СУДОВІ ТА ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ УКРАЇНИ



 

Навчальна дисципліна "Судові та правоохоронні органи" дає загальну, початкову інформацію про правоохоронну діяльність і про ті органи і установи, на які покладено здійснення цієї діяльності в Україні. Коло таких органів і установ досить широке. Крім судів, на які покладається функція здійснення правосуддя, до установ і органів, які захищають права фізичних і юридичних осіб і ведуть боротьбу із різного роду правопорушеннями, відносять прокуратуру, органи внутрішніх справ, службу безпеки України, органи виконання покарань, адвокатуру, а також деякі інші подібні формування та організації, без яких не може існувати жодна правова держава.

Кожен юрист повинен знати устрій і порядок функціонування органів, які забезпечують реалізацію правових положень у державі. Такі знання потрібні не тільки для отримання диплома юриста, ними повинен володіти суддя і прокурор, слідчий і адвокат, юрисконсульт будь-якого державного або приватного підприємства, в тому числі і для того, щоб правильно будувати свої стосунки з іншими представниками юридичної професії. Добрі знання з цього курсу допоможуть студенту-правознавцю у засвоєнні багатьох інших дисциплін, які він буде вивчати під час подальшого навчання в академії.

Метою даної навчальної дисципліни є не просто ознайомлення майбутніх юристів з системою судових і правоохоронних органів України, а формування у них чіткого уявлення щодо побудови, ролі, завдань, головних принципів і напрямків діяльності, компетенції і повноважень, як окремих її основних елементів, так і у їх взаємодії між собою та з іншими інституціями держави і суспільства.

Завданнями курсу є:

- сприяти одержанню студентами вузу основоположних знань з дисципліни "Судові та правоохоронні органи України";

- забезпечити правову підготовку, спрямовану на формування інтелектуального потенціалу висококваліфікованих працівників, що володіють основами теоретичних знань в галузі правознавства, необхідних для їх майбутньої трудової діяльності тощо;

- правове навчання і виховання студентів;

- формування в студента поваги до людини, свого народу, держави;

- прищеплення майбутнім спеціалістам певних навичок оволодіння методикою правового аналізу положень чинного законодавства щодо діяльності правоохоронних органів та діяльності суду;

- застосовування одержаних теоретичних знань в практичній діяльності;

- формування професійної свідомості і поведінки правової культури.

Особливість курсу полягає в тому, що він потребує від студентів засвоєння змісту численних правових актів неоднакового рівня, починаючи з Конституції України, норм міжнародного праві і закінчуючи відомчими нормативними актами, які до того ж регулюють правовідносини в досить різних галузях права. Це завжди викликає у студентів, які ще не мають досвіду роботи з джерелами правової інформації, значні труднощі.

Крім того, слід враховувати, що зараз в Україні триває процес глибокого реформування всієї правової системи, характерною рисою якого є постійне оновлення законодавства, в тому числі і того, що безпосередньо стосується організації і діяльності установ і органів судової влади і правоохоронних органів. Це вимагає від вивчаючих даний курс постійного слідкування за періодичними офіційними нормативними і юридичними виданнями, в яких знаходять відображення правові новели і проблеми практичної діяльності правоохоронних органів.

ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

 

Тема 1. Предмет, система та основні поняття курсу

Судові та правоохоронні органи України”

 

Методичні рекомендації

Під час підготовки до семінарського заняття необхідно ретельно опрацювати матеріали лекції, наявні підручники, законодавчі та інші нормативні акти, які визначають побудову судових та правоохоронних органів та загальні засади правоохоронної діяльності в Україні. При потребі законспектувати в робочому зошиті окремі положення, які є, на думку студента, найбільш суттєвими і стосуються даної теми.

 

  Семінарське заняття – 2 години

 

Питання семінару:

1. Предмет, метод і система курсу “Судові та правоохоронні органи України”.

2. Основні поняття курсу (судові органи; правоохоронні органи; система і структура правоохоронних органів; правоохоронна діяльність; основні напрямки, риси і принципи правоохоронної діяльності; законність і правопорядок тощо).

3. Законодавчі джерела курсу “Судові та правоохоронні органи України” і їх класифікація.

 

 

Контрольні запитання:

1. Що входить до предмету курсу “Судові та правоохоронні органи України”?

2. Що таке метод вивчення курсу?

3. Чи входять суди до складу правоохоронних органів ?

4. Що означають і як співвідносяться поняття “законність” і “правопорядок”?

5. Які Ви знаєте законодавчі джерела курсу “Судові та правоохоронні органи України”?

6. Які ознаки характеризують правоохоронну діяльність?

7. Які існують основні напрямки правоохоронній діяльності?             

Література та нормативні акти:

Конституція України: Прийнята на п`ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. – К - 2011р.

Закон України від 7 липня 2010 року «Про судоустрій і статус суддів».

Бондаренко І. Правоохоронна діяльність і правоохоронні органи: поняття та ознаки. //Право України. – 2003. – № 4. – С.18-21.

Концепція судово-правової реформи в Україні. Про Концепцію судово-правової реформи в Україні: Постанова Верховної Ради України від 28 квітня 1992 року // Голос України. – 1992.– 12 серпня.

Кримінально-процесуальний кодекс України. Науково-практичний коментар. За заг. Ред. В.Т. Маляренка, В.І. Гончаренка. – К., 2010. – 924 с.

Науково-практичний коментар до КК України. Під редакцією М.І.Мельника, М.І.Хавронюка. – К., 2010. – 1233 с.

Семерна О.С. Судові, правоохоронні та правозахисні органи України: Навчальний посібник. – К.: Знання, 2008. – 392 с.

Суд, правоохоронні та правозахисні органи України: Навч. посібник / Під ред. Я.Ю. Кондратьєва.- К.: Юрінком Інтер, 2002.- 320 с.

Судові та інші правоохоронні органи. Правоохоронна діяльність: Закони і коментарі: Навчальний посібник / Автори і упорядники: М.І. Мельник, М.І. Хавронюк.- К.: Атіка, 2010.

Суд, правоохоронні та правозахисні органи України: Підручник //О.С. Захарова, В.С. Ковальський, В.С. Лукомський та ін. – К., 2009. – 325 с.

Юзікова Н.С. Судові та правоохоронні органи України: Навчальний посібник. – К., 2009. – 320 с.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 621; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!