ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО НАПИСАННЯ ТА ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВИХ РОБІТ



Міністерство освіти і науки України

Чернівецький національний університет

імені Юрія Федьковича

 

 

Н. М. Бурейко, О. О. Добржанська, О. О. Козачук

Курсові роботи
з напрямів

«Країнознавство» та «Міжнародні відносини».

Методичні рекомендації

 

Чернівці

Чернівецький національний університет

2013

 

УДК [327:001.891] (072)

ББК 74.586.31/.37–252.4

    Б 912

 

Друкується за ухвалою редакційно-видавничої ради
Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича

 

 


Бурейко Н. М., Добржанська О. О., Козачук О. О.

Б 912   Курсові роботи з напрямів «Країнознавство» та        

       «Міжнародні відносини». Методичні рекомендації /
        Н. М. Бурейко, О. О. Добржанська, О. О. Козачук.  –
        Чернівці : Чернівецький нац. ун-т, 2013. – 28 с.

 

У виданні викладено основні вимоги до написання, оформлення та захисту курсових робіт студентами третіх і четвертих курсів напряму ,,Країнознавство” та ,,Міжнародні відносини”.

УДК [327:001.891] (072)

ББК 74.586.31/.37–252.4

 

©Чернівецький національний університет, 2013
© Бурейко Н. М., 2013

© Добржанська О. О., 2013

© Козачук О. О., 2013

ЗМІСТ

Вступ...................................................................................... 4

1. Основні вимоги до написання й оформлення курсових робіт   5

1.1. Вибір теми....................................................................... 5

1.2. Попереднє опрацювання джерел.................................... 6

1.3. Складання плану роботи................................................ 7

1.4. Опрацювання джерельної бази....................................... 7

1.5. Вимоги до технічного оформлення курсових робіт..... 9

2. Особливості виконання елементів курсової роботи.. 11

2.1. Титульний аркуш.......................................................... 11

2.2. Зміст.............................................................................. 12

2.3. Перелік умовних позначень......................................... 12

2.4. Вступ............................................................................. 12

2.5. Основна частина........................................................... 13

2.6. Висновки........................................................................ 13

2.7. Список використаних джерел....................................... 13

2.8. Додатки ......................................................................... 14

3. Захист курсової роботи.................................................. 14

3.1. Основні вимоги до проведення захисту курсової роботи ..14

3.2. Типові помилки при виконанні курсової роботи........ 15

3.3. Критерії оцінювання робіт............................................ 16

4. Список використаних джерел...................................... 18

Додатки................................................................................ 20

 


ВСТУП

 

Написання курсових робіт – важливий етап здобуття студентами напряму ,,Країнознавство” та ,,Міжнародні відносини”. Процес підготовки, написання та захисту курсової роботи закріплює навички самостійної аналітичної науково-дослідної діяльності. Студенти кафедри міжнародних відносин підтверджують рівень своєї професійної підготовки, демонструють готовність до самостійної пошукової і дослідницької діяльності під час написання курсових робіт, що є свідченням їхньої відповідності освітньо-кваліфікаційному рівневі бакалавра. Курсова робота – це логічно завершене теоретико-емпіричне дослідження, що систематизує та поглиблює фахові знання, навички й уміння студентів, виявляє їх наукові інтереси та здібності, передбачає виклад матеріалу на основі спеціально підібраної літератури та самостійно проведеного дослідження.

Теми курсових робіт, які пропонує кафедра міжнародних відносин, сформульовані у такий спосіб, що дають змогу виконати поставлене перед студентами наукове завдання у формі поглибленого реферування важливих праць або співставлення певних наукових концепцій. Важливим у процесі написання курсової є набуття студентами практичних дослідницьких навичок, уміння опрацьовувати та систематизувати джерела з досліджуваної проблематики, робити власні узагальнення та логічні висновки, а також оформляти основні частини роботи згідно з усталеними вимогами. На початковому етапі метою написання курсових робіт є навчити студентів застосовувати основні дослідницькі прийоми та методи, розуміти суть і принципи методології наукової праці як такої, чітко розмежувавши її з іншими сферами та формами інтелектуального самовираження. Неухильне дотримання студентами усіх вимог до оформлення курсової роботи сприяє вихованню в них належного стилю роботи, стимулює вимогливість до себе, прищеплює певні навики до ведення наукового дослідження, допомагає утвердитися у виборі наукової проблеми для подальшої науково-дослідної роботи.

