Перевірка і обробка документів



ТЕМА 2. ДОКУМЕНТУВАННЯ ТА ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ

Бухгалтерські документи, їх класифікація

Будь-яка господарська операція повинна відображатись на місці її здійснення у відповідних бухгалтерських документах. Така реєстрація господарських операцій називається первинним обліком, який є основою бухгалтерського обліку.

Документ - письмове свідоцтво, яке підтверджує факт здійснення господарської операції, або право на її здійснення.

Бухгалтерські документи мають велике економічне і правове значення. Економічне значення полягає в тому, що вони дають оперативну інформацію, з допомогою якої здійснюється оперативне управління підприємствами. Правове значення - в тому, що своєчасно і правильно оформленні документи є єдиним фактом, який підтверджує здійснення господарської операції і її законність. Вони мають доказову силу в суді при виявленні різних суперечок, претензій.

Всі документи класифікуються за ознаками:

- за призначенням;

- за способом складання;

- за місцем складання;

- за змістом;

- за кількістю облікових позицій,

За призначеннямбухгалтерські документи поділяють на:

- розпорядчі;

- оправдальні або виконавчі;

- документи бухгалтерського оформлення;

- комбіновані.

Розпорядчіназивають документи, які містять розпорядження (наказ) на здійснення господарської операції (накази, розпорядження, платіжні доручення).

Оправдальні або виконавчідокументи підтверджують факт здійснення господарської операції (квитанції, акти, прибуткові, видаткові касові ордери).

Документи бухгалтерського оформленняскладаються в бухгалтерії на основі відповідних первинних оправдальних і розпорядчих і документів (журнали, ордери, групувальні відомості).

 Документа, які поєднують в собі ознаки трьох видів документів, перерахованих вище, називають комбінованими (лімітно-забірні картки).

За способом складаннябухгалтерські документи поділяють на:

Ø разові (вимоги, касові ордери);

Ø нагромадонувальні (накопичувальні відомості).

Разовідокументи використовуються для оформлення однієї або декількох господарських операцій, але в одному робочому прийомі.

Нагромаджувальнідокументи відображають ряд однорідних господарські» операцій протягом відповідного періоду часу.

За місцем складаннябухгалтерські документи поділяють на:

Ø внутрішні (касові ордери, акти, квитанції, вимоги) - документи, які складаються даним підприємством;

Ø зовнішні (рахунок фактура постачальника) - документи, що надходять від інших організацій.

За змістомбухгалтерські документи поділяють на:

Ø   первинні (касові квитанції, накладні) - документи складаються в момент здійснення господарської операції.

Ø   зведені (групувальні відомості, журнали-оренди) складаються на основі первинних шляхом угрупування та узагальнення різних показників.

За кількістю облікових позицій бухгалтерські документи поділяються на:

Ø однорядкові (касовий ордер);

Ø багаторядкові (розрахунково-платіжна відомість).

Однорядкові - документа, в яких заповнюється одна позиція.

Багаторядкові - містять ряд облікових позицій.

Вимоги до змісту і оформлення документів

До бухгалтерських документів ставляться наступні вимоги:  

· своєчасність складання;

· реальність показників;

· правильність оформлення.

Документи повинні складатися своєчасно в момент здійснення господарських операцій, чітко, розбірливо, без виправлень і підчисток та Інших дефектів, які викликають сумнів в правильності документів. Документи, складені з порушенням встановлених правил, не мають Юридичної доказової сили, правильно оформлений документ повинен мати псі показники, які необхідні для отримання повної інформації про операцію. Показники, які є в документі і характеризують операцію називають реквізитами. Кожен документ повинен мати обов'язкові реквізити:

• назва документа;

• його номер і дата складання;

• зміст господарської операції;

• вимірювачі операцій;

• підписи осіб, які відповідають за здійснення операцій і за правильність оформлення.

При відсутності якогось з обов'язкових реквізитів документ втрачає юридичну силу і не може служити основою для облікових записів. За достовірність і реальність показників, які знаходяться в документі, за доброякісність його оформлення несуть відповідальність посадові особи, які підписують документ і головний бухгалтер.

Перевірка і обробка документів

Документи після запису в них господарських операцій передаються в бухгалтерію. Здаються по реєстру, копією якого служить розписка бухгалтерії в їх прийомі. Прийняті документи підлягають перевірці. Перевірка необхідна для встановлення правильності їх складання, законності і повноти відображення в них господарських операцій. Перевірка буває суттєва, формальна і арифметична.

Суттєва - полягає у встановленні законності і доцільності виконаної господарської операції.

Формальна- перевірка документів по формі, яка має за мету встановити повноту заповнення реквізитів документів, наявність-відповідних підписів.

Арифметична - перевірка всіх арифметичних підрахунків.

Перевірені і прийняті бухгалтерією документи підлягають подальшій обробці, яка заключається в угрупуванні документів, таксуванні і розмітці.

Угрупування- підбір однорідних по змісту документів в групи і запис їх в накопичу вальні відомості для отримання загальних підсумків.

Таксування- розцінка, проставляються на документах ціни і суми.

Решітка- полягає у визначенні кореспондуючих рахунків, на яких повинна відображатися господарська операція.

Зберігання документів

Після запису в облікові реєстри документи передаються на! зберігання в архів під відповідальність головного (старшого) бухгалтера, або спеціально призначеної особи. Організація правильного зберігання і документів в архіві має велике значення, тому архів повинен бути. організований так, щоб було забезпечено збереження документів і міцність швидкого їх знаходження. Для цього оправдальні документи систематизують, підшивають в папки в хронологічній послідовності. На папках з документами - справах - вказують назву організації, № документів, кількість, до якого періоду вони відносяться.

Всі прийняті на зберігання справи реєструють в архівній книзі. Зберігаються документи в зачинених шафах, або спеціально відведеному приміщенні. Архіви бувають поточні і постійні, поточний архів утворюється посередньо в бухгалтерії для зберігання документів за поточний рік. Для поточного архіву відводиться шафа, ключ від якої знаходиться у особи, відповідальної за зберігання архіву.

Постійний архів знаходиться в спеціально обладнаному приміщенні і призначений для зберігання не тільки бухгалтерських документів, але й справ інших відділів. Документи з поточного архіву передаються в постійний після закінчення звітного року. В постійному архіві документи зберігаються на протязі строків, встановлених для окремих видів документів відповідними міністерствами по узгодженню з Головним Архівним Управлінням. Справи видаються з архіву з дозволу головного (старшого) бухгалтера, а в окремих випадках по письмовій вимозі судово-слідчих органів, але з дозволу керівника підприємства.

Документообіг

Документообігомназивають шлях, який проходять документи від Моменту їх складання або одержання від інших підприємств до моменту Використання в бухгалтерському обліку.

Порядок документообігу залежить від організації обліку, структури підприємства і засобів обчислювальної техніки. На кожному підприємстві на основі типового документообігу розробляється схема документообігу у піп ляді плану-графіку. В ньому перераховуються всі первинні документи, які вкладаються, вказується їх призначення, хто і в які строки їх складає, куди і коли представляють кожен документ, хто приймає і обробляє, а також в які Облікові реєстри їх записують. Цей план-графік документообігу затверджується керівником і доводиться до відома всіх матеріально-відповідальних осіб, до відома облікових працівників і осіб. План-графік документообігу дає можливість встановити строки виконання облікових робіт по підприємству, по структурних підрозділах і по кожному Виконавцю.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 410; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!