Кабінет Міністрів України – найвищий орган в системі органів виконавчої влади



Відповідно до статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. З цього конституційного положення випливає, що уряд здійснює керівництво органами виконавчої влади, забезпечуючи при цьому об’єднання, координацію та погодження їх діяльності. Кабінет Міністрів України є загальнодержавним органом виконавчої влади загальної компетенції, його діяльність поширюється на всю територію України, а компетенція охоплює практично всі найважливіші питання, віднесені згідно з принципом поділу влад, до сфери виконавчої влади. За характером компетенції в системі органів виконавчої влади більше не має органів подібних до уряду. Кабінет Міністрів України це колегіальний орган виконавчої влади, який працює в системі колегіального прийняття рішень. До складу Кабінету Міністрів України згідно частини 1 статті 114 Конституції України входять Прем’єр-міністр України, Перший віце-прем’єр міністр, віце прем’єр-міністри та міністри.

Конституція України закріплює наступний порядок формування Кабінету Міністрів України. Відповідно до ст. 114 Конституції України Прем’єр-міністр України призначається Президентом України за згодою більше ніж половини від конституційного складу Верховної Ради України. Персональний склад Кабінету Міністрів України призначається Президентом України за поданням Прем’єр-міністра України.

Прем’єр-міністр України входить із поданням до Президента України про утворення, реорганізацію та ліквідацію міністерств, інших центральних органів виконавчої влади в межах коштів, передбачених Державним бюджетом України на утримання цих органів.

Основні повноваження КМУ визначаються статтею 116 Конституції України Строк повноважень Кабінету Міністрів України Конституцією України не визначається. Частина 1 статті 115 Конституції України лише передбачає, що Кабінет Міністрів України складає повноваження перед новообраним Президентом України. Іншими підставами для припинення повноважень Кабінету Міністрів України є:

1* Відставка Прем’єр-міністра України має наслідком відставку всього складу Кабінету Міністрів України.

2* Прийняття Верховною Радою України резолюції недовіри Кабінетові Міністрів України має наслідком відставку Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статті 87 КУ Верховна Рада України за пропозицією не менш як однієї третини народних депутатів України від її конституційного складу може розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів України та прийняти резолюцію недовіри Кабінетові Міністрів України більшістю від конституційного складу Верховної Ради України. Питання про відповідальність Кабінету Міністрів України не може розглядатися Верховною Радою України більше одного разу протягом однієї чергової сесії, а також протягом року після схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України.З метою забезпечення безперервного керівництва виконавчо-розпорядчою діяльністю в державі Конституція України (ч. 4 статті 115 КУ* передбачає, що Кабінет Міністрів України, відставку якого прийнято Президентом України, за його дорученням продовжує виконувати свої повноваження до початку роботи новосформованого Кабінету Міністрів України, але не довше ніж шістдесят днів.

Конституційно-правовий статус міністерств та інших органів центральної виконавчої влади в Україні.

Центральним органом виконавчої влади називають орган, який забезпечує проведення в життя державної політики у відповідній галузі чи сфері на всій території України, здійснює керівництво дорученою йому сферою управління, несе відповідальність за стан її розвитку і безпосередньо підвідомчий Кабінету Міністрів України або іншому центральному органу виконавчої влади. Відповідно до Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” від 17 березня 2011 року в Україні існують такі види центральних органів виконавчої влади:

міністерства,

служби,

агентства,

інспекції

Міністерство – це родова назва найбільш важливих центральних органів виконавчої влади.

Іншими центральними органами виконавчої влади є:

служби,

агентства,

інспекції

основними завданнями яких є:

1* надання адміністративних послуг;

2* здійснення державного нагляду (контролю*;

3* управління об’єктами державної власності;

4* внесення пропозицій щодо забезпечення формування державної політики на розгляд міністрів, які спрямовують та координують їх діяльність;

5* здійснення інших завдань, визначених законами України та покладених на них Президентом України.

Центральні органи виконавчої влади можуть здійснювати одне або кілька вищевказаних завдань.

У разі якщо більшість функцій центрального органу виконавчої влади складають функції з надання адміністративних послуг фізичним і юридичним особам, центральний орган виконавчої влади утворюється як служба.

У разі якщо більшість функцій центрального органу виконавчої влади складають функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери його управління, центральний орган виконавчої влади утворюється як агентство.

У разі якщо більшість функцій центрального органу виконавчої влади складають контрольно-наглядові функції за дотриманням державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними та фізичними особами актів законодавства, центральний орган виконавчої влади утворюється як інспекція.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 637; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!