Шиномонтажне та шиноремонтне обладнання



Шиномонтажне обладнання – це конструкції ряду спеціалізованих стендів для монтажу шин коліс легкових автомобілів масового виробництва. Стенди забезпечують виконання всіх необхідних операцій з різною ступінню механізації.

Шиноремонтне обладнання включає в себе вироби, які призначені для огляду шин, інструмент для очищення пошкоджених ділянок, вулканізатор для ремонту камер і місцевих пошкоджень шин.

В окрему групу виділяють стенди для ошипування шин.

Стенд Ш-514 для монтажу і демонтажу шин служить для виконання монтажу і демонтажу камерних і безкамерних шин з розмірами посадочного діаметра 330...405 мм, які встановлюються на глубокий нерозбірний обід, а також для накачки шин. Стенд стаціонарний без кріплення і спеціального фундаменту, з пневмоприводом віджиму борта шини і фіксації диска, механічним приводом обертання коліс. Стенд комплектується також двома монтажними важілями, кінцевиком з манометром для накачування шин, бачком з кисточкою для мильного розчину, який застосовується для змочування бортів шини.

Механізм привода поворотного стола складається із електродвигуна, клинопасової передачі і одноступінчастого черв’ячного редуктора, на вихідному валу якого є канали для подачі повітря в пневмоциліндр і встановлюється поворотний стіл.

Механізм віджиму борта складається з пневмоциліндра, який керується двопозиційним золотником і віджимної лопатки з рукояткою, з’єднану з ним важілями.

 

Стенд Ш-501М Рис.3.20

Блок підготовки повітря встановлюється на задній стінці каркасу і має фільтр-вологовідділювач і пневмоклапан, який регулюється на величину робочого тиску повітря 0,5…0,55 МПа.

Стенд Ш-501М для монтажу і демонтажу шин (рис.3.20) служить для виконання тих же операцій, що і стенд Ш-514.

Стенд стаціонарний з кріпленням до фундаменту, з пневмоприводом блоку роликів віджиму і забортовки шини, з механічним приводом обертання колеса. Забезпечує роботу тільки з колесами, які мають центральний отвір в ободі.

Стенд Gumatik-2 (Угорщина) за призначенням і конструкцією ідентичний стенду Ш-514.

Сучасний напівавтомат IUMBO TCS 52 NW (рис.3.21, а) призначений для монтажу і демонтажу шин вантажних автомобілів з діаметром диска 14…52”, найбільшим діаметром коліс 2300 мм, шириною коліс до 310 мм. Потужність мотор-редуктора 1,5 кВт. Має дві швидкості обертання. Реверсування і відвід лапи здійснюється вручну.

Відомий автомат IUMBO TCS 52 SA MAXI (рис.3.21, б) являється суперверстатом повністю автоматизованим, який дозволює виконувати різноманітні шиномонтажні операції. Ширина коліс до 1300 мм.

 

Шиномонтажні верстати типу IUMBO Рис.3.21

Борторозширювач пневматичний Ш-202 – переносний, з пневматичним приводом, призначений для розведення бортів шин при їх огляді і ремонті місцевих пошкоджень.

Спредер 6184М з пневматичним підйомником призначений для розведення бортів шин за допомогою пневмопривода і обертання шини вручну при огляді і ремонті місцевих пошкоджень (рис.3.22)

Спредер стаціонарний встановлюється на спеціальному фундаменті з приямком для пневмопідйомника.

Спредер пневматичний Ш-203 призначений для розведення бортів шин за допомогою пневмопривода і обертання шини електроприводом при огляді і ремонті місцевих пошкоджень. Спредер стаціонарний встановлюється і кріпиться на фундаменті.

Технічні характеристики борторозширювачів і спредерів наведені в табл.3.6.

Таблиця 3.6.

Борторозширювачі і спредери

Параметри Ш-202 6184М Ш-203
Розміри шин, мм (діаметр) (155…330)

(370…508)

Зусилля, Н 300 2000 600
Тиск повітря, МПа 0,5 0,6 0,8
Вантажопідйомність механізму підйому, кг - 220 150
Маса, кг 5 170 180

 

         Спредер 6184М                                 Мульда Ш-120               Рис.3.22                                            Рис.3.23

Мульда Ш-120 призначена для ремонту наскрізних місцевих пошкоджень протекторної і бокової частини шин методом гарячої вулканізації (рис.3.23).

Електровулканізатор Ш-133 призначений для ремонту камер, виготовлення фланців, вентилів і з’єднання вентилів з камерами методом гарячої вулканізації (рис.3.24).

Стенд Ш-816 для ошипування шин призначений для виконання технологічних операцій по ошипуванню шин за допомогою ручного пневматичного інструменту, сверлильної машини і пістолета Ш-305 з віброживильником (рис.3.25).

Стенд стаціонарний кріпиться до фундаменту.

 

Електровулканізатор Ш113                               Стенд Ш-816 Рис.3.24.                                                       Рис.3.25.

Живлення пістолета і сверлильної машини здійснюється від повітряної магістралі тиском 0,6…0,8 МПа, а віброживильника – від електромережі з напругою 220 В і частотою 50 Гц.

 

Тема 9. Технічне обслуговування і ремонт технологічного обладнання

Планово-попереджувальна система ТО і ремонту

Для забезпечення працездатності технологічного обладнання виконується його технічне обслуговування і ремонт, які мають таку ж мету, як і для автомобіля.

Найбільш часто для обслуговування та ремонту технологічного обладнання використовується планово-попереджувальна система. В цій системі існують такі види обслуговування і ремонту:

– щоденне обслуговування (ЩО);

– періодичне технічне обслуговування (ТО);

– сезонне обслуговування (СО);

– профілактичний ремонт (ПР);

– середній ремонт (СР);

– капітальний ремонт (КР);

Технологічне обладнання, призначене для механізації технологічних процесів ТО і ремонту рухомого складу автомобільного транспорту, являється частиною основних виробничих фондів.

Потреба в технологічному обладнанні для АТП різних розмірів рекомендується табелем технологічного обладнання і спеціалізованого інструменту, в який входять три групи:

– обладнання загальнотехнічного призначення, яке застосовується в різних галузях народного господарства, в тому числі і на автомобільному транспорті;

– гаражне обладнання, тобто обладнання, яке використовується тільки при ТО і ремонті автомобілів;

– нестандартне обладнання.

До першої групи відносяться металорізальні і деревообробні верстати, ковальсько-пресове, кранове і інше обладнання. Металорізальні верстати бувають універсальні, спеціалізовані і спеціальні. В залежності від маси, металорізальні верстати діляться на легкі (масою до 1 т), середні (від 1 до 10 т) і важкі (масою більше 10 т).

По ступені автоматизації металорізальні верстати підрозділяють на автомати та напівавтомати з програмним керуванням. Деревообробні верстати призначені для різання і обробки деревини, сушіння і інших допоміжних робіт. Ковальсько-пресове обладнання – це гідравлічні і механічні преси, висадочні і штамповочні автомати, молоти, ножниці і ін.

Гаражне обладнання призначене для таких основних робіт: миття і чистки, підйомно-транспортних, мастильних, заправочних, контрольно-діагностичних і регулювальних, розбірно-збірних, ремонтних і ін.

По складності конструкції і проведення ТО і ремонту гаражне обладнання ділиться на складне (наприклад, стенд для перевірки гальмівних властивостей), середньої складності (підйомники, маслороздавальні колонки) і нескладне (слюсарно-монтажний інструмент, візки).

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 412; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!