Функції та види бесід. Стратегії поведінки під час ділової бесіди.



Бесіда -- це форма спілкування з метою обміну думками, інформацією, почуттями тощо. Бесіда сприяє також активізації зусиль партнерів для забезпечення співробітництва та впливу одне на одного.

Функції бесіди: обмін інформацією, формування перспективних заходів і процесів; контроль і координація вже розпочатих дій; взаємне спілкування людей під час виконання виробничих завдань;

 ритуальні, глибинно-особистісні ,та ділові..

Ділові бесіди. Їх предметом є конкретне діло. Інформаційні: у "конкурентній ситуації"; "підтиском мовника"; з метою викладу своєї позиції. Виходячи з професійної спрямованості розрізняють бесіди управлінські, педагогічні правові, медичні та ін. Тут основна увага приділяється особливостям саме ділових бесід і їх різновидам.

Залежно від кількості учасників бесіди поділяються на індивідуальні та групові.

Індивідуальна бесіда -- це діалог двох співучасників, які є значущими одне для одного і прагнуть (обоє або один) досягти певної мети. При підготовці

-   обрати найбільш вдалі момент і місце для проведення бесіди і лише після цього домовлятися про зустріч;

-  з'ясувати все про співрозмовника, зокрема його ставлення до ініціатора бесіди та рівень моральної культури;

- зібрати і систематизувати інформацію, необхідну для розмови;

-  створити відповідну атмосферу довіри, щоб схилити до себе співрозмовника;

-  визначити мету, стратегію та тактику проведення бесіди, скласти детальний план розмови, виділити базові слова, ключові речення;

- уявити собі позицію співрозмовника з цього питання та хід бе-сіди, передбачити нюанси, які можуть вплинути па її перебіг і результат.

Етапи індивідуальної бесіди: початок, передавання інформації, аргументування, спростування доказів співбесідника та прийняття рішення.

 Контакт буває емоційним та інтелектуальним, епізодичним і постійним, усвідомленим і неусвідомленим, поверховим і глибинно-особистісним, вербальним і невербальним, ефективним і неефективним тощо.

 Після контакту очей треба привітатися і зробити паузу. Вона потрібна для того, щоб інша людина мала змогу включитися в розмову. Якщо цього не зробити, бесіди як діалогу може не відбутися, бо розмовлятиме лише одна сторона.

 Після взаємного привітання відбувається знайомство. Існує багато правил етикету, які передбачають поведінку людей на цьому етапі їх детально описано в посібниках з етикету. Лише зауважимо, що вже під час першої зустрічі дуже важливо запам’ятати прізвище, ім’я співбесідника, його посаду. Ще Д. Карнегі писав, що для людини звук її імені є найсолодшим і найважливішим звуком людської мови.

 Після вербального контакту йде знову невербальний. Партнери розміщуються на дистанції, яка відповідає загальноприйнятим правилам і власним бажанням.

• уникати вступів на зразок “Якщо у вас є час вислухати мене”, “Вибачте, що я заважаю Вам”, “Давайте швиденько розберемося”;

 • не примушувати співрозмовника одразу захищатися;

 • спочатку доцільно поговорити про співбесідника, потім — про тему розмови і лише потім — про себе;

 • тон бесіди має бути привітним, доброзичливим. Це допоможе співрозмовникові повірити у вашу щиру зацікавленість його проблемами;

 • співбесідник може бути добре проінформований щодо теми розмови, тому краще висловити свої сподівання на це або запитати його.

На етапі обговорення проблеми, як свідчать досвід і аналіз літератури, доцільно дотримуватися деяких правил, які полегшують розуміння співрозмовника і дають змогу обмінюватись інформацією:

 • уважно слухати і чути;

 • намагатися перейти від монологу до діалогу;

 • давати змогу співрозмовникові спокійно висловити свою думку;

 • укладати свою інформацію чітко, коротко й послідовно;

 • добирати способи .й засоби аргументування залежно від індивідуальних особливостей співрозмовника (рівня його мислення, віку, статі, типу темпераменту тощо);

 • викладати докази в коректній формі..

 • спостерігаючи за співрозмовником, визначити момент для закінчення бесіди;

 • заздалегідь сформулювати мінімальну мету й обміркувати альтернативні варіанти розв’язання проблеми;

 • намагатися добитися добровільної згоди партнера;

 • не виявляти невпевненості, розгубленості наприкінці бесіди, навіть якщо її мети не було досягнуто;

 • закінчуючи бесіду, доцільно використати свій найсильніший аргумент. Роль цього етапу індивідуальної бесіди — ‘”останнього враження” — не менш суттєва, ніж першого, зокрема, для продовження спілкування в майбутньому.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 1185; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!