Тема: Використання комп’ютерних технологій



1. Застосування інформаційних технологій на уроках трудового навчання

2. Інформаційні технології як чинник підвищення якості освіти

3. Впровадження мультимедійних технологій в навчальний процес

3.1. Основні види мультимедійних технологій, їх характеристика

3.2. Методика впровадження мультимедійних технологій в навчальний процес

3.3. Power Point як засіб проведення уроків з трудового навчання

3.4.Методичні рекомендації щодо створення презентацій навчального призначення засобами PowerPoint

4. Безпека праці під час роботи з персональним комп’ютером

4.1 Вимоги до організації робочих місць

4.2 Вимоги до освітлення

4.3 Вимоги до електробезпеки

4.4 Вимоги щодо допустимих значень неіонізуючого електромагнітного випромінювання:

 

Застосування інформаційних технологій на уроках трудового навчання

 

Останнім часом електронно-обчислювальна техніка широ­ко застосовується майже в усіх галузях людської діяльності: в управлінні, медицині, виробництві, військовій справі та на­віть у сільському господарстві. Це привело до переходу суспіль­ства на новий ступінь його роз­витку — інформаційний. На від­міну від попереднього — індустріального етапу — основним дже­релом розвитку суспільства за­раз є не виробництво, а інформація. Комп'ютер є засобом її обробки.

Відповідно до цього, зростають вимоги до робітників, що повинні крім основної своєї спеціальності володіти також інформаційними технологіями. Для реалізації цих вимог, сучасні технології повинні втілюватись також і в освітню сферу. Причому не лише на етапі професійної підготовки кадрів, а починаючи із школи. Застосовувати комп’ютер можна не лише для того, щоб навчити працювати з ним, але і для вивчення інших дисциплін.

Розглянемо певні комп'ю­терні технології, які можна ви­користати на уроках.

1. Інтерактивні комп’ютерні заняття. Цей вид роботи застосовується, головним чином, для вивчення нового матеріалу, що дуже на­гадує презентацію нового ма­теріалу вчителем або в підручнику. Ефективність цього виду роботи залежить від скла­деної навчальної програми. Низькоякісні програми, як пра­вило, надають можливість ли­ше поступово перегортати сто­рінки, відводить учневі лише пасивну роль у навчанні й ні­чим не відрізняються від звичайного підручника.

Видами інтерактивних комп’ютерних занять є: індивідуальна робота з учнями, робота в парах та робота в малих групах. Всі ці види інтерактивного навчання можна реалізовувати на уроках трудового навчання, що дає змогу покращити якість роботи, активність учнів на уроках та їхню зацікавленість для підвищення результатів навчального процесу. Наприклад, робота в малих групах може використовуватись при вивченні теми “Виготовлення виробів з деревини”. Клас розділяється на групи, кожна група має певне завдання, де кожен учень виконує частину роботи. Наприклад, при виготовленні табуретки кожен учень групи має окреме завдання (виготовлення ніжки, виготовлення проніжки, складальні роботи та ін.).

Високоякісні програми, нав­паки, активно втягують учня у взаємодію з ПК у режимі “за­питання — відповідь”, що від­бувається впродовж усієї презентації нового матеріалу. Кож­не запитання, яке ПК виводить перед учнем на дисплей, конт­ролює розуміння матеріалу, а відповідь учня знову ж таки викликає адекватну реакцію ком­п'ютера. В міру того як учень просувається в занятті, комп'ю­тер аналізує його відповіді, і на основі цих даних визначає подальші відповідні індивідуаль­ні види діяльності. Наприклад: допоміжна інформація в разі виникнення труднощів у розу­мінні матеріалу, детальніший розгляд теми, що викликала за­цікавленість, або можливість повторити чи пропустити пев­ний розділ цього заняття.

2. Наступний вид застосу­вання комп'ютера на уроках, що теж має тривалу історію, — це різноманітні комп'ютерні вправи. Назва, як така, свідчить про те, що цей вид діяльності спрямований на практичне застосування та відпрацювання відповідних умінь і навичок на основі попередньо вивченого теоретичного матеріалу. Від під­ручника або навчального посіб­ника сучасні комп'ютерні програми, як відомо, відрізняють­ся інтерактивністю. Отже, ду­же корисним є те, що вчитель або учень (залежно від навчаль­ної ситуації) можуть вільно роз­ширювати комплекс вправ, до­повнювати його.

Комп’ютерні вправи можуть використовуватись зокрема в проведенні тематичного опитування, в складанні технологічних карт, у виборі індивідуального дизайну виробу та ін.

3. Третім видом застосуван­ня комп'ютерів є комп'ютерні симуляції та ігри. Це є модел­лю реальної або уявної ситуа­ції, де учневі відводиться головна роль у її вирішенні. Тобто учень повинен адекватно засто­совувати свої знання з техніки або технології виробництва для того, щоб викликати певні на­слідки, спрямовані на вирішен­ня поставленого завдання.

Дуже часто симуляції та іг­ри використовуються під час вивчення особливостей професійної діяльності, скажімо, на виробництві, в бізнесі або в ме­дицині. Учні спостерігають імо­вірні наслідки своїх дій, марке­тунгових, технологічних або діагностичних рі­шень, не підпадаючи під ризик банкрутства або не ставлячи під загрозу стан здоров'я пацієнта. Як свідчить практика, цей вид діяльності забезпечує значний рівень мотивації учнів. Крім то­го, вони розширюють та прак­тично використовують профе­сійний словник і, безперечно, стимулюють розвиток діалого­вого мовлення.

