Тема 7. Аналіз зобов’язань підприємства



1. Джерела інформації для аналізу зобов’язань.

2. Завдання аналізу зобов’язань.

3. Методика аналізу зобов’язань

 

1. Зобов'язання - це заборгованість підприємств, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди.

Минулі події - це події, пов’язані з придбанням або використанням активів з метою отримання більшої вигоди, ніж зменшення ресурсів при погашенні відповідних зобов’язань.

Погашення зобов'язання може здійснюватися шляхом :

- сплати кредиторові грошових коштів;

- відвантаження готової продукції чи товарів в рахунок одержаного авансу від покупця;

- передавання інших активів;

- надання послуг;

- перетворення зобов’язання на капітал

Зобов'язання відображається у балансі за умови, що його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення.

Для визначення балансової вартості зобов’язань використовують такі види оцінок:

- вартість погашення

- теперішня вартість

Вартість погашення зобов'язання - недисконтована сума грошових коштів чи їх еквівалентів, що, як очікується, буде сплачена для погашення зобов'язання під час звичайної діяльності підприємства.

Теперішня вартість зобов'язання - дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання в процесі звичайної діяльності підприємства.

Поточні зобов'язання відображаються в балансі за сумою погашення.

Довгострокові зобов'язання, на які нараховуються відсотки, відображаються в балансі за їх теперішньою вартістю.

З метою бухгалтерського обліку зобов'язання поділяються на довгострокові, поточні, забезпечення, непередбачені зобов'язання, доходи майбутніх періодів.

Поточні зобов'язання-зобов'язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства, або протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу

Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31 березня 1999 р. N 87, визначаються зміст і форма балансу та загальні вимоги до розкриття його статей. Поточні зобов'язання відображаються у Балансі у 5 розділі пасиву (таблиця 2.4.1).

У статті "Короткострокові кредити банків" відображається сума поточних зобов'язань підприємства перед банками за отриманими від них позиками.

У статті "Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями" показується сума довгострокових зобов'язань, яка підлягає погашенню протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

У статті "Векселі видані" показується сума заборгованості, на яку підприємство видало векселі на забезпечення поставок (робіт, послуг) постачальників, підрядчиків та інших кредиторів.

У статті "Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги" показується сума заборгованості постачальникам і підрядчикам за матеріальні цінності, виконані роботи та отримані послуги (крім заборгованості, забезпеченої векселями).

 У статті "Поточні зобов'язання за одержаними авансами" відображається сума авансів, одержаних від інших осіб у рахунок наступних поставок продукції, виконання робіт (послуг).

У статті "Поточні зобов'язання із розрахунків з бюджетом" показується заборгованість підприємства за усіма видами платежів до бюджету, включаючи податки з працівників підприємства.

У статті "Поточні зобов'язання з позабюджетних платежів" показується заборгованість за внесками до позабюджетних фондів, передбачених чинним законодавством.

 У статті "Поточні зобов'язання зі страхування" відображається сума заборгованості за відрахуваннями на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхування майна підприємства та індивідуальне страхування його працівників. 

У статті "Поточні зобов'язання за розрахунками з оплати праці" відображається заборгованість підприємства з оплати праці, включаючи депоновану заробітну плату.

У статті "Поточні зобов'язання за розрахунками з учасниками" відображається заборгованість підприємства його учасникам (засновникам), пов'язана з розподілом прибутку (дивіденди тощо) і формуванням статутного капіталу.

У статті "Поточні зобов'язання із внутрішніх розрахунків" відображається заборгованість підприємства пов'язаним сторонам та кредиторська заборгованість з внутрішньовідомчих розрахунків.

 У статті "Інші поточні зобов'язання" відображаються суми зобов'язань, які не можуть бути включеними до інших статей, наведених у розділі "Поточні зобов'язання". У цій статті наводиться, зокрема, сальдо субрахунку 644 "Податковий кредит" і сума валової заборгованості замовникам за будівельними контрактами.

 У вписуваному рядку 605 відображаються зобов'язання, пов'язані з необоротними активами та групами вибуття, утримуваними для продажу, що визначаються відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 27 "Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність"

У примітках до фінансової звітності щодо поточних зобов’язань наводиться така інформація:

- Сума та строки погашення зобов'язання, яке було виключене із складу поточних зобов'язань з обґрунтуванням причин цього.

- Перелік і суми зобов'язань, що включені до статей балансу "Інші довгострокові зобов'язання", "Інші поточні зобов'язання".

