Сутність і розрахунок фінансового циклу.



 Фінансовий цикл підприємства (цикл обігу обігових коштів) -це середня тривалість у днях обігу коштів інвестованих в обігові активи, починаючи від оплати рахунків за закуплені виробничі запаси (у тому числі і за товарними кредитами) і до надходження коштів за продану продукцію, тобто це тривалість операційного циклу за мінусом середнього терміну погашення кредиторської заборгованості.

Фінансовий цикл - це операційний цикл мінус середній період погашення кредиторської заборгованості, тобто час (у днях) від оплати рахунків за отримані сировину, матеріали та інші виробничі закупівлі до надходження грошей від покупців за відвантажену продукцію (товари, роботи, послуги). Протягом фінансового циклу кошти роблять один оборот, іншими словами, це середній період (у днях) оборотності засобів. Помноживши фінансовий цикл на середні щоденні грошові витрати підприємства, одержимо середню суму грошей, що постійно перебуває в обороті.

 

25. Оптимізація грош.потоків на підприємстві.

ОптимізаціяГП виконується шляхом вибору найкращих форм їхньої організації на підп.-ві з обліком зовн і внутр факторів з метою досягнення їхзбалансованості, синхронізації і зростання чистого ГП.При дефіцитному ГП знижуються ліквідність і рівень платоспро-можностіпідп.-ва, що призводить до зростання простроченої заборгованості підп.-ва за кредитами банку, постачальникам, персоналу з оплати праці.При надлишковому ГП втрачається реальна вартість тимчасово вільних коштів унаслідок інфляції, уповільнює-ться оборотність капіталу через простій коштів, втрачається частина потенційного дохо-ду. Результати оптимізації ГП мають відображатися у фін плані підприємства на рік з розбивкою по кварталах і місяцях.Для оперативного керування додатними і від'ємними ГП доцільно складати платіжний календар, в якому, з одного боку, відображають графік надходження коштів від усіх видів діяльності протягом прогнозного періоду, а з іншого — графік майбутніх платежів.Сучасні методи фінансового управління, базуються на концепції управління ГП, що формують єдину систему грошових ресурсів підприємства.Концепція фінансової рівноваги підприємства дозволяє з єдиних позицій розглядати сукупність грошових потоків підприємства, що мають різні характеристики, та забезпечує їхнє динамічне управління, відображаючи необхідну умову ефективного розвитку підп.-ва — його ліквідність.Найоптимальніше для підп.-ва є збалансоване економічне зростання, яке базується на підтримці його фінансової рівноваги тазабезпеченні максимізації основного цільового показника — вартості підприємства, основними чинниками формування якої є грошові потоки.

 

Планування грошових потоків на підприємстві

План надходжень і витрат коштів розробляється на майбутній рік у помісячному розрізі для того, щоб забезпечити облік сезонних коливань ГП підприємства. Він складається по окремих видах господарської діяльності і по підприємству в цілому, складається звичайно у варіантах - „оптимістичному", „реалістичному" і „песимістичному". Крім того, розробка цього плану носить багатоваріантний характер і за використовуванми методами розрахунку окремих його показників.Основною метою розробки плану надходжень і витрат коштів є прогнозування в часі валового і чистого грошових потоків підприємства в розрізі окремих видів його господарської діяльності і забезпечення постійної платоспроможності на всіх етапах планового періоду.

План надходжень і витрат коштів має таку послідовність: 1- прогнозуються надходження і витрати коштів по операційній діяльності підприємства, тому що ряд результативних показників цього плану служать вихідною передумовою розробки інших складових його частин. 2- розробляються планові показники надходжень і витрат коштів по інвестиц-й діяльності підприємства 3-розраховуються планові показники надходжень і витрат коштів по фінансовій діяльності підприємства, що покликана забезпечити джерела зовнішнього фінансування операційної й інвестиційної його діяльності в майбутньому періоді.4-прогнозуються валовий і чистий грошові потоки, а також динаміка залишків коштів по підприємству в цілому.

 

27. поняття та основні положення концепції вартості грошей в часі.

Концепція полягає у тому, що вартість грошей з плином часу змінюється з урахуванням норми прибутку на фінансовому ринку, в якості якої виступає норма позичкового відсотка або відсотка. Іншими словами, відповідно до цієї концепції одна й та сама сума грошей у різні періоди має різну вартість; ця вартість на даний момент завжди вища, ніж в будь-якому майбутньому періоді.Концепція вартості грошей у часі відіграє ключову роль у практиці фінансових обчислень. Вона визначає необхідність урахування фактору часу в процесі оцінки інвестиційних проектів, в операціях на ринку цінних паперів, в позикових операціях, в оцінці бізнесу тощо.

