Поняття і структура свідомості. Походження і сутність свідомості. Функції свідомості.



   Свідомість людини – явище складне і багатогранне.Через свою виняткову складність і багатогранність свідомість є предметом інтересу як багатьох наук, так і ненаукових форм пізнання. Філософія, використовуючи й узагальнюючи досягнення різних форм пізнання, зосереджує свою увагу на аналізі таких важливих питань, як сутність, походження і структура свідомості,можливості і шляхи її вивчення. Питання ці з давніх часів й до наших днів залишаються дискусійними.

   Ідеалісти відстоюють думку про первинність свідомості щодо матерії, вважають її самостійною сутністю, що творить речі ісама є субстанцією усіх речей і процесів. Дуалізм (чи психофізіологічний паралелізм) розглядає свідомість і тіло як незалежні один від одного начала і не бачить взаємозв'язку психічних і фізіологічних процесів в організмі.

   На відміну від ідеалізму і дуалізму, матеріалізм розглядає свідомість не як щось автономне, незалежне від матерії, а навпаки, як властивість, атрибут матерії. Властивість - це, на відміну від таких атрибутів матерії, як рух, простір та час, не є загальною. Вона притаманна особливому виду високоорганізованої матерії - людському мозку. Однак усвідомлює, мислить не мозок сам пособі, а людина, що має мозок, причому людина в єдності з системою - природною, соціальною, культурною, - в яку вона включається як активно діючий елемент.

Матеріалізм виходить з того, що матерія існує поза свідомістю і незалежно від неї, але свідомість не існує поза матерією. Свідомість є вторинною (але не другорядною), похідною від матерії. Вторинність свідомості розглядається в трьох аспектах: 1)історичному (свідомість як особлива властивість матерії виникає на певному етапі її еволюції); 2) психофізіологічному (свідомість- функція головного мозку людини); 3) гносеологічному (свідомість є вищою формою відображення зовнішнього світу, це відображення відрізняється усвідомленістю і цілеспрямованістю).

  Свідомість має складну внутрішню структуру, що включає різні елементи і рівні свого існування. До них належать: відчуття, мислення, воля, пам'ять, емоції, інтуїція, увага.

   Відчуття дає людині безпосереднє відображення окремих зовнішніх сторін предметів і явищ. Мислення протиставляється чуттєвому пізнанню як опосередковане відображення внутрішньої, сутнісної сторони предметів.

Воля - це практичне виявлення свідомості. Це не тільки уміння бажати, але й здатність діяти, здійснювати те, що людина намітила.

Винятково важливе місце в структурі свідомості посідає пам'ять - здатність запам'ятовувати, зберігати і відтворювати інформацію. Тим самим пам'ять поєднує різні факти з життєвого досвіду людини у певному зв'язку і забезпечує стійкість цього зв'язку, що є необхідною передумовою формування особистості.

Емоції - це сфера особистісних, суб'єктивно-психологічних переживань (передчуття, радість, захват, гнів, страх, любов, ненависть, симпатія, антипатія).

Величезний пізнавальний потенціал виявляється у здатності свідомості людини до інтуїції. Інтуїція - це здатність безпосереднього осягнення істини шляхом прямого її бачення без відповідного доказу. Особливість інтуїтивного "бачення" ("осяяння","спалаху") свідомості виявляється в несподіваності вирішення проблеми, у неусвідомленості шляхів і засобів такого вирішення. Це сфера свідомості, в якій представлені духовні ідеали і здібності до творчості у вигляді фантазії, продуктивної уяви.

Важливим елементом свідомості є увага. Завдяки зосередженню уваги об'єкт, що нас цікавить, знаходиться у фокусі свідомості. Предмети, події, які впливають на людину, викликають не тільки пізнавальні думки, ідеї, але й певні емоції, що виявляються в хвилюванні, захопленні, любові, ненависті тощо. Окремі філософи, особливо психологи, ототожнюють свідомість з ува-гою.

       Свідомість - це сукупність психічних процесів, які активно беруть участь в осмисленні людиною зовнішнього світу і свого власного буття. Свідомість - це специфічно людська, нерозривно пов'язана з мозком властивість високоорганізованої матерії відбивати матеріальний світ в ідеальних (суб'єктивних) образах.

    Свідомість характеризується усвідомленням своєї мети. Перш ніж що-небудь зробити, людина робить це подумки, в ідеальній формі. Ідеальне - властивість свідомості, обумовлена соціальною природою людини. Вона є специфічним способом існування (буття) об'єкта, що відбивається в психіці суб'єкта у вигляді чуттєвих і розумових образів, проектів і схем діяльності, духовних цінностей та ідеалів.

Функції свідомості

Пізнавальна, яка реалізується в придбанні і накопиченні знань про природу, суспільстві і самій людині.

Творчо-конструктивна, що виявляється у випереджаючому відображенні, в уявному моделюванні майбутнього і в цілеспрямованому перетворенні на цій основі дійсності, у створенні, зокрема, предметних форм, не існуючих в природі. Природа не будує літаків, не пече хліб, не пише романи. Все це продукти людського розуму і людських рук. Інколи, окремо виділяють прогностичну (людина до певної межі з деякою вірогідністю може передбачати майбутнє, прогнозувати свої дії, будувати плани і здійснювати їх), проте це не доцільно.

Регулятивно-управлінська, що забезпечує розумне регулювання і самоконтроль поведінки і діяльності людини, його взаємини із зовнішнім світом.

 

Література:

Основна:

ФІЛОСОФІЯ: Підручник /І.В. Бичко, І.В. Бойченко, ін. – К., 2001. – С. 143-161.

ФІЛОСОФІЯ: Посібник для студентів вищих навчальних закладів /Причепій Є.М., Черній А.М., Гвоздецький В.Д., Чекаль Л.А. – К.: Академія, 2001. – С. 258-291.

КАНКЕ В.А. Философия. Исторический и систематический курс: Учебник для вузов. – М., 2002. – С. 153-225.

ВВЕДЕНИЕ в философию: Учебник для вузов. В 2 ч. / Фролов И.Т., Араб-Оглы Э.А., Арефьева Г.С. и др. – М.: Политиздат, 1989. – Ч. 1 – 367 с.; Ч. 2 – С. 14-94.

ВВЕДЕНИЕ в философию: Учебное пособие для вузов / Фролов И.Т. и др. – М.: Республика, 2004. – С.339-390.

ФИЛОСОФИЯ: Навчальний посібник / За ред. І.Ф. Надольного. – К.: Вікар, 1997. – С. 186-200.

План лекції

1. Діалектика та її історичні форми.

2. Принципи і закони діалектики.

3. Категорії діалектики.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 601; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!