Тренінг умінь з удосконалення засобів психофізичної саморегуляції..



ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №1

Внутрішня техніка вчителя. Майстерність саморегуляції психічного і фізичного стану.

Мета: сформувати уявлення про   саморегуляцію та її роль у професійній діяльності вчителя, з допомогою вправ створити установку на самостійну роботу з удосконалення засобів психофізичної саморегуляції.

Самостійна робота студентів

1. Написати твір – есе „Роль творчого самопочуття у педагогічній практиці”.

2. Скласти книжечку-розгортку „Методи саморегуляції щодо виховання душевного спокою і рівноваги”.

3. Підготувати уривки із творів художньої літератури чи музичних творів; картини чи репродукції, які викликають певні позитивні емоційні стани.

4. Добрати і запропонувати вправи на розвиток умінь психофізичної саморегуляції.

5. Виписати із запропонованої літератури (чи скласти самостійно) схему і формули самонавіювання відповідно до теми самовиховання.

6. Описати якомога більше прийомів, з допомогою яких вчитель зможе зняти нервову напругу, що виникла на уроці.

Ключові поняття теми

Внутрішня техніка. Саморегуляція. Стрес. Депресія. Раціональне дихання.   Складові компоненти уміння управляти своїм психічним і фізичним станом. Методи саморегуляції. Умови успішної саморегуляції.

 

Глосарій теми:

Внутрішня техніка – це створення внутрішнього переживання особистості, психологічне на лаштування вчителя на майбутню діяльність через вплив на розум, волю, почуття.

Емоційна стабільність – це індивідуально-типологічна характеристика особистості.

Саморегуляція – створення вчителем потрібних або бажаних станів, які забезпечують ефективність його дій.

Психологічне на лаштування – це створення стану готовності до виконання певної діяльності.

Психологічна гімнастика – набір вправ, які дають змогу педагогові розвинути психофізичний апарат, сформувати вміння, тримати в готовності „апаратуру”, яка збуджує почуття, створити умови для її безвідмовної діяльності.

Джерела психологічної гімнастики: театральна педагогіка, психотерапія (елементи аутогенного тренування).

Аутотренінг – виконання спеціальних вправ, спрямованих на формування в людини навичок свідомого впливу на різні функції організму з допомогою самонавіювання.

Самонавіювання – багаторазове повторення певних словесних формул.

Релаксація – стан спокою, розслаблення, що виникає внаслідок зняття напруження.

Бібліотерапія – засіб керування психічним станом людини шляхом читання художньої літератури.

Музико терапія – це засіб керування психічним станом людини за допомогою музики. Ритмічна мажорна музика здебільшого підносить настрій і працездатність. Мінорна мелодія сприяє розслабленню, викликає стан спокою.

Працетерапія – засіб керування психічним станом людини за допомогою включення в активну трудову діяльність.

Імітаційна гра – активний метод самокоригування психічним станом, який полягає у програванні суб’єктом ролі такої людини, якою йому хотілося б бути.

Теоретичний блок

Людина у своєму житті плаче і сміється, злиться і радіє, гнівається і захоплюється, боїться і лютує. Ці переживання називаються емоціями. При цьому всі вони мають проблемність: впевненість – тривожність; радість – горе; захищеність – страх; щастя – нещастя; радість – прикрість.

Особливо сильні прояви емоцій – афект, стрес, шок, паніка, розпач, депресія.

Наше „Я – емоційне” складається з таких емоційних відчуттів:

– Успіху, впевненості в суспільному визнанні, дружби, симпатії („я подобаюся”);

– впевненості в здатності до педагогічної діяльності;

– відсутності остраху поразки, прикрості, злості тощо („я здатний”);

– захищеності, значущості у педагогічному спілкуванні, відсутність тривожності, страху, ворожнечі з боку оточуючих („я захищений”).

Недарма кажуть: „Ніщо так не сприяє успіху як впевненість у ньому”. І навпаки негативне: „я не подобаюся”, „я не здатний”, „я не захищений” погіршує результати педагогічної діяльності, заважає успіху.

Тому саморегуляція (від лат. Regulo – приведення до порядку, налагодження) – одна з найважливіших функцій людської психіки, суть якої полягає у приведенні всіх систем людського організму до цілеспрямованої, гармонійної саморегуляції організму.

