Перелік теоретичних питань та практичних робіт.



Теоретичні питання

Теоретичні питання:

  • Види знечулення при препаруванні твердих тканин зубів.
  • Класифікація методів знечулення .
  • Фармакологічні характеристики препаратів, які використовуються в ортопедичній стоматології для знечулення твердих тканин зубів.
  • Ускладнення які виникають при проведенні місцевої анестезії.
  • Етіологію і патогенез основних НС, які зустрічаються у практиці лікаря-стоматолога: непритома, колапсу, анафілактичного шоку, інфаркту міокарда, бронхіальної астми, кропив'янки, ангіоневротичного набряку Квінке, нападу епілепсії, невідкладних станів при цукровому діабеті .
  • Особливості клінічних проявів НС .
  • Методи діагностики НС.

Теоретичні питання:

· Провести диференційну діагностику:

- непроитоми;

- колапсу;

- анафілактичного шоку;

- кропив`янки;

- набряку Квінке;

- нападу Бронхіальної астми;

- інфаркту міокарда;

- гіпертонічного крриза;

- гіпер- та гіпоглікімічної коми;

 

· Скласти план лікування кожного з вище перерахованих невідкладних станів.

 

Матеріали для самоконтролю:

А.Завдання для самоконтролю:

  1. Методичні рекомендації, схеми, таблиці, питання для конролю базового рівня знань, ситуаційні задачі
  2. Студентські альбоми

 

Б.  Задачі для самоконтролю:

Ситуаційні задачі.

Ситуаційна задача №1.

.Пацієнтка Н., 52 років, хворіє гіпертонічною хворобою, з'явилась до стоматолога. Перед прийомом вона чекала 30 хв., нервувала. З метою підготовки до протезування лікар почав препарування 13 зуба, зробивши попередньо анестезію (Septanest 1:100 000 – 1мл). Пацієнтка поскаржилась на головний біль. Але лікар попросив потерпіти і продовжив препарування.  Через деякий час у пацієнтки з`явилось запаморочення, нудота, ниючий біль за грудинною, погіршився зір інтенсивність головного болю наростала, почалася блювота.

Пульс 64 уд/хв., ритмічний, напружений, AT 220/150 мм.рт.ст.

1 .Поставте діагноз.

2.Призначте невідкладну терапію.

 

Задача №2.
У крісло стоматолога-ортопеда сіла молода жінка, якій потрібно було відновити коронкову частину 26 зуба. Під час препарування 26 зуба бормашиною хвора зблідла, лице вкрилося краплями поту і вона втратила свідомість.

Зіниці вузькі, пульс слабкого наповнення, AT 40/20 мм.рт.ст.
1 .Який патологічний стан розвився у хворої?

2.Яка тактика стоматолога при цьому стані?

 

Задача 3

Хворий Н, 32 років на інсулінозалежннй цукровий діабет з'явився до стоматолога натщесерце із скаргами на випадіння пломби з 26 зуба, та необхідністю постановки коронки на 26 зуб. Лікар, не зібравши анамнез, приступив до препарування зуба, яке було болісним. Раптово хворий став збудженим, втратив свідомість. Дихання поверхневе, значне потовиділення, м'язи стали напруженими, з'явилось тремтіння, судоми. AT 80/55 мм.рт.ст.

1 .Який найбільш ймовірний діагноз?

2.Тактика лікаря стоматолога при цьому стані

З.Яка профілактика цього НС?

 

Задача 4

Хворий С, 63 років, який страждає ішемічною хворобою серця, звернувся до лікаря стоматолога-ортопеда з метою протезування(відсутність зубів з правої сторони на нижній щелепі). Лікар зробив мандибулярну анестезію 2% розчином лідокаїну, і через 15 хвилин приступив до препарування каріозної порожнини. Однак анестезія подіяла недостатньо і хворий відчував біль. Але лікар продовжував втручання. Раптово з'явився сильний стискаючий біль у ділянці серця з ірадіацією в ліві плече і руку, який не усунувся прийомом нітрогліцерину. У хворого виник страх, неспокій, різка слабкість. Шкірні покриви бліді з ціанозом, посилена пітливість.