Основними причинами, що визначають тимчасову цінність грошей, є: інфляція, ризик, схильність до ліквідності і оборотність капіталу.

 

 

28.Фактори, щ о впливають на зміну вартості грошей.

Основними факторами, які впливають на зміну вартості грошей в часі є:інфляція, ризик та схильність, що до ліквідності, оборотність капіталу.Інфляція - це процес, який характеризується підвищенням загального рівня цін в економіці певної країни та зниженням купівельної спроможності грошей.Ризик - це нестабільність, непевність у майбутньому. Через непевність у майбутньому ризик з часом зростає, люди хочуть уникнути ризику, тож вище цінують ті гроші, що є сьогодні, ніж ті, що будуть у майбутньому.Динамічний ризик - це ризик непередбачуваних змін вартості основного капіталу як наслідок прийняття управлінських рішень або несподіваних ринкових чи політичних обставин. Такі зміни можуть призвести або до збитків, або до додаткових доходів. На відміну від нього статичний ризик, як ризик втрат реальних активів від завдання шкоди власності і зменшення доходу через недієспроможність організації, призводить лише до збитків.Схильність до ліквідності - це перевага, віддана наявним грошам перед іншими цінностями та ризикованими вкладеннями. Коли люди вкладають свої гроші, сподіваючись на майбутні надходження, вони очікують високої винагороди як компенсації за втрату ліквідності, що й впливає на цінність грошей у часі. Абсолютна ліквідність - здатність активу негайно обмінюватися на будь-які блага. Функціональні форми грошей - похідні від грошових функцій, їх логічне продовження. Гроші - найвищий ступінь у розвитку економічних відносин.Оборотність капіталу- є основоположним в теорії та практиці фінансів. Його зміст полягає в тому, що грошові кошти, як і будь-який актив, повинні з плином часу генерувати дохід за ставкою, що є прийнятною для власника коштів. Тобто, сума, яку очікується отримати через певний час, повинна перевищувати аналогічну суму, якою володіє інвестор в момент прийняття рішення, на величину прийнятного доходу.

 

 

29.Методи нарахування відсотків: антисипативний та рекурсивний.
Існує дві концепції і, відповідно, два способи визначення і нарахування процентів.
Антисипативний (попередній) спосіб. Відсотки нараховуються на початку кожного інтервалу нарахування. Сума процентних грошей визначається виходячи із нарощеної суми: S = P/(1 - i)n.
Відсотковою ставкою буде виражене у відсотках відношення суми прибутку, що сплачується за певний інтервал, до величини нарощеної суми, яка отримується в кінці цього інтервалу. Ставка, що визначається таким способом, називається (в широкому розумінні) обліковою ставкою або антисипативним відсотком.
Декурсивний спосіб. Відсотки нараховуються в кінці кожного інтервалу нарахування. Декурсивна відсоткова ставка або позичковий відсоток - це відношення суми нарахованого за певний інтервал доходу до суми, що є на початку даного інтервалу.
У світовій практиці декурсивний спосіб найбільш розповсюджений. У нас - антисипативний, особливо в періоди високої інфляції. При рівності позичкового відсотку та облікової ставки, нарощення початкової суми в другому випадку (антисипативний спосіб) йде швидше, тому в літературі часто можна зустріти твердження, що декурсивний спосіб більш вигідний для позичальника, а антисипативний - для кредитора. Але це справедливо лише для невеликих відсоткових ставок.

 

 

30-31. Оцінка майбутньої і теперішньої вартості грошей з урахуванням фактора інфляції.
Методичний інструментарій оцінки вартості грошових коштів з урахуванням фактора інфляції дозволяє здійснювати розрахунок як майбутньої, так і поточної їх вартості з відповідною інфляційною складовою. Для оцінки майбутньої вартості грошей з урахуванням фактора інфляції використовується формула: FV = PV • [(1+i) • (1+TI)]n, де ТІ – прогнозований темп інфляції, виражений десятковим дробом. За оцінки теперішньої вартості грошей з урахуванням фактора інфляції використовується така формула: PV = FV / [(1+I) • (1+TI)]n.

 

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 257; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!