Види статистичного спостереження



Щоденне виробництво та споживання потребують і щоденного (поточного) обліку, статистичного спостереження. Зведення подають щодекадно, щомісячно, щоквартально, а дані для них реєструють щоденно.

Національний склад населення, його вікова структура, рівень грамотності змінюються протягом значних відрізків часу, тому потрібно виконувати періодичні чи разові статистичні спостереження.

Статистичні спостереження досить різноманітні. їх можна класифікувати за моментом реєстрації явища (часом проведення) чи за повнотою охоплення явища спостереженням.

Залежно від моменту реєстрації (за часом проведення) статистичні спостереження поділяють на поточне (безперервне), періодичне й одноразове.

Поточне спостереження полягає в безперервній реєстрації фактів у міру їх виникнення (наприклад, статистичний облік виробництва продукції, реєстрація шлюбів, народження, смертей, реалізації продукції).

Періодичне спостереження — це реєстрація фактів через певні, заздалегідь визначені проміжки часу (наприклад, інкасація, щорічні переписи худоби, облік посівних площ, переоблік у магазинах).

Якщо спостереження повторюється нерегулярно, воно називається одноразовим (наприклад, переписи населення чи устаткування, грошові реформи, переоцінка товарів або основних фондів).

За повнотою охоплення об'єкта статистичне спостереження поділяють на суцільні та несуцільні.

Суцільним називається спостереження, у процесі якого обліком охоплено всі одиниці досліджуваної сукупності без будь-яких пропусків (перепис населення чи худоби, облік виробництва промислової та сільськогосподарської продукції, надходження виторгу від реалізації товарів у касу).

Для економії часу та коштів, через неможливість суцільного спостереження внаслідок знищення чи псування обслідуваних одиниць (наприклад, закінчення гарантійного терміну горіння електролампочки) органи державної статистики широко застосовують несуцільні спостереження.

Несуцільним називається спостереження, коли з усієї досліджуваної сукупності реєструють лише частину одиниць і за нею роблять висновки щодо всієї сукупності (наприклад, бюджетні обстеження сімей, реєстрація цін на продовольчих ринках, вивчення якості продукції).

Несуцільні спостереження мають значні переваги перед суцільними:

• вони значно менші за обсягом;

• потребують набагато менше сил і засобів на їх проведення;

• дають можливість застосовувати досконаліший спосіб обліку фактів;

• сприяють швидшому підбиттю підсумків дослідження;

• підвищують оперативність статистичного матеріалу;

• іноді це єдиний вид статистичного дослідження (контроль якості продукції, вивчення споживних якостей продуктів і т. ін.).

Несуцільні спостереження мають такі різновиди:

• вибіркове спостереження;

• спостереження основного масиву;

• монографічне обстеження;

• анкетне спостереження.

Вибірковим називається такий вид несуцільного спостереження, коли обстежують лише частину одиниць досліджуваного об'єкта для характеристики всього об'єкта.

Спостереження основного масиву — це обстеження, що охоплює частину одиниць, які переважають (основний масив). Із загальної сукупності одиниць обстеження вилучають ті, про які відомо, що вони не можуть істотно вплинути на характеристику сукупності в цілому. Це економить чимало коштів і праці. Приклад такого спостереження— вивчення зміни цін на продуктових ринках 12% міст, в яких мешкає 50 % міського населення України.

Монографічне обстеження — це ретельне дослідження окремих типових об'єктів (районів, підприємств промисловості, торгівлі, інших галузей економіки). Його застосовують для повнішого вивчення питань, ніж під час масового спостереження. Це важливий засіб вивчення типових явищ і популяризації передового досвіду.

Анкетне спостереження ґрунтується на принципі добровільного заповнення адресатами розісланих їм спеціальних анкет. Його застосовують переважно відомчі організації, вивчаючи, наприклад, такі питання:

• якість обслуговування населення установами культури;

• відгуки на художню літературу та кінофільми;

• визначення професійної орієнтації молоді;

• відгуки населення про режим роботи торговельних підприємств.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 335; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!