Впровадження мультимедійних технологій в навчальний процес




3.1. Основні види мультимедійних технологій, їх характеристика

 

Впровадження інформаційних комп'ютерно-орієнтованих технологій навчання є завданням педагогів. Розв'язання проблеми інтеграції актуальних навчальних предметів потребує модернізації викладання навчальних дисциплін.

Основне завдання методики викладання будь-якого предмета – формування інформаційного середовища, що забезпечує досягнення педагогічних цілей. Це здійснюється за допомогою цілого комплексу засобів навчання. Найефективніший вплив на людину здійснює та інформація, яка впливає на кілька органів чуття і запам’ятовується вона тим краще і міцніше, чим більше каналів було активізовано. К.Ушинський стверджував: “Педагог має подбати про те, щоб якомога більше органів чуття – око, вухо, голос, чуття мускульних рухів і, навіть, якщо можливо нюх та смак, взяли участь в акті запам’ятовування... За такого дружного сприяння всіх органів в акті засвоєння ви переможете найлінивішу пам’ять”. Саме цим пояснюється роль мультимедійних засобів навчання, що виникли з появою потужних багатофункціональних комп’ютерів, якісних навчальних програм, розвинутих комп’ютерних систем навчання в діяльності сучасного закладу освіти. Пропонуємо значення окремих термінів:

мультимедіа – це сучасна комп’ютерна інформаційна технологія, що дозволяє об’єднувати в одній комп’ютерній програмно-технічній системі текст, звук, відеозображення, графічне зображення та анімацію, мультиплікацію;

анімація – (від латинського “animation” – оживляю) - метод створення серії знімків, малюнків, кольорових плям, ляльок або силуетів у окремих фазах руху, за допомогою якого на екрані виникає враження оживлення мертвих форм уроку;

презентація – це набір слайдів, в якому є текст, графічні об’єкти, малюнки.

Програма MS Power Point призначена для створення і демонстрації презентацій, зокрема, для реалізації сценаріїв мультимедійних проектів у вигляді набору слайдів. Вона є складовою частиною пакету MS Office.

З метою підвищення ефективності навчально-пізнавальної діяльності учнів, пошуку раціональних методів і шляхів розв'язування завдань навчально-виховного процесу доцільно проведення в класі МУЛЬТИМЕДІА уроків всіх типів (особливо уроків вивчення нового матеріалу, узагальнення та систематизації знань), за винятком уроку контролю знань. Для проведення уроків контролю знань доцільне використання стандартного комп’ютерного класу.

Створення і вибір мультимедійного супроводу навчального заняття, вирішення питання про місце і час їх використання, належить учителеві.

Дидактичні можливості та методичні варіанти застосування мультимедійних засобів навчання досить широкі та різноманітні. Вони можуть використовуватися в найрізноманітніших ситуаціях (перед вивченням чи після вивчення навчальної теми, на початку або наприкінці уроку, у поєднанні з іншими засобами навчання).

У різних ситуаціях мультимедійні засоби навчання можуть мати різні дидактичні функціональні призначення: служити опорою (слуховою, зоровою) для подальшого засвоєння учнями знань, ілюстрацією або засобом повторення та узагальнення навчального матеріалу, замінити традиційний посібник-книгу. У будь-якому випадку мультимедійний засіб навчання є основним або додатковим джерелом знань та уявлень.

Вчитель має врахувати конкретні умови навчальної роботи, вікові особливості дітей, рівень знань учнів, їхній життєвий досвід та технічні можливості обладнання класу МУЛЬТИМЕДІА.

Мультимедійний супровід повинен містити багатий фактичний та ілюстративний матеріал, який може бути використаний у навчальних цілях, мати чітке дидактичне призначення, педагогічну спрямованість, адекватно відповідати навчальній програмі й легко активізуватися на комп’ютері.

Навчальна інформація, подана через мультимедійні засоби, не повинна містити наукових помилок. Спрощення допустиме лише в тій мірі, в якій воно не впливає на жодну із сутностей того, що описується. Система понять має подаватися на логічній, науковій основі.

 

Мультимедійні засоби:

1 Дошка інтерактивна Тверда поверхня, стійка до зношення, механічних пошкоджень та миючих засобів. робота за допомогою електронної ручки, сенсорні клавіші з можливістю перепрограмування. Робоча поверхня дошки не повинна бути чутливою до дотику сторонніми предметами: рук користувача, демон-страційних лінійок, циркулів, транспортирів та інше Робоча поверхня повинна бути діагоналлю не менше 1900 мм. Роздільна здатність не менш 35 ліній на мм. Операційна система Windows ХР або еквівалент. 1
2 Планшет інтерактивний Інтерактивний шкільний планшет повинен дозволяти дистанційно працювати з дошкою з будь-якого місця в класі. Зв'язок шкільного планшету з комп'ютером здійснюється за допомогою безпровідної технології Bluetooth Інтерфейс підключення до комп'ютера безпровідний Bluetooth. Роздільна здатність не менше 150 ліній на мм. Час безперервної роботи поміж зарядженням акумулятора не менше 40 годин. Робоча відстань віл приймача не менш ніж 90 м. Операційна система Windows XP або еквівалент. 1
3 Панель інтерактивна Інтерактивний дисплей, керування здійснюється електронною ручною. Дисплей має бути рідкокристалічним з діагоналлю не менше 35 см Роздільна здатність ±0,5 мм. Розмір зображення не менш ніж 1024x768. Контрастність не менше 400:1. Операційна система Windows ХР або еквівалент. 1
4 Пульт інтерактивний Реалізована безпровідна інфрачервона технологія, контроль сприйняття та засвоювання матеріалу, миттєва оцінка рівня знань, можливість створювання тестів, експорт результатів тестування до інших систем оцінювання знань. Система опиту: а) коротка текстова відповідь; б) вибір з кількох варіантів; в) істина/неправда; г) серія питань; д) цифрова відповідь, в т.ч. 3 десятковою комою Максимальна відстань від пульта до приймача не менше 45 М. Робоча частота 2,4 ГГц. Максимальна кількість, пультів в мережі не менше 2000 шт. Операційна система Windows ХР або еквівалент. 32
5 Мультимедійний проектор   Технологія DLP. Світловий потік не менш ніж 2000 ANSI люмен. Розмір зображення не менш ніж 1024х768. 1
6 Мультимедійний комп’ютер   Материнська плата: AsRock S775 775I915PSATA2 i915P ATX, 800MHz, PCIEx16, ATX або еквівалент Процесор: Celeron 326J 2.53 GHz/256K/533 box Socket775 або еквівалент Пам'ять: DDR 512Mb Hynix orig або еквівалент. Вінчестер: 120 Gb Samsung HD 120IJ 7200rpm, 8192Kb, NCQ, SATA2 або екв. Відео карта: PCIE 128 Mb SAPPHIRE ATI Radeon X550, 128 bit, TV/DVI out або еквівалент. Звукова карта: CREATIVE Audigy SE BULK, PCI або еквівалент CD-ROM: DVD±RW LG або еквівалент Дисковод: FDD 1.44 або еквівалент Монітор: 19” Samsung 940N HAAKSB TFT 8ms або еквівалент Клавіатура: Keyboard Mitsumi PS/2 або еквівалент Миша: Mouse Genius PS/2 або еквівалент 1

 

Інтерактивний дисплей - дозволяє за допомогою проектора висвітлювати на дошці усі дії, які роблять на його поверхні. А це створює ситуацію, коли вчитель може вести урок, викладаючи матеріал, не піднімаючись зі свого столу, не повертаючись до класу спиною чи боком. “Інтерактивний дисплей” не буде виглядати дивно, навіть, на уроках малювання, бо створювався він саме для дизайнерів.

Як зазначали учасники презентації, “інтерактивний дисплей” є таким же потрібним для школи, як і “інтерактивна дошка”. Але новинка коштує у кілька разів менше, що важливо для українських реалій.

Ще одна перевага інтерактивної дошки – це додаткові можливості викладання і сприйняття інформації. Адже на слух людина здатна засвоїти її лише до 20 відсотків, через зір – до 35, через дотик, тобто через моторний канал сприйняття, - ще 30 відсотків. А з допомогою електронної дошки середньостатистичний учень сприймає до 85 відсотків інформації. Безумовно, від цього зростає мотивація дітей до навчання. Розумна дошка, окрім того, замінює таблиці, карти, плакати.


3.2. Методика впровадження мультимедійних технологій в навчальний процес

Мультимедіа – це сукупність комп’ютерних технологій, в якій одночасно використовується кілька інформаційних середовищ: графіка, текст, відео, фотографія, анімація, звукові ефекти, високоякісний звуковий супровід.

Ще до появи технології мультимедіа, експерти з маркетингу, за результатами численних експериментів, виявили залежність між методом засвоєння матеріалу й здатністю відтворити набуті знання через якийсь час. Якщо матеріал було подано у звуковому вигляді, то людина запам’ятовувала близько 1/4 інформації. Якщо інформація була подана візуально – близько 1/3. При комбінуванні впливу

(зорового і слухового) запам’ятовування підвищувалося до 1/2. Отже, застосування технолгії мультимедіа може значно підвищити ефективність навчання.

Мультимедійні технології дають низку переваг: дітьми краще сприймається матеріал, зростає зацікавленість ( сучасного учня дуже важко чимось здивувати, тим більше зацікавити, особливо враховуючи можливості вчителя по відношенню до учня), індивідуалізація навчання, розвиток творчих здібностей (залучення дітей до створення курсів, уроків, презентацій), скорочення видів роботи, що стомлюють учня, використання різних аудіовізуальних засобів (музики, графіки, анімації) для збагачення і мотивації навчання, динамічного подання матеріалу, формування самооцінки учня та створення умов для самостійної роботи.