Раціональна організація роботи за обраною темою, правильний розподіл часу, глибока і всестороння її розробка забезпечать найкращий результат. Можна запропонувати такий алгоритм виконання курсової роботи:

· вибір теми наукового дослідження;

· попередній пошук і відбір літератури за темою дослідження, її опрацювання;

· складання плану й узгодження його з науковим керівником;

· написання основної частини роботи;

· доопрацювання основної частини роботи з урахуванням зауважень і рекомендацій наукового керівника;

· формулювання висновків, написання вступу;

· оформлення списку використаних джерел і додатків;

· доопрацювання всієї курсової роботи з урахуванням зауважень та рекомендацій наукового керівника;

· технічне оформлення роботи відповідно до вимог кафедри міжнародних відносин;

· підготовка до захисту та захист курсової роботи.

До основних елементів тексту курсової роботи належить: титульний аркуш; зміст; перелік умовних позначень і скорочень (за необхідності); вступ; основна частина (розділи, підрозділи); висновки; список використаних джерел; додатки (за необхідності).

Оформлення роботи у спосіб, що не відповідає встановленим вимогам, а також подача роботи на кафедру після визначеного терміну впливає на остаточну оцінку роботи. Робота зі значними відхиленнями від загальних вимог може бути недопущена до захисту. Тому важливо приділити належну увагу оформленню курсової роботи та ґрунтовно попрацювати над її структурою.

 

ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО НАПИСАННЯ ТА ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВИХ РОБІТ

 

Вибір теми

При виборі теми курсової роботи студент повинен керуватися такими міркуваннями:

· обрана тема має відповідати науковим інтересам студента, індивідуальним і дослідницьким роботам, а в перспективі бути розвиненою і становити наукову проблему для написання майбутньої дипломної чи магістерської роботи;

· актуальність теми дослідження повинна пояснюватися важливими закономірностями розвитку сучасних міжнародних відносин;

· обрана тема повинна становити наукову проблему і передбачає обов’язкову наявність джерел для проведення емпіричного дослідження.

Після обрання теми курсової роботи студент повинен поставити мету та визначити основні завдання дослідження. Правильна постановка та розв’язання окреслених завдань сприятимуть логічному та систематизованому проведенню дослідження. Написання курсової починається з визначення та висвітлення основного питання кожного розділу. Матеріал роботи буде вичерпним, а зміст – правильно розкритим лише за умови, якщо студент попередньо добре ознайомився з джерельною базою, вивчив наукові праці українських і зарубіжних вчених з досліджуваної проблеми, сформулювавши при цьому своє власне бачення. При написанні роботи студент повинен обов’язково посилатися на авторів і джерела, з яких запозичує цитати, статистичні дані, окремі судження тощо. Уміння письмово теоретично обґрунтовано подати матеріал свідчить про сформованість знань студента, їх систематизацію та свідоме засвоєння. Курсова робота повинна бути написана українською мовою у науковому стилі, з дотриманням правил орфографії та пунктуації. Не варто зловживати цитатами та запозиченням зі статей, монографій, підручників.

Попереднє опрацювання джерел

Під час опрацювання джерел рекомендовано здійснювати необхідні нотатки щодо бібліографії опрацьованого матеріалу, які у систематизованому вигляді дозволять проаналізувати сучасний стан досліджуваної проблеми, виявити перспективні напрями дослідження, сформулювати власне бачення змісту курсової роботи, а в підсумку – полегшить коректне цитування використаної літератури по тексту курсової роботи.

При підборі й опрацюванні джерел необхідно враховувати наступне:

· варто зосередити увагу на роботі із фаховими виданнями, тематичними посібниками,  підручниками, намагатись уникати використання газетних статей публіцистичного характеру (якщо цього не передбачає безпосередньо тема курсової роботи);

· обов’язковим є використання нових актуальних праць, виданих не пізніше, ніж за два-три роки до моменту написання курсової роботи;

· використання іншомовних джерел посилює інформативну й аналітичну цінність роботи.

 

Складання плану роботи

Обравши тему й ознайомившись із джерелами, необхідно приступити до складання плану (в оформленні подавати як ЗМІСТ) наукового дослідження, що у процесі роботи може уточнюватися. Ще до початку роботи над текстом план необхідно обов’язково узгодити з науковим керівником. За необхідності, керівник допомагає складати план дослідження. Курсова робота зазвичай має простий план, який містить вступ, основну частину із 3-4 розділів, висновки, список використаних джерел і, за необхідності, додатки. Зразки оформлення змісту студентських курсових робіт подані у Додатку Б.

