Виконавча влада в Україні: поняття, принципи та функції. Система органів виконавчої влади в Україні.



Поняття конституційно-правового статусу Президента України

Одним з головних напрямів становлення та розвитку України як демократичної, соціальної, правової держави є визначення ролі і місця Президента України у механізмі здійснення державної влади. Інститут президента в Україні має бути не лише гарантом конституційних засад і державного ладу, а й стати інтеграційним інститутом у системі органів державної влади.

Інститут президентства є формою глави держави. Цей інститут складається з певних норм, які регулюють порядок виборів президента, умови, які застосовуються до кандидатури на пост президента, термін виконання повноважень, його конституційно-правову відповідальність, а також повноваження та норми, що регламентують діяльність допоміжних органів і установ при президентові.

Функції та повноваження Президента України. Гарантії реалізації повноважень Президента України.

Ядро конституційно-правого статусу Президента України становлять норми Конституції України, які визначають функції та повноваження глави держави. Функції президента України – це основні напрямки діяльності (найважливіші обов’язки* глави держави, які обумовленні його місцем та роллю в системі органів державної влади. Повноваження Президента України – це конкретні права та обов’язки глави держави з вирішення питань, віднесених до його відання. Функції та повноваження, що належать згідно з Конституції України виключно Президенту України, становлять прерогативу глави держави.

Загальну систему функцій Президента України становлять:

1* забезпечення єдності державної влади;

2* представництво держави;

3* забезпечення державного суверенітету та національної безпеки України;

4* забезпечення реалізації основних прав і свобод громадян;

5* установча;

6* нормотворча;

7* кадрова;

8* керівництво зовнішньополітичною діяльністю.

Повноваження Президента України для зручності їх аналізу можна систематизувати за такими групами:

1. Представницькі повноваження;

2. Повноваження Президента України у відношенні до Верховної Ради України та в сфері законодавчої влади;

3. Повноваження Президента України в сфері виконавчої влади;

4. Повноваження Президента України в сфері судової влади;

5. Повноваження ПУ в сфері національної безпеки, оборони та військової політики;

6. Повноваження Президента України з формування органів та призначення посадових осіб;

7. Інші повноваження Президента України.

Конституційне регулювання дострокового припинення повноважень Президента України

Президент України обирається строком на п’ять років. Його повноваження як правило припиняються по закінченню цього терміну. Президент України виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного Президента України. Водночас можливе дострокове припинення повноважень Президента України за наявності підстав передбачених Конституцією України і додержання конституційно-визначеної процедури. Відповідно до ст. 108 Конституції України підставами дострокового припинення повноважень Президента України є:

1. відставка;

2. неможливість виконання своїх повноважень за станом здоров’я;

3. усунення з поста в порядку імпічменту;

4. смерть.

У разі дострокового припинення повноважень Президента України виконання обов’язків Президента України на період до обрання і вступу на пост нового Президента України покладається на Прем’єр-міністра України. Прем’єр-міністр України в період виконання ним обов’язків Президента України не може здійснювати окремі повноваження Президента України.

Обов’язки Президента України Прем’єр-міністр України має виконувати до 90 днів, оскільки згідно з Конституції України (ч. 5 ст. 103* протягом цього періоду мають бути проведені вибори нового Президента України.

Акти Президента України: їх місце в системі правих актів та порядок набрання ними чинності

Згідно ст. 106 Конституції України Президент України на основі та на виконання Конституції України і законів України видає укази і розпорядження, які є обов’язковими до виконання на території України. Укази та розпорядження мають підзаконний характер: вони видаються на основі Конституції України та законів України.

Указ – це правовий акт глави держави, який видається з найбільш важливих питань, віднесених до його компетенції. Укази можуть мати як нормативний так і ненормативний характер. Нормативні укази стосуються невизначеного кола фізичних та юридичних осіб і мають довгострокову дію. Ненормативні укази мають індивідуальне значення.

Розпорядження – ненормативний акт глави держави, який має індивідуальний організаційний характер. Розпорядження можуть бути тривалої дії, а можуть мати разові наслідки для виконавця. Розпорядженнями оформлюються доручення КМУ, міністерствам, іншим органам центральної виконавчої влади; рішення з оперативних, організаційних і кадрових питань та інші.

Окрім названих актів, Президент України має право вносити конституційні подання, підписує різного роду листи, запити, які не є нормативно-правовими актами.

Деякі акти Президента України потребують контрасигнації – скріплення підписами Прем’єр-міністра України та міністра відповідального за акт та його виконання. Це як правило, пов’язано з зняттям відповідальності з президента за вчинення зазначених дій. Конституції України (ст. 106* вимагає скріплення підписами Прем’єр-міністра та міністра відповідального за акт та його виконання актів ПУ виданих ним в межах повноважень, передбачених пунктами 3, 4, 5, 8, 10, 14, 15, 17, 18, 21, 22, 23, 24 ст. 106 Конституції України.

Порядок оприлюднення актів Президента України.Акти Президента Українине пізніше як у 15 денний термін після їх прийняття підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативні акти Президента України набирають чинності через 10 днів з дня їх офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше з дня їх опублікування в офіційному друкованому виданню. Ненормативні акти Президента України можуть не публікуватися. Ці акти та акти з обмежувальними грифами офіційно оприлюднюються шляхом надсилання відповідним державним органам та органам місцевого самоврядування і доведення ними до відома підприємств, установ, організацій та осіб, на яких поширюється їх чинність. Рішення щодо конституційності актів Президента України приймає Конституційний Суд України. У разі визнання Конституційним Судом України акту Президента України неконституційним, він втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Перевірці на предмет конституційності Конституційним Судом України підлягають будь-які акти Президента України незалежно від того, мають вони нормативно-правовий чи індивідуально-правовий характер. Вирішення питання про суперечність їх нормам законів здійснюється судами загальної юрисдикції.

Начало формы

Конец формы

Виконавча влада в Україні: поняття, принципи та функції. Система органів виконавчої влади в Україні.

Виконавча влада – це сукупність державних органів і установ, які здійснюють владно-політичні і владно-адміністративні функції. Це своєрідна система, в якій кількісно домінують органи і установи, що діють у сфері вузько визначеного державного управління.

Встановлена Конституцією України республіканська форма правління президентсько-парламентського типу закономірно пов’язана з дуалізмом виконавчої влади, який полягає в тому, що повноваження виконавчої влади певним чином поділені між Президентом України та Кабінетом Міністрів України, але це не дає підстав ототожнювати пост Президента України з цією гілкою влади.

Систему органів виконавчої влади України утворюють:

1* органи загальної компетенції – вищі органи у системі органів виконавчої влади (Кабінет Міністрів України*;

2* органи спеціальної компетенції – центральні органи виконавчої влади (міністерства, служби, агентства, інспекції*,

3* місцеві органи державної виконавчої влади (місцеві державні адміністрації*. Єдність системи органів виконавчої влади обумовлена єдністю всієї державної влади, яка випливає з державної цілісності України, розмежуванням компетенції органів виконавчої влади; їх спільною діяльністю.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 510; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!