У своїй практичній роботі я найчастіше використовую презентації, створені за допомогою програми Power Point. При цьому, я використовую різні типи презентацій:

1) Комп’ютерні діафільми з використанням елементів анімації.

2) Презентації для повторювально – узагальнюючих уроків.

3) Класичні комп’ютерні презентації.

Компонування матеріалу програми в цьому випадку може слугувати своєрідною формою опорного конспекту. До речі, учні під час підготовки домашнього завдання широко використовують презентацію, вважаючи, що вона більш зрозуміла й логічна.

Мультимедійні уроки я будую за такою структурою:

1. Мотивація уроку – це короткий вступний матеріал. Часто мотивація містить проблемне питання.

2. Оголошення теми та очікуваних результатів уроку.

3. Основна частина уроку– опанування навчальним матеріалом уроку: робота з поняттями, невеликі текстові фрагменти, що містять навчальну інформацію. Часто я об’єдную учнів в малі творчі групи і пропоную протягом певного часу знайти відповіді на поставлене питання. Питання можу пропонувати як усім групам так і диференційовано. Працюючи над основним матеріалом уроку учні можуть користуватися посібниками, або звертатися за допомогою до вчителя, яка надається у вигляді уточнюючих запитань, аналогій, рекомендацій, порівнянь. Питання опрацьовуються під час уроку до готового результату – до повного засвоєння.

Мультимедійні технології дозволяють « втиснути» в урок практичні завдання, не обмежуючись лише викладанням теоретичних засад. Основна частина уроку може включати і проведення невеликої навчальної дискусії.

4. Підбиття підсумків уроку – включає рефлексію почуттів ( наприклад, що сподобалось на уроці найбільше), способів діяльності учнів ( наприклад, що робили на уроці) та відтворення учнями основних понять уроку. Відповідні слайди з текстовими фрагментами доцільно знову продемонструвати на дошці.

Може виникнути питання – а чи не є використання мультимедійних технологій даниною сучасності, адже такі ж етапи можна запланувати й для звичайного уроку? Однак, уже перший досвід свідчить, що підвищується ефективність засвоєння матеріалу, інтенсифікується процес навчання, стимулюється інтерес учнів як до знань, так і до процесу їх отримання.

Систематичне використання комп’ютера на уроці, зокрема систем презентацій, призводить на мою думку до:

- підвищення якісного рівня використання наочності на уроці;

- підвищення продуктивності уроку;

- установлення міжпредметних зв’язків;

- з’являється можливість організації проектної діяльності учнів зі створення навчальних програм під керівництвом викладачів біології та інформатики;

- вчитель, що створює презентацію, змушений звертати величезну увагу на логіку подання навчального матеріалу, що позитивно позначається на рівні знань учнів;

- змінюються на краще взаємини з учнями, « далекими» від біології, особливо тих, хто захоплюється інформатикою;

- змінюється, особливо в учнів 5 – 7 класів, відношення до комп’ютера. Діти починають сприймати його як універсальний інструмент для роботи в будь – якій галузі людської діяльності.

Я починаю використовувати інформаційні технології з 8 класу, на уроках трудового навчання. А оскільки учні 8 класу володіють комп’ютером, вони самостійно створюють невеличкі презентації і демонструють їх на трудового навчання.

Старші учні створюють проекти з обраної теми, web – сторінки, пишуть тези наукових робіт у вигляді презентації, оформляють реферати.

Зрозуміло, що уроки з використанням мультимедійних технологій потребують великої підготовки. Учитель повинен вміти користуватися різноманітними програмами: графічними, flesh – анімації, web – редактора, програмами для створення презентацій, програмами для роботи зі звуком та відео. Усе залежить від того, у якому вигляді ви вирішили подати інформацію. Це може бути відео, презентація, web – сторінка з різноманітними роликами. Взагалі, вибір дуже великий. Для унаочнення навчального матеріалу можна використовувати ресурси Інтернету.

Мультимедійний урок дає можливість комбінувати в одному уроці неймовірну кількість цікавих завдань, залучаючи все більшу й більшу кількість дітей. Насамперед, нам самим має бути цікаво те, що ми робимо, як ведемо урок. Коли ти задоволений, щасливий від створеного уроку, то й твоя енергія обов’язково передається дітям. І ти, напевно, зможеш заразити своїм бажанням пізнати щось нове, разом створити якесь диво.

Кожен раз, коли створюю черговий проект або урок, я відчуваю неймовірне задоволення від роботи, а ще більше від результату. Бажаю кожному спробувати хоча б раз використати мультимедійні технології, а далі ви вже не зможете інакше.

Вважаю, що основним показником того, що я на правильному шляху – це очі дітей, які із захопленням і неймовірним бажанням працюють на таких уроках, а також беруть активну участь у їх розробці, підборі матеріалу.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 718; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!