Облік доходів від звичайної діяльності.



Для узагальнення інформації про доходи від операційної, інвестиційної і фінансової діяльності підприємства, а також від надзвичайних подій призначені рахунки класу 7 «Доходи і результати діяльності». На рахунках класу 7 по кредиті відображається сума загального доходу разом із сумою непрямих податків, зборів, що включені до ціни продажу, на дебеті – щомісячне відображення належної суми непрямих податків і зборів, щорічне або щомісячне віднесення суми чистого доходу на рахунок 79 «Фінансові результати».

Для узагальнення інформації про доходи від реалізації продукції робіт, послуг, доходів від страхової діяльності, а також про суму знижок, наданих покупцям та про інші вирахування з доходу призначено рахунок 70 «Доходи від реалізації». Аналітичний облік доходів від реалізації ведеться за видами продукції, товарів, послуг, регіонами збуту. Первинними документами при обліку доходів від реалізації є розрахунок бухгалтерії.

Рахунок 70, 71 (інший операційний дохід) призначені для відображення доходів від операційної діяльності, а рахунок 73 (Інші фінансові доходи) – доходів від фінансової діяльності. Рахунок 74 «Інші доходи» призначений для обліку доходів, пов’язаних з інвестиційною діяльністю та доходів, що виникають в процесі звичайної діяльності, але не пов’язані з операційною або фінансовою діяльністю.

Проводки:

1) відображено дохід від одержаних короткострокових векселів: Д 34 (Короткострокові векселі одержані) К 70;

2) нараховано та відображено дохід по отриманих відсотках Д 68 (Розрахунки за іншими операціями) К 70;

3) списано доходи майбутніх періодів та включено до складу доходів звітного періоду: Д 69 (доходи майбутніх періодів) К70;

4) безоплатно отримані запаси: Д 20 К 71 (інший операційний дохід);

5) визнано доходи від фінансових операцій: Д 60 К 73;

6) відображено дохід від реалізації основних засобів: Д 31 К 74;

7) відшкодовано збитки від надзвичайних подій: Д 69 (Доходи майбутніх періодів) К 75 (Надзвичайні доходи);

8) визнано доходи від пожежі: Д 37 К 75.

 

Облік прибутків і збитків.

Збитки – перевищення суми витрат над сумою доходів, для отримання яких здійсненні ці витрати.

Прибуток – сума, на яку доходи перевищують пов’язані з ними витрати.

В бухгалтерському обліку чистий прибуток (збиток) формується поступово протягом фінансово-господарського року від усіх видів звичайної та надзвичайної діяльності та включає:

1) чистий дохід (виручку) від реалізації продукції, послуг визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації податку на додану вартість, акцизного збору, інших зборів, знижок;

2) валовий прибуток (збиток) – це різниця між чистим доходом і собівартістю реалізованої продукції;

3) фінансовий результат від операційної діяльності визначається як алгебраїчна сума валового прибутку (збитку), іншого операційного доходу, адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат;

4) прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від операційної діяльності, фінансових та інших доходів, фінансових та інших витрат;

5) фінансовий результат від звичайної діяльності визначається як різниця між прибутком від звичайної діяльності до оподаткування та сумою податку з прибутку;

6) прибуток збиток від надзвичайної діяльності відображається окремо від фінансових результатів від звичайної діяльності.

Остаточний фінансовий результат – чистий прибуток (збиток) визначається як різниця між різними видами доходів та витрат підприємства за звітний період.

Для обліку і узагальнення інформації про фінансові результати від звичайної діяльності та надзвичайних подій використовується рахунок 79 «Фінансові результати». На кредиті рахунка відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, по дебету – суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, а також належна сума нарахованого податку на прибуток. Сальдо рахунку при його закритті списується на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».

Зіставлення дебетового і кредитового сальдо на рахунку 79 за звітний період показує кінцевий результат – чистий прибуток (збиток). Якщо дебетове сальдо на рахунку 79 більше кредитового, то підприємство на суму різниці має нерозподілений прибуток, якщо навпаки – це означає, що підприємство понесло збитки.

Проводки:

1) відображено продаж товарів Д 361 К 702 (Дохід від реалізації товарів);

2) нараховано ПДВ Д 702 К 641 (Розрахунки за податками);

3) відображено собівартість відвантажених товарів: Д 902 (Собівартість реалізованих товарів) К 28;

4) списано дохід від реалізації товарів: Д 702 К 791 (Результат основної діяльності);

5) списано собівартість: Д 791 К 902;

6) врахована сума нерозподіленого прибутку: Д 79 К 44 (Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)).

Урок 13


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 305; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!