Схема карти обстеження хворого перед проведенням анестезії



Фамілія ………………….. вік……………………….

Професія…………………………..

Питання так ні
Чи був у Вас інфаркт міокарду    
Не знаходять у Вас підвищеного кровяного тиску    
Чи хворієте Ви на ревматизм    
Заражені Ви гепатитом, ВІЧ    
Чи хворієте Ви на туберкульоз    
Чи хворієте Ви на діабет    
Чи хворієте Ви на венеричні хвороби    
Чи трапляється у Вас непритомність, приступи    
Чи виникали у Вас тривалі кровотечі після видалення зубів, хірургічних втручань або поранень    
Чи маєте ви непереносимість, алергію до пеніциліну або до інших ліків    
Чи приймаєте Ви зараз які небудь ліки    
Чи маєте Ви які небудь інші серйозні захворювання або перенесені хірургічні втручання    
Питання для жінок: чи вагітні ви    

 

Використання анестезій для знеболення різних функціонально-орієнтованих груп зубів

Вид місцевої ін¢єкційної анестезії показання
Провідникова анестезія Препарування групи зубів на нижній щелепі, препарування молярів нижньої щелепи
Інфільтраційна анестезія Препарування зубів на верхній щелепі, препарування фронтальної групи зубів та премолярів нижньої щелепи при використанні анестетиків четвертого покоління
Інтралігаментарна анестезія Препарування зубів верхньої та нижньої щелепи, додаткова анестезія при неефективності провідникової анестезії на нижній щелепі
Інтрасептальна анестезія Препарування зубів верхньої та нижньої щелепи, додаткова анестезія при неефективності провідникової анестезії на нижній щелепі

В першу чергу лікар-стоматолог повинен зробити все можливе, щоб запобігти таким грізним ускладненням лікування, якими є НС.

Для профілактики НС потрібна:

1. Ретельно зібрати анамнез починаючи з дитинства.. Виявити захворювання, особливо на фоні яких можливий розвиток загальних реакцій організму (серцево-судинної, ендокринної, нервової системи, психічні хвороби та ін.)

2. Спитати, чи є у хворого алергічні реакції (на анестетики, інші медикаменти, харчові продукти, трави, шерсть тощо), чи страждає алергічними захворюваннями (екземою, ревматизмом, бронхіальною астмою, БЕЕ чи ін.). Виявлені захворювання вносити на титульну сторінку амбулаторної карти і чітко виділяти, при наявності пыдозри на  алергічнуреакцію проводити пробу.

3. Вияснити, чи проводилося знесолення раніше, якими анестетиками чи не було, раніше, загальних ускладнень (непритома, кропив'янка, та ін.) і при необхідності, проводити алергічну пробу на анестетик.

4. При необхідності застосування вазоконстрикторів довідатися, чи не страждає хворий ССЗ (гіпертонічною хворобою, аритмією на ін.), і при наявності таких захворювань, уводити анестетик без в/к, або з мінімальним його вмістом (1:200000).

5. Для підтримки психологічного стану пацієнта необхідно не допускати, щоб пацієнт довго чекав у черзі. Душевному спокою пацієнта сприяє правильна організація лікувальної допомоги, привітливе відношення медперсоналу.

6. Пам'ятати, що НС часто провокуються стресом, який переживає хворий перед відвідуванням стоматолога, чи неадекватним знеболенням. Запобігти ускладненням можна використовуючи сучасні засоби анестезії, а також призначенням перед утручанням премедикації.   

7.Ретельно спланувати лікування, щоб затратити мінімальний час і провести його з найменшою травматизацією тканин.

У випадку виникнення НС необхідно провести повний об'єм первинної лікарської допомоги з метою попередження смерті хворого чи глибоких порушень життєво-важливих систем організму.

Інфаркт міокарда (ім) '                                                         

ІМ (декомпенсована форма ішемічної хвороби серця) - гостра недостатність серцевого кровообігу з виникненням ділянки некрозу міокарда, викликаного невідповщністю притоку крові у

окрему ділянку міокарду з його потребою в даний момент.

У осіб до 35 років в патогенезі ЇМ переважають нейрогуморальні, емоціональні фактори і нікотин, у похилому віці - гіпертензія, цукровий діабет, атеросклероз.

