ТЕМА 2. СТАТИСТИЧНЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯ



1. Сутність статистичного спостереження та його організаційні форми

2. Види статистичного спостереження

3. Способи статистичного спостереження

4. План і програма статистичного спостереження

5. Помилки статистичного спостереження та засоби запобігання їм

6. Організація статистичної звітності в Україні

Сутність статистичного спостереження та його організаційні форми

Для вивчення суспільних явищ і процесів потрібно мати дані про їх кількість і поширеність. Таку інформацію одержують за допомогою статистичного спостереження.

Статистичним спостереженням називають науково організований облік і збирання за єдиною програмою масових даних про явища та процеси суспільного життя.

Будь-яке статистичне дослідження завжди починається зі спостереження. Нагадаємо, що статистичне дослідження має три стадії:

• статистичне спостереження;

• зведення статистичного матеріалу;

• аналіз статистичних даних.

Якщо в процесі статистичного спостереження допущено помилку, то в ході подальшої обробки даних виправити її дуже важко, а часто й зовсім неможливо. Тому основна вимога до статистичного спостереження — дотримання правил статистичної науки.

Статистичне спостереження — це зазвичай складна та трудомістка робота, виконувана здебільшого силами багатьох працівників.

Воно складається з підготовчих робіт, збирання даних і контролю за ним.

Кожне статистичне спостереження слід проводити за наперед розробленим планом. Воно може мати три форми:

• статистична звітність;

• спеціальні статистичні обслідування та переписи;

• статистичні реєстри.

Звітністю називається така форма спостереження, коли статистичні дані від підприємств і установ надходять в органи статистики у вигляді обов'язкових звітів про їх роботу.

В Україні всі підприємства та господарські організації зобов'язані систематично подавати статистичну звітність про свою роботу. На основі цієї звітності організації вищого рівня постійно контролюють діяльність підприємств і хід виконання планів, виявляють невикористані резерви.

Статистична звітність — основна форма статистичного спостереження. Вона загальнообов'язкова й документально обґрунтована, її юридично підтверджує підпис керівника.

У кожному суспільстві, кожній організації, підприємстві й установі безліч процесів, явищ і фактів не охоплено статистичною звітністю, але відомості про них вкрай потрібні суспільству (наприклад, зміни в складі сім'ї, споживання продуктів харчування, одягу та взуття в сім'ях, динаміка цін на продовольчих ринках). Інформацію про ці процеси та явища одержують за допомогою спеціально організованих спостережень.

В Україні проводять такі спеціальні статистичні спостереження:

• переписи населення;

• переписи обладнання;

• переписи худоби;

• постійне спостереження за динамікою цін на продовольчих ринках;

• статистику бюджетів сімей тощо.

Спеціальні статистичні спостереження проводять зазвичай за наперед розробленим планом із дотриманням єдиної методики збирання, систематизації й обробки даних.

Тепер, у період становлення ринкової економіки, роль і значення спеціального статистичного спостереження значно зростає. В умовах економічної реформи кількість планових і звітних показників різко зменшується, а потреба в них, з погляду контролю й аналізу ефективності впровадження системи, зростає. Це зумовлює підвищення ролі спеціальних статистичних спостережень.

Перепис — це спеціально організоване статистичне спостереження, яке дає числову характеристику якогось значного явища чи процесу на відповідну дату.

Його проводять, записуючи до статистичного формуляра кожну одиницю спостереження. У статистиці розрізняють два види переписів:

• в яких статистичні формуляри заповнюють на основі матеріалів первинного обліку (переписи спеціалістів, багаторічних насаджень, посівних площ і т. ін.);

• в яких статистичні формуляри заповнюють на основі спеціально організованої реєстрації фактів (переписи населення, обладнання, бібліотек).

Момент часу, на який проводять перепис, називається критичним. Для перепису населення 2001 р. це була дванадцята година ночі з 4 на 5 грудня. Перепис розпочався о восьмій годині ранку 5 грудня та тривав десять днів до 14 грудня. Облік населення проводили в усі дні станом на критичний момент.

Статистичний реєстр — це список складових частин об'єкта статистичного спостереження (наприклад, поіменний перелік виборців або жителів району чи міста, реєстр акціонерних банків, підприємств і організацій).


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 296; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!