Пульс слабкого наповнення і напруження, брадикардія (ЧСС - 50-60 уд/хв.).

1 .Який стан виник у хворого?

2.Перша допомога при цьому.

 

Задача 5.

У хворої Д., 39 років в кріслі стоматолога різко погіршився загальний стан, з явилося запаморочення, слабкість, блідість, мармурове забарвлення шкіри, озноб. Хвора при свідомості, байдужа до оточуючого. Холодний піт. Пульс слабкий, частий, майже не відчувається.

AT знижений до 60-40 мм.рт.ст. Дихання часте, поверхневе.

1. .Який невідкладний стан розвинувся у хворої?

2.Яка лікувальна тактика стоматолога?

 

Задача 6        

Хворому на атопічний дерматит стоматолог проводив анестезію новокаїном для препарування 38 зуба. Зразу ж після початку уведення хворий відчув неспокій, нудоту, різку слабкість, шкіри обличчя, рук, голови, тяжкість за грудиною, біль у ділянці серця, головний біль.

Об'єктивно: блідість та ціаноз шкіри, набряк повік, обличчя, значне потовиділення дихання
шумне, часте. Реакція зрачків на світло ослаблена. Пульс частий, різко ослаблений АТ швидко знижується.           

І.Поставте діагноз. '

2.Яка тактика стоматолога при цьому невідкладному стані?

 

ВІДПОВІДІ на ситуаційні задачі в п. 4

До задачі 1.

у хворої розвинувся гіпертонічний криз. Необхідно припинити маніпуляції в порожнині рота і забезпечити фізичний і психічний спокій, ввести внутрішньовенно струмино 0,005% фентанілу 2 мл + 50% анальгіну - 2 мл, 1% димедролу 2 мл в вену або в м'яз, 1% - дібазола 4-6 мл у вену. У випадку відсутності вказаних препаратів ввести під контролем AT 5% розчин пентаміна 0,5-1,0 мл в вену, 1% лазікса 6 мл в вену, провести кровопускання.

 

 

До задачі 2.

1.У хворої непритома.

2.Перша допомога при непритомі: відкинути спинку крісла вниз, опустити голову нижче тіла В нижніх кінцівок; розщебнути одяг і створити приток свіжого повітря в приміщенні, протерти скроні нашатирним спиртом і дати понюхати його, ввести 10% кофеіна - 1 мл, кордіамін 1% під шкіру. Подальші маніпуляції в порожнині рота продовжувати тільки після того, як стабілізується гемодинаміка і хвора повністю прийде до свідомості.

 

До задачі 3
1 .У хворого гіпоглікемічна кома.

2.Необхідно в/вено ввести 25-50 мл 40% р-ну глюкози, якщо вени знались глюкозу уводять п/шкірно. Для підвищення AT в/венно уводять 0,3-0,5 мл 1,% р-ну адреналіну. Госпіталізація в терапевтичне або ендокринологічне відділення

3.Профілактіка гіпоглікемічної коми полягає в адекватній і своєчасній корекції дози інсуліну. правильному дієтичному режимі (по енергетичній цінності, якісному складу» часу прийому їжі)

 

До задачі 4                           

У хворого виник інфаркт міокарда Необхідно створити повний фізичний і психічний спокій. Ці дати повторно нітрогліцерин і терміново визвати бригаду швидкої допомоги

До прибуття швидкої допомоги (якщо не поміг нітрогліцерин) необхідно:

1. Ослабити чи купирувати больовий синдром, який може призвести до кардіогенного шоку Для цього в/м`язово уводять наркотичні анальгетики: 1-2 мл 2% р-ну промедолу або трамал (100 мг). Для підсилення ефекту їх комбінують з транквілізаторами (сибазон чи реланіум 10-20 мг в/м'язово). антигістамінними засобами (димедрол, сулрастін - 20-40 мг, діпразін - 23 мг, тавегіл - 2 мг), для профілактики вагусного впливу на серце уводять 1 мл 0,1% р-ну атропіна сульфата

2. Здійснити протишокові і реанімаційні заходи. Подати кисень

3.В найкоротший термін госпіталізувати а спеціалізоване кардіологічне виділення

 

До задачі .5

1 .У хворої розвився колапс.

