Розвиток інтелектуальних здібностей дітей дошкільного віку



 

 Окрім сенсорних здібностей, про які йшлося в попере­дньому розділі, в структуру нормального розумового розвит­ку дошкільника входять також інтелектуальні здібності, які необхідні для вирішення різних завдань. Отже, якщо сенсорні здібності пов'язані з такими психічними процесами, як від­чуття, сприймання та уявлення, то інтелектуальні - з пам'ят­тю, мисленням і мовленням.

Вікові особливості розвитку пам'яті, мислення, мовлення

Вік немовляти (від 0 міс. до 1 року)

Пам'ять. Формування найпростіших умовних рефлексів у вигляді сенсомоторних реакцій і є першими процесами за­пам'ятовування. В 4-5 місяців малюк впізнає близьких йому дорослих. Далі він впізнає знайомі йому предмети. Образи минулого починають орієнтувати дитину в навколишній дій­сності. В 9-10 місяців діти починають шукати предмет, який зник у них на очах. До цього моменту вони його не відшуку­ відшуку­вали, начебто він не існував взагалі. Цей факт також свідчить про те, що поступово предмети починають існувати для ма­люків як щось, що існує постійно та має постійні незмінні властивості.

Мислення. В останні місяці першого року життя дитина вже здатна виконувати дії, що базуються на встановленні найпростіших зв'язків і відношень між предметами та їх вла­стивостями. Виникають дії мислення. Так, граючись з пірамі­дкою, знімаючи і надіваючи кільця на стрижень пірамідки, дитина звертає увагу на його більш товстий чи тонкий стри­жень, бо від цього залежить успіх її дій. Малюк у цьому ви­падку дізнається про властивості предмета опосередковано, через дії з іншими предметами. Зароджується наочно-дійове мислення, що формується на основі сприймання і дій дитини з предметами.

Мовлення. Розвиток мовлення в ранньому віці відбуваєть­ся в два етапи: підготовчий, домовленнєвий, коли дитина на­буває навичок володіння своїм голосовим апаратом, і власне мовленнєвий. Спілкування з дорослим, а також потреба у спі­лкуванні створюють передумови розвитку мовлення дитини. Дитина в 1-3 місяці затихає, зосереджується, коли з нею роз­мовляє дорослий. Перші домовленнсві реакції, гуління, перші диференційовані звуки («а-а-а», «г-у», «6-у») виникають як мимовільні імпульсивні реакції дитини. Після 3-х місяців, ко­ніш и доброму настрої, вона постійно гулить. В 4місяці ні шин може наслідувати ритм звуків, які промовляє дорос-" б місяців вона починає лепетати: подовгу промовляє склади, згодом повторює склади з різними інтонаціями . Промовляння звуків - приємне заняття для дитини  часто супроводжується її ритмічними рухами.

Переддошкільний вік (віл 1 року до 3-х років)

Мислення в цей період має всі ознаки наочно-дійового мислення. Як результат практичного експериментування з предметами дитина відкриває для себе не тільки нові власти­вості предметів, нові форми пересування, а й нові засоби до­сягнення мети. Так, дістати м'ячик з-під столу можна не ков­заючи животом по підлозі, а з допомогою палки, татової вуд­ки, дідусевої ковіньки.

Наприкінці 3-го року життя в процесі мислення діти пере­стають спиратися тільки на зовнішні дії, а можуть спиратися на внутрішні образи, уявлення, фантазії. Зароджуються еле­менти внутрішнього плану дій, остаточне формування якого закінчується на порозі вступу дитини до школи. Цьому також сприяє формування широкого спектру засобів означення предметів і явиш світу, а саме: дій, що імітують дії дорослого, іграшок, предметів-замісників, картинок з книжок, власних малюнків. Однак головну роль, як засобу означення, починає відігравати слово. Предмети-замісники та мовні знаки (слова) є «будівним матеріалом», на основі якого формується симво­лічна функція мислення, тобто заміщення реальних предметів довкілля і дій людини символами, абстракціями, словесними «мітками». Символічна функція не відкривається самостійно дитиною, а засвоюється під керівництвом дорослого в грі та інших продуктивних видах діяльності. Отже, виникнення вну­трішнього плану дій, засобів означення, в тому числі і симво­лічних, сприяють появі наочно-образного мислення.

На 2 роки припадає поява запитань дитини: «Що це?», «Як це називається?». При цьому дитину цікавить не назва, а сам предмет. На кінець 3-го року життя відбувається розши­рення пізнавальної активності, десятки дитячих запитань «Що це?», «Чому так?» сприяють побудові власних уявлень про довкілля. Ознайомлення зі світом набуває пізнавального характеру.