Хворі найчастіше відчувають біль за грудиною у ділянці серця, рідше у підложечиій (гастралгічна форма) чи виникає напад задухи (астматична форма ЇМ).

При ЇМ дуже сильний, хвилеподібно стискаючий, давлячий біль, за грудиною який не усувається

нітрогліцерином, біль ірадіює у ліве плече і руку тривалий, іноді від 2 годин до кількох діб Часто хворі  відчувають страх смерті, збудження неспокій, потім виникає різка слабкість. Стан хворого тяжкий, шкіряні покрови бліді з ціанотичним відтінком, посилене потовиділення. Пульс слабкий, слабкого наповнення і напруження, брадикардія (ЧСС - 50-60 уд/хв), може порушитись ритм і т. ін.

Хворий малорухомий, любий рух викликає сильний біль. Дихання поверхневе можлива задишка.                                                                                                                                    '

Слід пам'ятати, що 30% ІМ не супроводжуються болем, частіше - у хворих похилого віку.

 

Невідкладна допомога.                                                                                                 

Якщо ІМ виник під час стоматологічного втручання чи його очікування необхідно забезпечити хворому повний фізичний і психічний спокій, дати нітрогліцерин, терміново визвати бригаду швидкої

ДОПОМОГИ.                                                                                                  

До прибуття швидкої допомоги (якщо не поміг нітрогліцерин) необхідно:

1. Ослабити чи повністю купирувати больовий синдром, бо він є найтяжчим симптомом
захворювання і може привести до кардіогенного шоку. Вводять в/м наркотичні анестетики: 1-2мл 2% р-ну промедола чи трамал (100мг). Для підсилення ефекту знеболення їх комбінують з транквілізаторами (сибазон чи реланіум 10-20мг в/м), антигістамінними засобами (димедрол, супрастін- 20-40 мг, діазолін - 25 мг, тавегіл - 2 мг), для профілактики вагусного впливу на серце вводять 1 мл 0,1% р-ну атроганг сульфата.

2. Здійснити протишокові і реанімаційні заходи з обов'язковою подачею кисню.

3. Провести в найкоротший термін госпіталізацію в спеціалізоване кардіологічне відділення. Стоматологічні втручання в гострий період повністю відміняються. Лише у виключних випадках

вони можливі для зняття гострої симптоматики тільки в умовах спеціалізованого кардіологічного стаціонару і з участю анестезіологів-реаніматорів. Планова санація проводиться не раніше 6 міс.

Нерідко на стоматологічному приирміможе зустрічатись судинна недостатність, найбільїі частими представниками якої є -запаморочення і колапс.

Гостра судинна недостатність

Гостра судинна недостатність має такі форми: непритомність, колапс,

шок.

Непритомність  - раптове короткочасне потьмарення свідомості, зумовлене гострою ішемією головного мозку.

Етіологія та патогенез. За етіологією виділяють такі основні види непритомності: вазомоторну, вазовагальну, серцеву.

Найчастіше трапляються перші два види непритомності, як правило непритомність є наслідком розладу нервової регуляції судин. Цим зумовлене виникнення непритомності при різкій зміні положення тіла (ортостатичне знепритомнення), при тривалому перебуванні у вимушеній позі, фізичному навантаженні, при негативних емоціях, больових відчуттях, які часто трапляються на прийомі у лікаря стоматолога-ортопеда.

При вазомоторній непритомностіспостерігається короткочасний розлад функцій судинних рецепторів і судинорухового центру в головному мозку, що призводить до різкого спаду тонусу переважно дрібних судин

АСФІКСІЯ.В клініці ортопедичної стоматології багато клінічних етапів при виготовленні зубних протезів пов'язані з наявністю в порожнині рота пацієнта матеріалів та виробів, які можуть спричинити асфіксію. Оотураційна асфіксія може бути механічною та рефлекторною. Крім того, асфіксія може наступити від інших причин, наприклад, травми, розвитку інфаркту міокарда, інсульту, фібриляцій серця. При асфіксії з аспірацією рідини в дихальні шляхи і легені вода надходить у кров. Попадання Ди У кров швидко приводе до гемодилюції і гіперволемії, гемолізу Vni ркаліемп) і різкому порушенню рівноваги іонів у плазмі крові. ппопротешемії.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 231; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!