Також ігри застосовуються для розвитку, наприклад, уваги, сконцентрованості, просторового мислення, уяви, чіткості координації рухів, вміння розподіляти увагу та ін. Ці якості сприяють підвищенню ефективності роботи на уроках трудового навчання та в подальшій діяльності людини, пов’язаній з вибором професії. Наприклад, автомобільні симулятори сприяють підготовці дитини до вибору професії водія.

4. Застосування технології мультимедіа. Використання мультимедійних технологій у навчанні дає змогу здійснити справжній технологічний про­рив в організації і практичній реалізації навчального проце­су. З'явившись спочатку як техногенне об'єднання різ­номанітних способів подання інформації (аудіо -, відео - та ін.), що й породило сучасну назву, поняття «мультимедіа» поступово наповнилося новим зміс­том саме завдяки змістовній частині додатків, а не технічних за­собів, які їх реалізують. На сьогоднішній день мультимедійні програми широко використовуються в різноманітних галу­зях завдяки різноплановій спря­мованості: довідники, енцик­лопедії, репетитори з різних предметів, навчальні, демон­страційні програми тощо.

За належного програмного й технічного забезпечення вико­ристання мультимедійних про­грам на уроках призведе до по­ліпшення знань учнів, розширить їхній світогляд, надасть можли­вість спостерігати явища та процеси, які на звичайному уроці продемонструвати неможливо.

Значно можуть полегшити роботу вчителя і, що досить сут­тєво, виявити реальний рівень знань учнів тестові програми.

Вони корисні ще й тому, що кожний учень може самостій­но перевірити свої знання та звернути увагу на недостатньо засвоєний матеріал. Створені й широко використовуються дис­ки з програмами-репетиторами, що дають змогу учням са­мостійно вивчати певний пред­мет, розв'язувати задачі, контролювати рівень знань тощо.

Усе це стосується проблеми викорис­тання ПК на уроках взагалі і під час занять з трудового навчан­ня, зокрема, а також для реалізації профорієнтаційної діяльності на уроках трудового навчання.

Відомо, що в умовах науко­во-технічного прогресу зміню­ється зміст освіти. Нині шко­лярі мають бути ознайомлени­ми з такими поняттями, як гнуч­ка технологія, багатооперацій­ний верстат з числовим про­грамним керуванням, промис­лові роботи, автоматичні лінії, системи автоматичного проек­тування, мікропроцесори та мікропроцесорна техніка тощо.

Участь школярів у трудовій діяльності створює можливість ознайомити їх із сучасною (у тому числі й комп'ютерною) технікою та шляхами її вико­ристання в конкретному вироб­ництві. Використання ЕОМ у трудовому навчанні по­в'язане з вирішенням низки ди­дактичних завдань, спрямова­них на підвищення рівня навчання й виховання на уроках з цієї дисципліни.

Необхідність ознайомлення учнів з використанням комп'ю­терів у сучасному виробництві зумовлена його потребами в кваліфікованих кадрах. Уроки трудового навчання повинні створити пси­хологічну та загальнотехнічну основу для освоєння нової тех­ніки. З цією метою школярі повинні якомога частіше використовувати ком­п'ютерну техніку, звертатися до неї за допомогою, вчитися ро­зуміти її значення в підвищен­ні продуктивності та культури праці.

Особливості вивчення ПК у трудовому навчанні полягають у можливостях ознайомлення учнів з їхнім використанням, наприк­лад, у промисловості, сільсько­му господарстві, побуті тощо. Так, у промисловості ПК може використовуватися як викона­вець робочих операцій та дій у технологічному процесі; в про­ектуванні, конструюванні й тех­нологічному плануванні; в здійс­ненні контролюючих функцій.

Залучаючи школярів до тру­дової діяльності, виконання якої пов'язане із застосуванням ПК, маємо змогу ознайомити їх з аналогічним його використанням у промисловості.

За допомогою ПК можна під­нести рівень техніко-технологічного забезпечення операцій, що виконуються учнями.

За допомогою ПК можна за бажанням учителя або учня здійс­нити контрольне опитування з певної теми або розділу.

Ефективність використання комп'ютера визна­чається ще й тим, що скорочу­ється час на вивчення даної теми за програмою. ПК вивіль­няє час для трудової діяльнос­ті, дає змогу учням ліквідувати прогалини в знаннях, поверну­тися до вивченого раніше ма­теріалу.

Накопичений педагогічний досвід свідчить, що ЕОМ на уроках трудового навчання доцільно використо­вувати в режимі навчання, тре­нажера та контролю. Природно, що режим роботи ПК ви­значає й тип програми: навчаль­на, тренувальна та контролю­юча. Дамо їхню коротку характеристику.

Зауважимо, що те покоління, яке працюватиме в технічно ос­нащеному й комп'ютеризовано­му виробництві, зараз ще вчить­ся в школі. Тому дуже важливо поглибити в школі технічну під­готовку молоді. Один із шля­хів — на базі існуючих програм трудового навчання ознайомлю­вати школярів із застосуванням ПК на виробництві, вчити їх «комп'ютерній культурі», готувати до трудової діяльності, в якій електронно-обчислюваль­на техніка буде основним засо­бом виробництва.

Паралельно, необхідно орієнтуватись також і на виконання вчителем трудового навчання функцій профорієнтатора. Тобто, використовувати комп’ютери на уроках не лише для вивчення нового матеріалу, перевірки рівня засвоєння знань та ін., а також вкладати у ці уроки і зміст професійної орієнтації учнів.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 256; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!