світу в Ріо-де-Жанейро, де зайняла друге місце. Чоловіча збірна команда СРСР вперше брала участь в чемпіонаті світу у 1959 році в Сант-Яго. Радянські баскетболісти, вигравши всі зустрічі, не змогли стати чемпіонами світу через відмову грати з командою Тайваню. Рішенням ФІБА звання чемпіонів світу було віддано команді Бразилії.

У 1946 році в Америці створено Національну баскетбольну асоціацію (NBA – NationalBasketballAssociation). На цей час у склад асоціації входять 30 команд, які по своєму географічному розташуванню поділені на Західну та Східну конференції, а кожна з конференцій в свою чергу поділена на 3 дивізіони по 5 команд. За ігровий сезон кожна команда проводить по 82 матчі, за результатами яких відбираються учасники плей-офф. Далі команди грають за олімпійською системою до 4-х перемог своєї конференції. Два чемпіони конференції зустрічаються між собою в головному фіналі, де і визначається чемпіон Національної баскетбольної асоціації.

Жіноча національна баскетбольна асоціація (WNBA -Women's National Basketball Association) утворилася у 1996 році. Ліга поділена на дві конференції по 7 команд. В ігровому сезоні, який продовжується с травня по серпень, кожна команда проводить по 34 гри: з 4-ма командами з конференції по 3 гри, с 2-ма які залишилися по 4 гри (20 ігор), а також по 2 гри з командами із другої конференції (14 ігор), причому одна із зустрічей проходить на домашньому майданчику. Чотири команди із кожної конференції з найліпшими показниками перемог/поразок переходять у раунд плей-офф, який продовжується на протязі вересня і закінчується серією фінальних зустрічей.

Досягнення збірної команди Америки з баскетболу.На Олімпійських іграх з 1936 року чоловіча команда США 13 разів виборювала золоті нагороди, а жіноча з 1976 року ставала переможцем 7 разів. На чемпіонатах світу чоловіча збірна команда Америки з 1950 року вигравала 4 рази, жіноча збірна 8 разів.

В Європі у 1932 році була утворена Міжнародна федерація баскетбольних асоціацій (FIBA - FédérationInternationaledeBasketball).

Рішення про проведення чемпіонатів світу було прийняте на конгресі ФІБА у Лондоні 1948 року. Визначений інтервал змагань - раз на чотири роки - не завжди витримувався. Неодноразово змінювалось і положення про проведення чемпіонатів. В останні роки, щоб потрапити на чемпіонат світу, національним командам доводиться пройти ряд кваліфікаційних турнірів. Сходження до фіналу триває роками.

Початок проведення першостей Європи з баскетболу сягає у 1935 рік. Це були перші змагання організовані ФІБА. Від самого початку чемпіонати Європи серед чоловічих та жіночих команд проводять окремо.

Радянські баскетболісти беруть участь у змаганнях з третього чемпіонату світу, що відбувся 1959 року, а жінки - здругого, 1957 року.

Збірні команди незалежної України не брали участі в жодному з чемпіонатів світу, тому, що не в змозі подолати кваліфікаційне сито (Хромаєв З.М., Волошин М.П.).

Досягнення радянських та українських команд на чемпіонатах Європи.Чоловічі збірні команди СРСР вигравали чемпіонати Європи 14 разів. Після створення України, як незалежної держави, збірна команда з баскетболу у 2001 році стала 14-ю у Стамбулі, зайняла 16 місце у Белграді (2005) та стала 13-ю на останньому чемпіонаті Європи у Литві у 2011 році.

Жіночу збірну команду СРСР можна відмітити 20-ти разовою перемогою в чемпіонатах Європи, а збірну команду незалежної України 1 разовою перемогою в Чехії у 1995 році, 2001 рік – 11 місце (Франція), 2003 рік – 11 місце (Греція), 2009 рік – 16 місце (Латвія).

В свою чергу в Європі у 1957 році створена євроліга ULEB (кубок європейських чемпіонів), в якій приймають учать найсильніші клуби Європи. У 2008 році по узгодженню ФІБА та УЛЕБ стартував другий по рангу турнір кубок Європи (Eurocup), та третій кубок виклику (EuroChallenge).

Баскетбол незалежної України

В Україні баскетбол досить швидко став популярним видом спорту. Вже у 1922 році в Чернігові, Харкові, Одесі, Києві грали в цю гру. На II Всеукраїнській Спартакіаді у 1924 році в Харкові були проведені змагання чоловічих команд. Перемогла команда Чернігова, що виграла у команди Харкова вирішальний матч з рахунком 14:12. Починаючи з 1934 року почали регулярно проводити першість України по баскетболу.

Нові правила гри, які були близькі за своєю суттю до міжнародних, в нашій країні були прийняті 1 січня 1939 р.

