Марксистське і неомарксистське тлумачення громадянського суспільства



1. Природа комуністичної доктрини та її ідейні передумови.

2.Загальнометафізичні ідеї марксизму та візія економічного суспільства. Критика Марксом громадянського суспільства та його загальна оцінка. Комунізм як регламентація свободи і здібностей особи.

3.Дискурсивні принципи і соціально-політична практика марксизму. Ідеологічні, метафізичні (філософські) та політичні передумови тоталітаризму. Катастрофа громадянського простору у СРСР та Україні (1917-1989 рр.).

4. Альтернатива "Масарика - Неру".

5.Спроба неомарксистського ревізіонізму концепції громадянського суспільства А. Грамші.

 

Питання для самоконтролю:

1. Запропонуйте характеристику поняттю соціально-економічного детермінізму і визначте його роль у концепції Маркса.

2. Розкрийте особливості взаємозв'язку між громадянським суспільством, промисловою революцією і національною державою.

3. Охарактеризуйте зміст і соціальне значення концепції Ф. Тенніса про "гемайншафт - гезельшафт" (суспільство – спільнота ) і вкажіть на істотні відмінності названих понять у теорії Маркса.

4. Історичний поступ, за Теннісом, відбувається у напрямку, який має ознаки громадянського суспільства. Зазначте, це рух до органічної чи до механічної спільноти? – Потрібне підкреслити.  

5. Охарактеризуйте ставлення Маркса й Енгельса до проблем національної емансипації народів.

6. Визначте оцінку марксизмом гегелівської дихотомії "історичних і неісторичних націй". Кому належить поділ на нації і національності "революційні - контрреволюційні" ?

7. Розкрийте власне розуміння твердження Т. Масарика про те, що демократія це не "єдино форма держави й адміністрації", а також "філософія життя і світогляд".

8. Поясніть у чому полягає суть проблеми "культурного укорінення" у соціальній філософії ХІХ - ХХ століть.

9. Розкрийте ставлення Івана Франка до концепції марксизму.

10. Обґрунтуйте зв'язок марксистської концепції громадянського суспільства з соціально-політичної практикою у СРСР та національною катастрофою в Україні 1917 – 1989 рр.

Література:

Франко І. До історії соціалістичного руху // Франко І. Мозаїка. – Львів: Каменяр, 2001. – С. 400 – 424.

Франко І. Соціалізм і соціал-демократизм // Франко І. Мозаїка. – С. 370 - 400.

Валіцький А. Марксизм і стрибок у царство свободи. Історія ко­муністичної утопії. Пер.зпольської.– К.:Всесвіт,1999. – 509с

Карась А. Філософія громадянського суспільства у класичних теоріях і некласичних інтерпретаціях. – С. 314 – 358.

Додаткова література:

Вейль Симона. Укорінення. Лист до клірика / Пер з франц. – К.: Дух і літера, 1998. – 297 с.

Енгельс Ф. Боротьба в Угорщині // Маркс К., Енгельс Ф. Твори. – Т. 6.-К.:Держ. вид-во політ. літ-ри України,1960.-С.171 - 182.

Енгельс Ф. Демократичний панславізм // Маркс К. Енгельс Ф. Твори. – Т. 6. – К.: Держ. вид-во політ. літ-ри України,1960. С. 218 - 298.

Енгельс Ф. До історії Союзу комуністів // К. Маркс і Ф. Енгельс. Твори.- Т. 21. – К.: Держ. вид-во політ. літ-ри України, 1964. – С. 205 - 222.

Енгельс Ф. Свято націй у Лондоні // Маркс К., Енгельс Ф. Твори. - Т. 2. – К.:Держ. вид-во політ. літ-ри України, 1958.– С. 562 - 573.

Карась А. Людина, суспільство, демократія у поглядах ТомашаМасарика // Сучасність. – 2000. – № 12. – С. 135-144

Чапек Карел. Бесіди з Т. Ґ. Масариком. Пер. з чеської. – Львів: Каменяр, 2001. – 270 с.

Лісовий В., Проценко О. Націоналізм, нація та національна дер­жава // Націоналізм. Антологія. – К.: Смолоскип, 2000.- С. 11 – 37.

Шпорлюк Р. Шляхи формування нації і громадянського суспільства в пострадянських країнах. – К.: Основи, 2001.

Сміт Е. Д. Націоналізм та історики / Пер з англ. // Націоналізм. Антологія / Упоряд. О. Проценко, В. Лісовий. – К.: Смолоскип, 2000. – С. 282-292.