План допомагає представити досліджувану проблему, викладену у логічному порядку питань, за якими надалі буде систематизуватися увесь зібраний фактичний матеріал. План завжди має динамічний характер і може уточнюватися в процесі дослідження студентом конкретної теми. Наукове дослідження не може проводитися без плану. Тільки планове дослідження дає змогу глибоко пізнавати закономірності досліджуваної проблеми.

 

Опрацювання джерельної бази

Робота над курсовою роботою розпочинається з пошуку й опрацювання джерел, які стосуються тематики дослідження. Необхідно переглянути всі види джерел, зміст яких пов’язаний із темою дослідження. До них належать матеріали, надруковані в різних вітчизняних і зарубіжних виданнях (наукові статті в періодичних виданнях, монографії, опубліковані документи). Основними завданнями огляду літератури є: ознайомлення з матеріалами за темою, вибір найцікавіших і найоб’єктивніших досліджень; виявлення можливих напрямів дослідження й отримання вихідного матеріалу для написання роботи.

Пошук джерел потрібно розпочати з відділу друкованих видань каталогів (тематичного й алфавітного) та каталогу статей періодичних видань. Студентів обслуговують такі бібліотеки: бібліотека факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету
ім. Ю. Федьковича, Наукова бібліотека Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. Івасюка. Підбираючи джерела для дослідження, варто в першу чергу переглянути такі періодичні видання, які є фаховими із політичних наук: „Актуальні проблеми політики”, „Вибори та демократія”, „Вісник Дніпропетровського університету. Серія: філософія, соціологія, політологія”, „Вісник Національного технічного університету України ,,Київський політехнічний інститут” Політологія. Соціологія. Право”, „Вісник Національної академії державного управління при Президентові України”, „Вісник Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого. Серія: Філософія, філософія права, політологія, соціологія”, „Вісник Одеського національного університету. Соціологія і політичні науки”, „Вісник СевНТУ. Серія Політологія”, „Вісник Харківського національного університету. Серія „Питання політології”, „Вчені записки Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського. Серія „Філософія. Культурологія. Політологія. Соціологія”, „Гілея: науковий вісник”, „Держава і право”, „Дослідження світової політики. Збірник наукових праць”, „Економічний часопис – ХХІ”, ,,Історико-політичні проблеми сучасного світу”, „Магістеріум. Політичні студії”, „Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Міжнародні відносини”, „Науковий вісник Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Серія: історія, політологія, міжнародні відносини”, „Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія: Політичні науки та методика викладання соціально-політичних дисциплін”, „Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень
ім. І. Ф. Кураса НАН України”, „Наукові записки НАУКМА. Політичні науки”, „Наукові праці МАУП”, „Наукові праці. Серія: політологія”, „Науково-теоретичний і громадсько-політичний альманах ,,Грані Нова парадигма”, „Освіта регіону”, „Панорама політологічних студій: науковий вісник Рівненського державного гуманітарного університету”, „Політологічний вісник”, „Слов’янський вісник”, „Стратегічна панорама”, „Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку”, „Філософія і політологія в контексті сучасної культури”. Варто також звернути увагу на видання ,,Зовнішні справи”, ,,Економіка України”, ,,Дзеркало тижня”, а також на російські наукові видання ,,Мировая экономика и международные отношения”, ,,Международная жизнь”, ,,Актуальные проблемы Европы”, ,,Вестник Евразии”, ,,Современная Европа”, ,,США – Канада: экономика, политика, культура”, ,,Азия и Африка сегодня”, ,,Латинская Америка”, ,,Россия и современный мир”.

Дослідження у галузі міжнародних відносин, політичного та соціально-економічного розвитку країн світу потребує збору фактичного та статистичного матеріалу та його належного самостійного опрацювання. Це стосується насамперед статистики, що публікується у статистичних щорічниках різних країн. Зазначимо, що останні статистичні дані можна знайти на інтернет-сторінках відповідних державних структур, відомств, а також громадських організацій. Статистичні дані повинні наводитися в однакових одиницях виміру: абсолютних (млн. грн, тис. дол. США, т, м, шт.) або відносних (%). Допускаються лише загальноприйняті скорочення, а символи, які використовуються в англомовних джерелах, необхідно замінити українськими відповідниками. Наприклад, не $100,000, а 100 тис. дол. США. Для полегшення читабельності тексту і сприйняття статистичної інформації, її варто подавати у вигляді таблиць. Якщо обсяг таблиці становить більше половини сторінки формату А4, її необхідно оформити як додаток.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 313; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!