Тема 1. Теоретичні основи фінансового менеджменту банку.



Nbsp;

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Опорний конспект

з курсу “Фінансовий менеджмент у банку”

Для студентів V курсу всіх форм навчання

спеціальностей “Фінанси”, „Облік та аудит”, „Економіка

підприємства”, „Міжнародна економіка”

Випуск 1

 

Одеса ОДЕУ 2008

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Опорний конспект

з курсу “Фінансовий менеджмент у банку”

Для студентів V курсу всіх форм навчання

спеціальностей “Фінанси”, „Облік та аудит”, „Економіка

підприємства”, „Міжнародна економіка”

Випуск 1

 

 

Усі цитати, цифровий

і фактичний матеріал,

бібліографічні відомості

перевірені, написання

сторінок відповідає

стандартам.                                                              Затверджено на засіданні                        

Зауваження рецензентів                                         кафедри фінансового менедж-                                   

ураховані.                                                                 менту та фондового ринку.

                                                                                  Протокол № 5 від 7.12.2007р.

____________________

/підпис укладачів/ 

 

Одеса ОДЕУ 2008

Опорний конспект з курсу ”Фінансовий менеджмент у банку” для студентів V курсу всіх форм навчання спеціальностей “Фінанси”, „Облік та аудит”, „Економіка підприємства”, „Міжнародна економіка”

/Уклад. С.М. Гоцуляк – Одеса: ОДЕУ, ротапринт, 2008 р. – 42с./

 

Укладач: С.М. Гоцуляк, ст. викладач

 

Рецензенти: Л.П. Лісовська, канд. екон. наук, доцент 

                        (зовнішній рецензент)

                О.В. Ітигіна, канд. екон. наук, доцент

                Г.О. Величко, канд. екон. наук, професор

 

 

Коректор: О. П. Колесова.

 

ВСТУП

Діяльність сучасного комерційного банку проходить на фоні загальноекономічної та соціально-політичної ситуації, що постійно змінюється, а також, змін стану фінансового ринку, які в різній мірі спричиняють вплив на загальноекономічну стійкість кредитної організації. У зв'язку з цим основна увага комерційного банку повинна бути зосереджена на організаційно-економічних заходах (реінжиніринг бізнес-процесів банку), комплексній оцінці фінансово-економічної політики банку (управління грошовими потоками і традиційними банківськими ризиками), на вдосконаленні інформаційно-аналітичного забезпечення і банківських фінансових технологій (інформаційно-аналітичне і функціонально-технологічне забезпечення).

В  умовах перехідної економіки фінансовий менеджмент в банках має забезпечити належну фінансову стійкість кредитної установи, що забезпечить уникнення багатьох фінансових проблем у банківських установах і, в кінцевому підсумку, забезпечить платоспроможність усієї кредитної системи країни.

На практиці реалізація зазначеного пріоритетного завдання може бути забезпечена лише при застосуванні комплексу заходів, орієнтованих на досягнення максимальної ефективності управління активами і пасивами комерційного банку, тобто збалансування структури залучених банком ресурсів і зроблених вкладень для створення оптимальних умов щодо підтримання ліквідності попри збереження прибутковості здійснюваних на фінансовому ринку операцій. Ураховуючи те, що саме у трактуванні роботи з управління активами і пасивами немає однозначного підходу до визначення пріоритетів у формуванні відповідної політики банку, треба визначити загальну основу у виборі таких пріоритетів виходячи із умов перехідного періоду.

Таким чином вивчення особливостей та специфіки фінансового менеджменту в банках є актуальним напрямком досліджень у сфері фінансового менеджменту, взагалі.

Опорний конспект націлений на формування системи базових знань у сфері управління фінансовими процесами банку, вивчення особливостей менеджменту у сфері фінансової та інвестиційної діяльності банку, набуття вмінь розробки й прийняття управлінських рішень, що забезпечать планування та реалізацію фінансових операцій банку та підтримають його стійкість при заданих параметрах.

Практикум розроблений на основі робочої програми курсу «Фінансовий менеджмент банку». Кожна тема поділяється на три розділи.

У першому поданні основні поняття, що дозволяють уяснити загальний зміст теми, а також формули для проведення розрахунків. У другому – наведені питання для самоконтролю, що дозволяють закріпити теоретичні знання. У третьому – наведені питання для самостійної роботи з вивченого матеріалу.

Тема 1. Теоретичні основи фінансового менеджменту банку.

 

План

1. Сутність, роль і функції фінансового менеджменту.

2. Основні ланки фінансового менеджменту.

3. Фінансова структура банку.

Основні поняття.

 

Поняття "фінансовий менеджмент" у комерційному банку значно ширше, ніж фінансовий менеджмент на підприємстві. Можна зазначити, що, з одного боку, управління фінансами банку є за сутністю управлінням його операціями, а з іншого — управлінням фінансами банку, тобто частиною цілісного процесу, в якому можна виділити управління ліквідністю банку, управління фінансовими ризиками банку, управління прибутковістю банку та ефективністю проведення окремих видів банківських операцій.