- За кожним видом непередбачених зобов'язань наводиться така інформація:

- Стислий опис зобов'язання та його сума.

- Невизначеність щодо суми або строку погашення.

- Сума очікуваного погашення зобов'язання іншою стороною.

 

 

2. До основних завдань аналізу поточних зобов’язань підприємства належать:

- оцінка структури і динаміки поточних зобов’язань;

- дослідження показників ліквідності підприємства ;

- визначення показників фінансової стійкості;

- визначення швидкості погашення поточних зобов’язань підприємства ;

- виявлення шляхів покращення фінансового стану

До прийомів дослідження відносять прийом порівняння, групування, елімінування, розрахунок середніх та відносних величин, індексів, експертних оцінок, балансовий, графічний.

Основними завданнями аналізутрудових ресурсівє вивчення їх складу , визначення причин зміни, розрахунок коефіцієнтів, що характеризують рух трудових ресурсівпідприємства.

Дослідити склад трудових ресурсів можна за даними штатного розпису підприємства та Звіту з праці.

2.Аналіз складу персоналу підприємства проводять у формі таблиці..

Таблиця 5.1.

Аналіз складу трудових ресурсів

Показники

На 1.01.10

На 1.01.11

На 1.01.12

+;-

%

1.01.11/1.01.10 1.01.12/1.01.11 1.01.11/1.01.10 1.01.12/1.01.11
Директор 1 1 1 0 0 100 100
Заступник директора   1 1 +1 0 - 100
Ком директор 1 1 1 0 0 100 100
Гол. бухгалтер 1 1 1 0 0 100 100
Бухгалтр – касир     1 - +1 - -
Менеджер 1 1 2 0 +1 100 200
Секретар – референт 1 1 1 0 0 100 100
Водій 1 1 1 0 0 100 100
Прибиральниця   1 1 +1 0 - 100
Всього персоналу 6 9 10 +3 +1 150 111,1

 

 

3. Рух трудових ресурсів підприємства аналізують за допомогою показників: коефіцієнт обороту по прийому, коефіцієнт обороту по звільненню, коефіцієнт плинності кадрів.

Коефіцієнт обороту по прийому розраховують як співвідношення числа прийнятих на роботу працівників і їх середньооблікової чисельності:

           

               Чпр 

КПР =                        , де:

                   Ч

КПР - коефіцієнт обороту по прийому;

Чпр - число прийнятих на роботу працівників;

  Ч - середньооблікова чисельність

Коефіцієнт обороту по звільненню розраховують як співвідношення числа звільнених працівників і їх середньооблікової чисельності:

             Чзв

Кзв =                       , де:

                  Ч

 

Кзв - коефіцієнт обороту по звільненню;

Чзв - число звільнених працівників;

  Ч - середньооблікова чисельність

Коефіцієнт плинності кадрів розраховують як співвідношення числа звільнених працівників по причині скорочення штатів, порушення трудової дисципліни, до середньооблікової чисельності працюючих:

 

 

  Чск+ Чтд+Чвб

КПл =                                       , де:

                    Ч

Кпл - коефіцієнт плинності кадрів;

Чзв - число працівників звільнених по причині скорочення штатів;

Ч тд - число працівників звільнених за порушення трудової дисципліни;

Чуб - число працівників звільнених за власним бажанням;

  Ч - середньооблікова чисельність

 

 

5. Основними завданнями аналізу оплати працітрудових ресурсівє вивчення складу фонду оплати праці, визначення причин зміни фонду основної, додаткової оплати праці, інших заохочувальних і компенсаційних виплат; розрахунок середньої заробітної плати одного працівника.

Таблиця 5.2.

Аналіз оплати праці ,тис.грн.

Показники

2010

2011

2012

+;-

%

2011/2010 2012/2011 2011/2010 2012/2011
Фонд оплати праці 11,3 30,4 43,6 19,1 13,2 269,0 143,4
В т.ч.:              
Фонд основної оплати праці 10,6 29,4 41,6 18,8 12,2 277,4 141,5
У % до всього 93,8 96,7 95,4 2,9 -1,3 103,1 98,7
Фонд додаткової оплати праці 0,7 1,0 2,0 0,3 1 142,9 200,0
У % до всього 6,2 3,3 4,6 -2,9 1,3 53,2 139,4
Інші заохочувальні і компенсаційні виплати - - - - - - -
У % до всього - - - - - - -

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 245; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!