Психологічні дослідження засвідчили, що рівень втоми у педагогічній діяльності знизиться, якщо педагог вчасно до неї підготується, відповідно налаштується.

Стан готовності до педагогічної діяльності містить кілька компонентів:

інтелектуальний – розуміння завдань, обов’язків, знання засобів досягнення мети, прогноз діяльності;

емоційний – впевненість в успіху, наснага, почуття відповідальності;

мотиваційний – інтерес, прагнення домогтись успіху, потреба успішно виконати поставлене завдання;

вольовий – мобілізація сил, зосередженість на завданні, відволікання від перешкод, подолання сумнівів.

Можна рекомендувати наступні способи психологічного налаштування на діяльність: 1. Сформулювати настанову на діяльність, причому не тільки в себе, а й в учнів. З давніх часів кращими способами формування настанови були певні ритуали (ритуал – це умовний рефлекс, пов’язаний із подальшою діяльністю). Воїни, що дружно вигукують вітання своєму вождеві, чи учні, що підводяться, коли вчитель заходить до класу, – усі вони налаштовують на майбутню діяльність. Учителеві корисно розробити свою систему ритуалів. Таким ритуалом може бути і вітання, і перекличка, якщо вона не забирає багато часу, і короткі усні задачі, що задаються періодично, і рефлексія наприкінці заняття.

2. Проведення „розминки” мислення, орієнтованої на вид майбутньої інтелектуальної діяльності („мозковий штурм”, „незакінчені речення”, „мікрофон”, скоромовки і т. д.). Вони активізують мовно-мисленнєву функцію, знімають емоційне напруження, а також можуть виконувати роль ритуалу готовності.

3. Заздалегідь програти в уяві різні варіанти поведінки (зазначаючи можливі варіанти, як робить диригент перед концертом на репетиції) залежно від того, як поведеться клас.

Учні можуть не включитись у проблему, не захотіти виконувати завдання, не засміятись у відповідь на жарт. Як на це відреагувати, не почавши комплексувати? Це все варто продумати заздалегідь.

4. Допоможе і релаксація, яка допомагає зняти напруження.

Наприклад:

„Я запрошую Вас здійснити чарівну подорож до самого себе. Уявіть собі палаючу свічку. Намагайтесь утримувати в пам’яті полум’я запаленої свічки, подумайте про його золотавий колір, про його живе, тепле сяйво. Закрийте очі, уявіть собі полум’я.

Подумки перенесіть полум’я до серця. Уявіть, що серце схоже на квітку, яка повільно розкриває свої пелюстки. Уявіть полум’я в самому центрі квітки. Воно зігріває і освітлює Ваше серце. Це світло забирає всі печалі, заміщуючи їх почуттям любові. Ваше серце, подібно до Сонця, випромінює ніжне тепло і їх чудове світло. Це світло позбавляє Вас від поспішних слів, які можуть завдати болю іншим людям. Світло допоможе Вам підібрати добрі та лагідні слова. Уявіть, що світло наповнює Ваші вуха. Все погане, що вони чули, зникає. Світло допоможе Вам чути звідусіль тільки гарне і добре.

Уявіть, що світло наповнює Ваші очі. І все погане, що вони бачили зникає. Світло наповнює вашу голову. І всі погані думки, які завдають вам шкоди, і примушують відчувати себе нещасним, зникають. Світло вносить чисті і добрі думки. Сонце у Вашому серці. Гарячі промінці тягнуться до ваших рук, до самих кінчиків пальців. Світло допоможе вашим рукам виконувати правильні та добрі дії, і Ви зможете допомогти тим, кому потрібна Ваша допомога. Світло любові у Вашому серці надзвичайно сильне, воно бажає поділити цю любов з усім світом.

Відкрийте своє серце та уявіть, що Ви випромінюєте світло, сповнені любові до всіх членів своєї родини. Візьміть їх у свої обійми любові і ніжності. Спробуйте відчути що любов існує повсюди. Поверніться у кімнату, розплющіть очі, подивіться навкруги. Ви спокійні. Ви знаходитесь у сяйві любові, джерело якої в середині Вас.”

Практичний блок

Тренінг умінь з удосконалення засобів психофізичної саморегуляції..

 

Виконання вправ


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 246; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!