Схемно банківський менеджмент, як управління системою відносин, пов'язаних з оптимальною організацією взаємодії фінансово-економічних, організаційних і технологічних параметрів, представлений на малюнку 1.1.

 

 

Малюнок 1.1. Функціонально-технологічна диференціація банківського менеджменту.

 

Головною ж особливістю фінансового менеджменту в комерційному банку в умовах ринкової економіки є те, що банк - це єдиний економічний суб'єкт, який системно управляє всіма функціями грошей і в зв'язку з цим є первинною ланкою ринкової економіки.

Сутність фінансового менеджменту комерційного банку розглянемо з точки зору управління фінансами, як підсистеми менеджменту банку та визначимо об'єкт та суб’єкт фінансового менеджменту.

Об'єктом управління у фінансовому менеджменті в комерційному банку є:

1 операції комерційного банку – формування капіталу банку, активні операції, пасивні операції, комісійно-посередницькі операції;

2 ліквідність і фінансові ризики – процентний, валютний, кредитний, ризик ліквідності, ризик країни, тощо;

3 фінансові результати – доходи, видатки, прибуток;

4 оподаткування та інші.

Суб'єкт управління фінансового менеджменту – комплекс підрозділів, які за допомогою різноманітних форм управлінського впливу забезпечують ефективне управління фінансами в комерційному банку. До них належать: аналітичні служби, служби планування, казначейство, служби контролю та інші.

Інструментарій банківського менеджменту включає сукупність методів, прийомів, засобів та форм досягнення цілей і виконання завдань, що поставлені перед банківською установою. Інструментами управління фінансами у комерційному банку є функції фінансового менеджменту.

Одним із головних засобів управління є відсоткові ставки (як за депозитами, так і за кредитами), а також: валютні курси; рівень доходності цінних паперів; способи видачі та погашення кредитів; рівень обслуговування клієнтів.

Вибір конкретних інструментів банківського менеджменту насамперед визначається тими цілями, які формулюються у процесі управління. Цілі та завдання, котрих прагне досягти банк, зумовлюють формування стратегії, тактики та визначають ефективність менеджменту. Визначення головної мети не виключає існування множини інших цілей та завдань у різних сферах управління банком.

Фінансовий менеджмент - це визначальна функція для вищого керівництва, що зобов'язано управляти діяльністю банку й брати на себе остаточну відповідальність за економічні результати. Тому воно повинне приймати масу рішень (інвестиції й т.д.), заснованих на гарному знанні фінансового становища банку (імовірність можливості розв'язання, засоби підвищення рентабельності) і його потоків (виторг, видатки й маржа).

Найчастіше, фінансовий менеджмент банків включає три взаємодоповнюючі функції: облік, звітність і керування активами й пасивами.

Функцією обліку є ведення позицій. Але він також повинен забезпечувати для державної влади офіційне підтвердження, тобто документи, а також фінансову статистику.

Вірогідність цієї інформації обумовлює дотриманням правил таких як забезпечення достовірної, правдивої, незмінної й повної інформації, обробленої з обережністю, послідовністю методів і нематеріальності звітів, зі строгим поділом між роками.

Винятково значні обсяги фінансової інформації й складність процесів (допоміжні рахунки) привели до того факту, що банківський облік не може більше здійснюватися надійно без автоматизовані обробки операцій і вивірки рахунків.

Саме тому, облік, найчастіше, децентралізується до операційних функцій, під наглядом центральної служби обліку. Це, у свою чергу, збільшує потребу в гарній системі інформаційних технологій, що дозволяє здійснювати весь контроль.

Сучасний облік припускає широке використання можливостей ЕОМ та інформаційних технологій для підтримки всіх його необхідних зв'язків з іншими функціями.

Головною функцією обліку є не стільки реєстрація інформації, скільки усе більше й більше встановлення й постійне адаптація автоматизованих систем і забезпечення того, що все працює добре й контроль шляхом перевірки й забезпечення того, що не виникає ризик помилок.

Функцією фінансової й управлінської звітності є доведення відомостей до співробітників, що приймають рішення в банку, щоб полегшити їм контроль і, якщо можливо, збільшити банківську продуктивність і рентабельність.

Для цієї мети, фінансова й управлінська звітність надає інформацію для наступної перевірки, що допомагає в розробці цілей діяльності, ціноутворенні, видатків, рівня ризиків і т.д. і сигналів, у випадку завдання збитків або невідповідності попередньо встановленим цілям або плануванню.

Дана функція має два типи “ клієнтів ”:

· Вище керівництво. Ця сторона фінансової звітності зв'язана найбільше із середньо або довгостроковою діяльністю

· Менеджерам середньої ланки щоб допомогти їм контролювати поточної й середньострокової діяльності напрямків, за які вони несуть відповідальність.

Фінансова й управлінська інформація звичайно включає два аспекти:

· Установлення цілей і розподіл коштів (бюджетів), заснованих головним чином на попередніх результатах, стратегічних напрямках і пріоритетах банку, прогнозах розвитку бізнесу (і моделюванні ймовірних впливів можливих змін)

· Щомісячний моніторинг (щотижня або іноді щодня) результатів, ґрунтуючись на аналітичний облік і показники діяльності (продажу й фінансові)


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 355; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!