2.Хвору необхідно покласти в горизонтальне положення з дещо піднятими ногами, забезпечити доступ свіжого повітря чи кисню. До приїзду швидкої допомоги для збудження дихального та судиннозвужуючого центрів ввести в/венно 1 мл кордіаміна чи 1 мл 10% розчину кофеіна бензеату натрія, а з метою підвищення венозного тонусу 1 мл 1% р-ну мезатоиа. З цією ж метою можна увести 1 мл 5% р-ну ефедрина гідрохлорида, який справляє пресорну і кардіостимулюючу дію. В тяжких випадках в/в уводять гормональні препарати - преднізолон (60-90 мг) чи дексазон (8-16 мг). стоматологічні утручання повинні бути відкладені і проводитись у стаціонарі.

 

До задачі 6

1 .У хворого розвинувся лікарський анафілактичний шок (ЛАШ), типова форма.

2.Негайно перервати уведення новокаїну, покласти пацієнта, припідняти ноги. Видалити знімні зубні протези. Якщо свідомість втрачена, повернути голову на бік, видвинути нижню щелепу, зафіксувати язик для попередження асфіксії. Інгаляція зволоженого кисню. Венепункція двох  периферичних вен. В/венно ввести: 0,5 мл 0,1% р-на адреналіна в 5 мл ізотонічного розчину NaCl чи глюкози. При неможливості венепункції адреналін уводиться в/м'язово або у корінь язика. Швидка в/венна інфузія 1,0-1,5 л ізотонічного р-ну глюкози чи NaCl. AT контролюють через 2-3 хв. Якщо AT не підвищується, адреналін уводять повторно до рівня систолічного AT більшого 80 мм.рт.ст.

Преднізолон 3-5 мг/кг маси тіла хворого або 2(К?4"мг (всього) в р-ні в/в. 2% р-н димедролу (1 мг/кг) або р-н супрастіна 2% 2-4 мл або р-н діпразіна 2,5% -1-2 мл в/в.

При обструкції дихальних шляхів оксигенотерапія^ 2,4% р-н еуфіліна - 10 мл в/в повільно в 10 мл ізотонічного р-ну NaCl. Потім 300-400 мг еуфіліну (10-15 мл 2,4% р-ну) в 250-500 мл ізотонічного р-ну NaCl в/в крапельно. При необхідності - інтубація.

Якщо гемодинаміка нестабільна, проводять оксигенотерапію, в/в ін фузію рідини з 0,1-0,5 мл 0,1% р-ну адреналіну кожні 5-10 хв. При подальшій нестабшьності гемодинаміки на фоні уведення кристалоїдів уводиться 200 мл допоміна в 200 мл р-ну глюкози (швидкість уведення 7 крап/хв). Госпіталізація хворого.


Література

основна література

1. Руководство по ортопедической стоматологии (Под ред. В.Н.Копейкина). М.Медицина, 1988.

2. Петрикас А.Ж. Обезболивание зубов. – Тверь, 1997. – 112 с.

3. Г.Г.Гришанін Стрес в стоматології.- Х.:Каравелла,1998.

4. С.Ф.Грицук анестезия в стоматологии. – М.: ООО “Медицинское информационное агенство”, 1998

5. Конюшенко Ю.Г., Рожко М.М., Рузін Г.П. Місцеве знеболення в амбулаторній стоматології. Івано-Франківськ,: Івано-франківська державна медична академія, 2000.-207 с.

6. Рабинович С.А. Современные технологии местного обезболивания в стоматологии. М.:ВУНМЦ МЗ РФ,2000 – 144с.

7. І.Г.Купновицька, Ю.Г.Кононенко, Н.В.Нейко, М.М.Рожко. Невідкладні стани на амбулаторному прийомі у стоматолога. Навчальний посібник.-Івано-Франківськ,2006.-220 с.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 189; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!