Тема 2. Демократичні принципи правосуддя в Україні.



 

Методичні рекомендації

Під час вивчення даної теми потрібно мати на увазі, що вона є одною із основних тем курсу. Складнощі у засвоєні питань теми у студентів можуть виникнути через великий обсяг правової інформації, що зумовлено різними поглядами науковців на природу принципів правосуддя, визначення їх поняття і системи, в яку автори включають не однакову кількість принципів.

Пануючою в теорії вважається точка зору, згідно з якою до принципів правосуддя слід відносити лише закріплені в правових нормах положення, які виражають панівні в державі політичні та правові ідеї, що стосуються завдань, способу формування і здійснення правосуддя, тобто положення, які визначають головні, найважливіші моменти устрою і діяльності органів судової влади. Порушення будь-якого з принципів означає незаконність рішення в справі та обов`язково тягне за собою його скасування.

 При цьому система принципів правосуддя розподіляється на дві основні групи: а) конституційні принципи і б) інші галузеві принципи, що обумовлено юридичною силою і значенням нормативного акту, яким закріплено принцип.

Дуже поширеним є також розподіл принципів правосуддя на: а) організаційні, які визначають засади судоустрою; б) функціональні (процесуальні), які стосуються здійснення правосуддя і в) організаційно-функціональні, тобто такі принципи, які впливають як на організацію органів судової влади, так і на порядок здійснення правосуддя.

Студенти повинні знати зміст кожного з принципів, його роль і значення в загальній системі демократичних основ правосуддя.

Треба пам`ятати, що за обсягом змісту і сферою дії принципи правосуддя іноді значно розрізняються, але відмінність ця швидше суто кількісна, а не якісна. Тому принципи не можна поділяти на основні й неосновні, головні і другорядні. Тільки реалізація всіх принципів в їх сукупності, в системі, у взаємозв`язку і взаємодії може привести до виконання завдань судочинства.

На семінарському занятті слід розглянути теоретичні питання, пов`язані з поняттям і змістом принципів правосуддя, а також чітко визначити які з цих принципів належать до конституційних, а які до галузевих, і розкрити їх зміст. Засвоєнню питань теми буде сприяти й аналіз правових норм, які закріплюють принципи правосуддя та забезпечують їх реалізацію.

 

Семінарське заняття – 2 години

 

Питання семінару:

1. Поняття, сутність і значення принципів правосуддя.

2. Система принципів правосуддя і їх класифікація.

3. Суть і значення конституційних принципів правосуддя:

1) здійснення правосуддя виключно судами; 2) участі народу у здійсненні правосуддя; 3) незалежності і недоторканності суддів, їх підкорення лише закону; 4) законності; 5) державної мови судочинства; 6) рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 7) колегіальний та одноособовий розгляд справ; 8) поваги до гідності особи, невтручання в її особисте та сімейне життя; 9) права людини на свободу та особисту недоторканність; 10) недоторканність житла; 11) таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції; 12) забезпечення доведеності вини; 13) змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості; 14) підтримання державного обвинувачення в суді прокурором; 15)забезпечення обвинуваченому права на захист; 16) гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 17) забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень суду, крім випадків, встановлених законом; 18) обов`язковість рішень суду.

Контрольні запитання:

1. Як ви розумієте поняття “принципи правосуддя”.

2. Чому йдеться мова про систему принципів, а не про їх сукупність?

4. Які принципи правосуддя проголошені у міжнародно-правових документах і як вони реалізуються в чинному законодавстві України?

5. Що таке конституційні принципи, назвіть їх?

6. Розкрийте зміст принципів, закріплених у ст.129 Конституції України?

7. Які Ви знаєте галузеві принципи правосуддя?

Література та нормативні акти:

Конституція України: Прийнята на п`ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. - К.- 2010р.

Закон України від 7 липня 2010 року «Про судоустрій і статус суддів».

Закон України від 23 грудня 1993 року Про державний захист працівників суду i правоохоронних органів: Станом на 2011 р. 

Загальна декларація прав людини 1948 р.; Європейська конвенція про захист прав і основних свобод людини 1950 р.; Міжнародний пакт про громадські та політичні права 1966 р. // Права людини. Міжнародні договори України: Декларації, документи. - К., 2009.

Колодій А.М. Принципи права України. - К., 2008.

Маляренко В.Т. Конституційні засади кримінального судочинства. - К.: Юрінком Інтер, 2009.

Суд, правоохоронні та правозахисні органи України: Підручник //О.С. Захарова, В.С. Ковальський, В.С. Лукомський та ін. – К., 2009. – 325 с.

Юзікова Н.С. Судові та правоохоронні органи України: Навчальний посібник. – К., 2009. – 320 с.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 426; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!