Варіанти структури уроків у класах-комплектах.



Якщо до складу комплекту входить 1-й клас із 6-річними учнями, то, як правило, вчитель працює за системою скорочених уроків, тобто перших два уроки з першокласниками проводяться окремо. Тому дванадцять уроків на тиждень можна проводити як в умовах звичайного класу, а вісім - у складі комплекту. Найчастіше це уроки праці, фізичного виховання, музики, зрідка – математики. Якщо уроки математики в першому класі відбуваються на третьому уроці, їх доцільно поєднувати з уроками математики в іншому класі.

Розглянемо типовий варіант планування уроку для комплекту з двох класів.

На одно предметних уроках (наприклад, математика – математика, природознавство – природознавство, українська мова – українська мова) вчителі іноді проводять один етап уроку спільно для всіх класів комплекту. Підкреслимо, що це не урок на одну тему, а лише один його етап.

Типові варіанти структури уроку з етапом, спільним для трьох класів комплекту.

Й варіант.

1-й клас                                                       2-й клас          3-й клас
Спільна                        Робота              під керівництвом учителя
Роб. з уч-лем                                               сам. робота по класах 
Сам. робота                 Роб. з уч-лем    сам. робота
Спільна                        Робота               під керівництвом учителя
                                                                      II варіант
1-й клас                                                       2-й клас          3-й клас
Роб. з уч-лем                                                самостійна робота
Спільна                       Робота               під керівництвом учителя
Сам. робота                                                робота з учителем
Роб. з уч-лем                                                сам. робота по класах
                                                                     III варіант
1-й клас                                                       2-й клас            3-й клас
Сам. робота                                                 робота з учителем
Спільна                        Робота               під керівництвом учителя
Роб. з уч-лем                                               сам. робота по класах

 

Спільні етапи уроків можуть бути присвячені на уроках мови роботі: за картиною чи кадрами діафільму, коментуванню, творчим завданням, різним видам граматичного розбору; на уроках математики – усній лічбі, складанню задач за однаковими даними, розв’язування задач на кмітливість; на уроках природознавства – роботі з щоденниками спостережень за природою та працею, розгляду фрагментів кінофільмів, кадрів діафільмів.

Вивчення досвіду використання в мало комплектних школах ТЗН дозволяє рекомендувати: 1) ширше використовувати їх на однотемних уроках або на уроках, які мають спільний етап роботи з усіма класами комплекту; 2) демонстрування діафільмів і діапозитивів поєднання з прослуховуванням вказівок через лінгафонну апаратуру; 3) до частини діафільмів готувати субтитри, які безпосередньо на учня й визначають процес самостійного сприймання; ;) навчати учнів спеціальних прийомів “розкадровування” й  “зчитування” інформації діафільму.

· Таким чином, до однотемних занять слід підходити вдумливо, обережно, щоб уникнути штучного поєднання тем або спрощення змісту бесід, передбачених для одночасної роботи з кількома класами. Типовими формами спільних занять на уроках у комплекті можна вважати екскурсії, вступні бесіди, перегляд кадрів діафільмів, тематичні і між тематичні узагальнення, роботу на пришкільній ділянці. У визначенні можливостей і доцільності однотемних занять слід урахувати рівень засвоєння попередніх знань, загального розвитку учнів, характер матеріалу, який вивчається в кожному класі.

 

Організація виховної роботи в малокомплектній школі.

Особливості виховної роботи в малокомплектній школі визначаються своєрідними умовами її існування, зокрема віддаленістю від великих сіл, міст і відсутністю, як правило, інших культурно-освітніх закладів: клубу, бібліотеки, музичної школи. На якості виховної роботи позначається й мало чисельність учнів, а звідси й відсутність організатора позакласної роботи, керівників гуртків. Внаслідок цього мало комплектна початкова школа сама має стати центром виховної роботи і з дітьми, і з дорослим населенням, а вчитель – її організатором.

Особлива роль в організації виховного процесу в малокомплектній школі належить запровадженню принципу народності, адже ця школа з давніх-давен створювалась як народна.

Невичерпне джерело гуманітаризації виховання – національна культура, особливо мистецтво. Бажано якнайповніше задіяти у малокомплектній школі його функції:

· як засобу передачі морального досвіду людства;

· як джерела дитячої творчості;

· як засобу спілкування;

· як утвердження народних звичаїв і традицій.

Велика увага приділяється трудовому вихованню сільських учнів у школі та в сім’ї. Необхідно враховувати, що сільські діти змалку не лише бачать, як працюють на полях, у садах, на городах їхні рідні, а й самі беруть посильну участь у праці. Це дає вчителеві змогу організувати спостереження, доступні дітям молодшого віку, вирощування квіткових і овочевих рослин.

У малокомплектній школі трудова діяльність дітей спрямована передусім на те, щоб зберегти і прикрасити свою місцевість. Для молодших школярів посильні і корисні роботи з озеленення села, збирання лікарських рослин, участь у боротьбі з ерозією ґрунту, очищенні джерел, охороні лісу, річки, тобто конкретна робота на користь людям.

Вчитель разом з дітьми пропонує, які свята вони відзначатимуть в навчальному році, складає план їх проведення і, враховуючи побажання дітей, розподіляє між ними доручення. Влаштовується конкурс на символ і девіз свята.

Підготовка організація й проведення щоденної та перспективної виховної роботи в однокомплектній школі здійснюються, як правило, одним учителем, а в двокомплектній – двома, з розподілом обов’язків.

Специфіка організації позакласної діяльності у класах-комплектах, на відміну від інших типів шкіл, зумовлює специфіку планування. Враховуючи нечисленність дітей кожного класу, вчителі будують виховну УЗ роботу за єдиним календарним планом, в якому передбачають спільні форми роботи для всіх класів з урахуванням вікових можливостей учнів та їхніх інтересів. Планування може бути щотижневе, щомісячне, на чверть або півріччя.

Щоб досягти у виховній роботі бажаних результатів, дуже важливо добре налагодити зв'язок з батьками, зробити їх не тільки спільниками, а й активними помічниками. Без цього процес виховання ніколи не буде повноцінним.

Найефективніша – індивідуальна форма роботи з батьками, за якої враховуються особливості характеру дитини й стосунків у сімї. Вона будується за двома напрямами: а) індивідуальна пропаганда педагогічних знань серед батьків; б) залучення батьків до організації та участі в проведенні позакласних та позашкільних заходів.

Таким чином, виховна робота в малокомплектній школі має свою специфіку, а саме: можливості тісного зв’язку з батьками, опора на народні традиції, близькість до природи, виробництва. У ній мають відбиватися всі напрями виховання, визначені програмою. Планування має орієнтувати на спільні форми діяльності з урахуванням вікових можливостей дітей у кожному класі, вкладаючи індивідуальну й групову роботу.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 331; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!