У структурі мислення 1-2-річної дитини також з'яв­ляються узагальнення поєднання в думках предметів і дій, що мають спільні ознаки. Спочатку діти поєднують між собою досить віддалені предмети.. Поступово дитина переходить від  ситуативних узагальнень до більш широких, точ­них, суттєвих.

Мовлення. З другої половини другого року життя різко зростає словниковий запас дитини. В 2 роки вона оперує 200--100 словами, в 3 роки - близько 1500. Спочатку слова досить недосконалі в фонетичному відношенні та означають досить широкий спектр значень. На початку першого року життя  відсутні речення. Часто одне слово означає за змістом  речення, тому цю стадію розвитку мовлення називають стадією «слів-речень».

Необхідність бути зрозумілим дорослому примушує дитину  говорити правильно. Інша рушійна сила розвитку мовлення бажання пізнати світ, а це неможливо без спілкування і рослим.

Розуміння мови дорослого на початку 2-го року життя залежить від ситуації, в якій спілкується дорослий і малюк, але на кінець цього періоду воно все менш залежить від контексту. Цьому також  сприяє формування фонематичного слуху.

Паралельно формується активне мовлення дитини. В першій половині 2-го року життя дитина сама ініціює спілкування. Відбувається перехід до фразового мовлення, засвоєн­ня граматичної будови рідного мовлення, з'являються форми множини, ряд відмінків іменників, зменшувані суфікси,  минулий і теперішній час дієслів. В 2-2,5 роки цей перелік доповнюється прикметниками, дієприкметника­ми займенниками, новими відмінками, часами дієслова, але туг ще відсутнє узгодження прикметника з іменником. Значне досягнення - поява складних речень із сполучниками. В 3 ро­ки речення складаються з головних і підрядних членів речен­ня (мовні судження), в яких виявляються причинні, цільові, умовні та інші зв'язки (з допомогою сполучників «тому що», «щоб», «якби» тощо) [13].

Для дітей кінця 3-го року життя характерна творча спря­мованість мовлення. Поява нових слів має досить випадковий характер. Так, під впливом радісних почуттів виникає гра зі звуками, що дає початок елементарному словотворенню.

Розвиток мови та мовлення в цей період відбувається в тісному взаємозв'язку з розвитком мислення. Так, дитина в З роки може розповісти про свої окремі враження, не спира­ючись на наглядну ситуацію, що свідчить про появу наочно-образного мислення.

Молодший дошкільний вік

Пам 'ять. Серед інших психічних процесів у цей період пам'ять розвивається найбільш інтенсивно. Дитина без особ­ливих зусиль, не ставлячи собі за мету що-небудь запам'ятати і не використовуючи спеціальних мнемотехнічних засобів, засвоює велику кількість різноманітних слів, виразів, віршів, казок. Однак образна пам'ять переважає над словесною. Мимовільна пам 'ять розвивається не під час спеціальних за­нять, а безпосередньо в процесі сюжетно-рольової гри, мов­леннєвому спілкуванні, під час слухання літературних творів.

Надбання пам'яті цього віку охоплюють не лише чуттєві компоненти, конкретні образи, а й символічні уявлення про предмети та події, слова-назви, фантастичні образи й уявлен­ня про об'єкти.

Пам'ять тісно пов'язана з уявленням. Так, дитина на ос­нові сприймання предмета може відтворити приховані його частини та оперувати образами цих прихованих частин.

Мислення. Наприкінці третього року життя в дітей заро­джуються елементи символічної функції мислення та внутріш­нього плану дій. Можна сказати, що в період з 3-х до 4-х років вони остаточно з'являються «на поверхню» психічного роз­витку дитини і відбиваються в її зовнішній поведінці. Отже, мислення дітей цього віку є наочно-дійовим і наочно-образ­ним. Образність мислення означає, що дитина мислить, спи­раючись на уявлення, що воно відокремлюється від практич­п. ч дії та сприймання. Узагальнення предметів може відбува­тися не лише за зовнішніми ознаками, а й прихованими від і .посереднього спостереження - за функціональними озна­ками, тобто за їх вжитком (ці речі одягають, а ці - взувають). Щоправда, здебільшого таке узагальнення відбувається за до­помогою дорослого, його допоміжних питань.

Мислення цього періоду має деякі специфічні характеристики, а саме:

• реалістичність - для дитини реальне все, що існує; їй важко розрізняти сновидіння, фантазії і реаль­ність, звідси і страхи дітей;

• егоцентричність - дитина не вміє стати на точку зору іншого, побачити ситуацію з іншого боку;

• аніманістичність - всі предмети можуть «відчува­ти» і «думати» так, як це робить сама дитина.

Оцінка предметів довкілля базується на виокремленні од­нім, найбільш яскравої ознаки предмета.

