I.1.1. Суть і цілі інформатизації суспільства.



У історії людства було декілька промислових і інформаційних переворотів. Перший промисловий переворот грунтувався на паровому двигуні, потім на електромоторі і двигуні внутрішнього згорання. З ним пов'язана індустріалізація суспільства, перехід до індустріальної цивілізації. Другий промисловий переворот пов'язаний з оволодінням людством атомної енергії і проникненням в космос – сучасною н/т революцією.

Перевороти в інформаційній сфері були вже тричі. При першому перевороті – поява писемності – виник спеціальний механізм фіксації, і розповсюдження інформації в часі і просторі. З'явилася документована інформація і інформаційно-накопичувальні центри у вигляді бібліотек і архівів. Другий інформаційний переворот пов'язаний з книгодрукуванням. Прорив відбувся у виробництві «паперової» інформації, виникнення механізму її розмноження і зберігання. Але переробка і використання інформації як і раніше залежить від фізичних можливостей людини з його здатністю за секунду сприймати 8-9 одиниць інформації і в кращому разі – проводити 15 логічних операцій.

Третій переворот пов'язаний з появою електричного телеграфу, телефону, радіо, телебачення, що збільшило тільки швидкість передачі інформації. Таким чином, людство зіткнулося з новим небаченим раніше, суперечністю між машинною озброєністю рук і «ремісничою озброєністю» голови (інтелекту). Поступово розростаючись, це суперечність, вело до інформаційно-організаційної кризи. Це суперечність і вирішується шляхом створення інформаційних, комп'ютеризованих технологій в області переробки і використанні знань.

Альтернативи інформатизації немає. Це об'єктивний етап соціального прогресу у всіх областях, перш за все в економіці, управлінні, науці і технології.

Важливо розуміти крайнощі в понятті «інформатизація». З одного боку не можна ототожнювати інформатизацію з комп'ютеризацією, оскільки в цьому випадку все зведеться до створення технічної бази, насадженням ЕОМ в непідготовлену для них соціальну сферу. Інформатизацію суспільства слід розуміти як створення і розвиток інформаційного середовища: комплексу умов і чинників, що забезпечують якнайкращі умови функціонування інформаційного ресурсу з урахуванням автоматизованих способів їх переробки і використання в цілях соціального прогресу.

Або інакше: інформатизація зводиться до формування ІТ і створення умов для ефективного їх використання в різних суспільних системах.

Технічна база інформатизації – це комп'ютерні і телекомунікаційні системи і мережі. Як ні важливий розвиток технічної бази інформатизації, все ж таки основні її проблеми лежать в області соціальних перетворень. І основоположним серед них є розвиток інтелектуального ринку.

В даний час переходу до інформаційного суспільства важко низьким рівнем інформаційної культури населення, недостатньою комп'ютерною письменністю, а звідси низькими інформаційними потребами, а також відсутністю бажання їх розвивати. Інформатизація суспільства припускає організацію комп'ютерного лікнепу населення, підготовка і перепідготовка кадрів, комп'ютеризація всіх ланок освіти від початкової школи до вузу і системи послевузовского освіти, особливо у молоді.

І так же, як в 20-і роки нашого сторіччя люди, що не уміли читати і писати, вважалися за безграмотних, так і у наш час до них скоро, мабуть зараховуватимуть тих, хто не уміє працювати з ЕОМ.

Інформаційна культура людини. Інформаційна культура - уміння цілеспрямовано працювати з інформацією і використовувати для її отримання, обробки і передачі сучасні технічні засоби і методи, комп'ютерну інформаційну технологію. Вона виявляється в наступному:

1. У конкретних навиках по використанню різних технічних пристроїв від телефону до комп'ютера і комп'ютерних систем.

  1. У здатності використовувати в своїй роботі комп'ютерну інформаційну технологію.
  2. У умінні витягувати інформацію з різних джерел - від періодичного друку до електронних комунікацій.
  3. У умінні представляти інформацію в зрозумілому вигляді і ефективно її використовувати.
  4. У знанні аналітичних методів обробки інформації.
  5. У умінні працювати з різними видами інформації.

Інформатизація суспільства - реалізація комплексу мір, направлених на забезпечення повного і своєчасного використання членами суспільства достовірної інформації.

Інформаційне суспільство - суспільство, в якому більшість тих, що працюють зайнято виробництвом, зберіганням, переробкою і реалізацією інформації.

Характерні риси інформаційного суспільства:

- вирішена проблема інформаційної кризи

- забезпечений пріоритет інформації в порівнянні з іншими ресурсами

- головною формою розвитку стане інформаційна економіка

- у основу суспільства будуть закладені генерація, зберігання, обробка.

- інформаційні технології охоплюють всі сфери соціальної діяльності людини.

- за допомогою засобів інформатики реалізований вільний доступ кожної людини до інформації всієї цивілізації.

Основні етапи розвитку:

I - ручний, з 50-го тисячоліття до н.е.

II - механічний, з середини XVII століття.

III - електромеханічний - з 90-х років XIX століття.

IV - електронний - з 40-х років XX століття.

1623 - німецький ученный Шиккард описує і реалізує механічну рахункову машину.

1642 - Паськаль побудував восьмизарядну модель рахункової машини, що підсумовує, що діяла.

1673 - Лейбніц створює перший арифмометр.

1881 - організація серійного виробництва арифмометрів.

1887 - створення Холлерітом в США першого аналітичного комплексу.

1930 - В. Буш розробляє диференціальний аналізатор.

1937 - Атансов і Бери створюють електронну машину ABC.

1944 - Аїкен розробляє Макк.

Інформація - зведення про навколишній світ, які підвищують рівень обізнаності.

Інформаційний процес - процес в результаті якого здійснюється прийом, передача, обмін, перетворення, обробка і зберігання інформації.

Інформаційна революція - етап (розвитку) появи засобів і методів обробки інформації що викликав кардинальну зміну людини:

1) Поява писемності.

2) Поява книгодрукування.

3) XIX століття – телекомунікації.

4) Кінець 70-х років XX століття - персональний комп'ютер.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 269; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!