Маркс К. До єврейського питання // Маркс К.,Енгельс Ф. Твори.– Т.1.- К.:Держ. вид-во політ. л-ри УРСР, 1958. – С. 355-383.

Маркс К. Листи з „Deutsch – FranzösischeJahrbücher” // Маркс К., Енгельс Ф. Твори. – Т. 1. - К.:Держ. вид-во політ. л-ри УРСР, 1958. – С. 345-354.

Маланюк Є. Творчість і національність // Маланюк Є. Книга спо­стережень. Том другий. – Торонто: Гомін України, 1966. – С. 21 - 39.

Тамір Я. Ідея Людини // Лібералізм. Антологія / Упоряд. О. Про­ценко і В. Лісовий.– К.:Смолоскип, 2002. – С. 368 – 385.

 

Тема

Трансформація соціальності у Західній цивілізації в процесі здійснення громадянського суспільства

Громадянське суспільство й авторитарні політичні режими. Завоювання громадянських прав та прав людини. Від громадянської свідомості до національного суверенітету. Від підлеглого до громадянина. Критика А. Росміні поняття нації і національного суверенітету.

Вертикальні і горизонтальні типи соціальних зв'язків.

Самоврядне суспільство як суб'єкт багаторівневої трансформації. Поняття громадянського поступу та зміни, викликані ним, у сферах: соціальній, економічній, політичній, правовій, культурно-гуманітарній. Національна держава і громадянське суспільство як проблема соціально-культурної автентичності.

Дискурсивно-етичне підґрунтя громадянського суспільства.

Поняття "дискурсивного бар'єра" у структурі соціальної трансформації.

Структурні елементи громадянського суспільства та загрози на шляху до його здійснення.

 

Питання для самоконтролю:

1.  Запропонуйте характеристику сеньйоральних і соціальних чинників суспільного життя за А. Росміні.

2.  Назвіть основні громадянські права і вкажіть у чому полягає відмінність між ними та правами людини.

3.  Коли в історії вперше виникає поняття "національного суверенітету" і створюється національна держава?

4.  Обґрунтуйте з яким типом суспільних зв'язків взаємопов'язана демократія і поясніть у чому полягає соціальне підґрунтя вертикальних суспільних зв'язків.

5.  Охарактеризуйте особливості суспільних зв'язків, ознаки яких продиференційовані у словах і поняттях: взаємини, стосунки, відносини?

6.  У чому Ви завбачаєте взаємозв'язок між соціальними змінами та змінами у мовно-мовленнєвій практиці, викликаній громадянським поступом?

7.  Розкрийте зміст поняття "дискурсивного бар'єра" та його чотирьох визначальних характеристик, за Р. Андерсеном, і поясніть, яким чином політичний дискурс здатен спричиняти "перехід від автократії чи диктатури до демократії" ? У чому полягають особливості недемократичного дискурсу ?

8.  Охарактеризуйте зміст поняття "громадянського", або "ліберального" націоналізму. Які інші типи націоналізму відомі в історії?

Література:

Андерсон Р. Дискурсивне походження диктатури й демократії / Пер. з англ. // Універсум. - № 6-7 - С. 17-20; 2003. – С. 8-20.

Валіцький А. Три патріотизми // Націоналізм. Антологія. Упор. О. Проценко, В. Лісовий. – К.: Смолоскип, 2000.- С. 724 – 771.

Грінфельд Лія. Типи націоналізму // Націоналізм. Антологія. - С. 688 -704.

Додаткова література:

Габермас Ю. Структурні перетворення у сфері відкритости: дослідження категорії громадянське суспільство / Пер. з німецької. – Львів: Літопис, 2000. – С. 72-89; 97-101.

Карась А. Філософія громадянського суспільства у класичних теоріях і некласичних інтерпретаціях. – С. 301-314; 402-405; 429-444.

Кін Джон. Громадянське суспільство: старі образи, нове бачення / Пер. з англ. – К.:АНОД, 2000. – С. 81-113 (Націоналізм).

Лісовий В., Проценко О. Націоналізм, нація та національна дер­жава // Націоналізм. Антологія. – К.: Смолоскип, 2000.- С. 11 – 37.

Лісовий В. Феномен громадянства // Лісовий В. Культура – Ідео­логія – Політика. – К.: Вид. імені Олени Теліги, 1997. – С. 153 – 220.

Лісовий В. Ідеологія націоналізму // Лісовий В. Культура – Ідео­логія – Політика. – С. 80-116.

МОДУЛЬ ДРУГИЙ

РОЗДІЛ IV


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 303; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!