Мовлення. Соціальна ситуація розвитку, зростаючі потре­би дитини стають факторами розвитку нових форм мовлення. Ноно все більше набуває характеристик діалогічності. Мовлення дитини зрозуміло не лише в певній ситуації, а й стає і розуміло взагалі, адекватно вживаються слова за їх змістом і контекстом. Діти в цей період не лише коментують власні дії і а за допомогою слів регулюють їх виконання, а й корекцію, поведінку іншого, планують найближчі цілі, розподіля­ють ролі в грі. Однак мовлення все ще має зовнішню форму усного мовлення.

В цей період надзвичайно висока творча спрямованість мовлення. Так, діти конструюють слова, що відсутні в слов­нику дорослого, комбінують різні частини слів між собою. Дитина може утворити дієслово від іменника і навпаки. Так, «копатка» утворено від слова «копати», а за формою нагадує іменник «лопатка». Слово «пашлате» (в даному випадку йдеться про волосся) с комбінуванням прикметників «патла­те» і «кошлате» Урізноманітнюється вживання дітьми різних частин ре­чення. Новим є поява антонімів, узагальнюючих слів (одяг, взуття, посуд).

Спостерігаються значущі індивідуальні відмінності в розвитку мовленнєвих здібностей дітей [13].

Середній дошкільний вік

Пам'ять. Уперше складається довічьне запам'ято­вування. Найпростіший прийом, який використовується при цьому, - повторення.

Мислення. Надалі розвивається наочно-образне мислення, яке поволі стає міркуючим. Дитина може згрупувати предме­ти за матеріалом, якістю і призначенням; засвоює відношення «частина - ціле», «рівність - нерівність»; розуміє найпростіші причинні зв'язки, що відомі їй з досвіду; самостійно встанов­лює зв'язки між окремими фактами; вдається до практичної перевірки, щоб з'ясувати невідоме. Частіше виявляє ініціати­ву в з'ясуванні питань, роздумах, спонтанних образних асоці­аціях («Чому листя пожовкло?». «Навіщо поливають квіти?»).

Мовлення. З'являються спроби осмислити значення слів, хоча й не завжди успішно. Зростає інтерес до змісту невідомих слів. Діти вже можуть переказувати невеличкі твори, розпо­відати про деякі події власного життя, про іграшки тощо [13].

Старший дошкільний вік

Пай 'ять - довільна, як під час сприймання та збереження інформації, так і під час відтворення. Діти продовжують ово­лодівати вмінням виділяти мнемічну мету, тобто самі намі­чають запам'ятати те, що необхідно. До операцій за­пам'ятовування відноситься не лише голосне повторювання, а й повторення пошепки. Стає доступним смислове за­пам'ятовування, що базується на розумінні матеріалу, вста­новленні значущих зв'язків між частинами інформації. Од­нак, мимовільна пам'ять більш продуктивна, особливо, якщо вона пов'язана із проявами інтересів, інтелектуальних, есте­тичних, моральних емоцій Мислення. Відбувається бурхливий розвиток наочно-образного мислення. З'являється здатність використання в мисленні модельних образів, які за допомогою схем, символів матеріалізують приховані зв'язки між предметами та явища­ми. Завдяки цій здібності можливі: розуміння відношень різ­них предметів, їх складових, розуміння відношення частини й 111 того (наприклад, змісту віднімання й додавання), констру­ювання за простим кресленням (наприклад, корабля), розу­міння розвитку сюжету казки тощо.

Експериментування з новим матеріалом із метою від­криття нового - ще одна важлива характеристика мислення и 1-ого вікового періоду. В дітей з високим рівнем пізнаваль­ного розвитку воно має чіткий, послідовний («крок за кро-м») характер. Кожний крок перетворень закінчується аналі-юм змін, а потім наступає новий крок. Сам процес пошуку перетворень матеріалу має всі ознаки творчості: комбінуван­ня дій, дивергентність мислення.

Процес експериментування може здійснюватись не тіль­ки наочно, а й подумки. Завдяки експериментуванню дитина несподівано одержує нові знання. Розвинені вміння з експе­риментування, комбінаторні дії, послідовність і чіткість перетворень - ознаки високого інтелекту та обдарованості.

Можливість високого рівня розвитку експериментування подумки, а також його чітка послідовність свідчать про те, що І цьому віці починає розвиватися словесно-логічне мислення. Діти розмірковують про явища, роблять елементарні виснов­ки. Розвивається вміння докладно й послідовно розповідати про ті чи інші події. Однак у дитячій логіці можуть бути по­милки, коли дитина не може в сукупності проаналізувати всі деталі ситуації або інтелектуального завдання, виокремити в них основне.

Результатом навчання та розвитку мислення є те, що ситуативні уявлення про світ систематизуються і стають знан­нями. Серед них розрізняють: 1) стійкі та стабільні знання, 2) знання-здогадки, гіпотези.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 679; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!