Із здобуттям Україною незалежності 1991 року баскетбол, як і всі інші види спорту опинився на роздоріжжі. Попервах на якості проведення перших чемпіонатів позначився матеріальний стан як Держкомспорту, так і спортивних клубів, колективів фізкультури, які утримували провідні команди.

Перший чемпіонат незалежної України зібрав лише сім жіночих і вісім чоловічих команд, другий 36 чоловічих і 18 жіночих команд, які поділили на три чоловічі і дві жіночі ліги.

Нині в чемпіонаті України бере участь 18 жіночих і 56 чоловічих команд. Чоловіки розбиті на групи - Суперлігу, Вищу і Першу. Існує також Юнацька ліга, де змагається сотня дівочих та юнацьких колективів з усієї України.

Найвідоміший та найтитулованіший гравець Чернігівської області – Олександр Волков (Заслужений майстер спорту СРСР, Олімпійський чемпіон, срібний призер чемпіонату світу, чемпіон та неодноразовий призер чемпіонатів європи, нині президент федерації баскетболу України, народний депутат України від партії регіонів).

Грають в баскетбол м’ячем виготовленим із синтетичного матеріалу маса якого 600 – 650 грам та довжина окружності 75 – 78 см. Розміри баскетбольного майданчика 28 метрів у довжину та 15 у ширину, всі виміри проводяться по внутрішньому краю обмежувальної лінії, це значить що лінії (ширина 5 см.) обмежуючі баскетбольний майданчик не входять у розміри в його розміри.

На відстані 6 метрів 75 сантиметрів від центру кільця проведена лінія 3-х очкових кидків, при влучанні із за якої зараховується три очки. На баскетбольному майданчику є центральне коло діаметром 3,6 метри. Баскетбольний щит повинний бути виготовлений із прозорого пластику товщиною 3 сантиметри та повинен мати розміри 180 см по горизонталі, і 120 см по вертикалі. Баскетбольний кошик кріпиться на висоті 305 см від поверхні майданчика. Діаметр кошика 45 см, ширина з’єднання між кільцем та щитом0,03 см, довжина з’єднання 15 см. Довжина сітки не повинна перевищувати 40 см. Лінія штрафних кидків 4.60.

Правила гри в баскетбол

В баскетбол на майданчику грають дві команди по п’ять чоловік. Мета кожної команди полягає в тому щоб закинути м’яч у кошик суперника та завадити закиданню м’яча у свій. Переможцем гри стає та команда яка більше закине м’ячів у кошик суперника, та тим самим набере більшу кількість очок. За один закинутий м’яч у кошик ближче ніж 6,75 м зараховується 2 очки, якщо м’яч закинутий за 6, 75 метрової лінії зараховується 3 очки та при пробитті штрафного кидка зараховується 1 очко.

Час гри в баскетбол.Грають в баскетбол чотири чверті (тайми) по 10 хвилин «чистого часу». Для визначення «чистого часу» суддя-секундометрист зупиняє час на кожен свисток судді. Якщо в основний час не виявлено переможця (гра закінчилася з рівним рахунком), то після 2-х хвилинної перерви призначається додатковий час - 5 хвилин. Таких «п’ятихвилинок» може бути стільки, скільки потрібно для виявлення переможця. Перерва між першим та другим таймом 2 хвилини, між другим та третім (велика перерва) 15 хвилин, між третім та четвертим 2 хвилини.

Гра розпочинається з підкидання спірного м’яча, коли суддя підкидає м’яч у центральному колі між двома любими гравцями різних команд. Підкидання м’яча робиться тільки на початку гри, далі команди розпочинають гру або при спірних ситуаціях по черзі.

Правило 3-х секунд. Гравці команди, що атакує, не мають права знаходитися в прямокутній зоні (штрафного кидка) команди, що захищається, більше 3-х секунд, за винятком того випадку, коли йде боротьба за м'яч, що відскочив, і м'яч знаходиться в зоні штрафного кидка.

Правило 5-ти секунд. Цей час дається на введення м'яча в гру як через лицьову лінію, після забитих двох очок, так і через бічну лінію при викиданні ауту. При викиданні з ауту заборонено ходити з м'ячем у руках, це вважається пробіжкою. Забороняється тримати м’яч в руках більше 5-ти секунд без використання ведення. Також на пробиття одного штрафного кидка дається 5 секунд.

Правило 8 секунд,за які гравці команди, що атакують, повинні вивести м'яч з тилової зони в передову.

Правило 24 секунд.На одну атаку кошика дається 24 секунди, при порушення м’яч віддається іншій команді.

Хвилинна перерва.Це зупинка гри за проханням тренера або його помічника. Кожна перерва триваєодну хвилину. Під час першої половини гри можна взяти 2 хвилинні перерви, під час другої половини гри можна взяти 3 перерви та лише одну перерву можна використати під часдодаткового часу.

Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 1136; Мы поможем в написании вашей работы!