Переддошкі.тьний вік (від 1 року до 3-х років)



У зазначений період продовжують розвиватись сенсорні відчуття: зорові, тактильні, кінестетичні та інші.Найбільш інтенсивно в цей період розвивається сприймання. Воно становить центр свідомості дитини і разом з тим  тісно пов'язане з розвитком практичних дій, мовленням.

 Так, приблизно до 1 р. 9 м. дитина багаторазово повторює одні й ті ж дії з предметом та шляхом проб та по­милок приходить до досягнення мети своїх дій. Вона може безкінечно порівнювати величину, форму, колір предметів, підбирати частини предмета. Проте внаслідок розвитку зорового сприймання та мислення в такій його функції, як оцінка спідношень між предметами, з 1 р. 9 м. різко зменшується кількість попередніх дій з «апробації».

Розвиток предметної діяльності, мовлення створюють умови виникнення слів-назв предметів, що також сприяє становленню сприймання, узагальненню чуттєвої інформації.

В період від 2-х до 3-х років виникають оцінні дії сприй­мання. Властивості одного предмета стають еталоном, зразком, міркою, з допомогою яких вимірюються, оцінюються властивості інших предметів [13].

Молодший дошкільний вік

Відчуття і сприймання. Вдосконалюється фонематичний слух, розрізнення кольорів, гострота зору. Продовжується за­своєння системи сенсорних еталонів. Сприймання поступово відокремлюється з предметної дії. Тепер дитина вже може розглядати і пізнавати предмет лише на основі сприймання, не  обмацаючи його і не маніпулюючи ним. Формується вміння роздивлятися предмет. Однак це не означає, що предметні дії зникають, навпаки, вони продовжують свій подальший розви­ти у єдності з тактильним, слуховим, нюховим сприйманням. Дитина  може зігнути, стиснути, розтягнути, піднести до вуха, понюхати предмет. Тобто, для дитини цього віку характерне активне, різноманітне, розгорнуте орієнтування в світі речей [13].

Середній дошкільний вік

Сприймання. Відбувається подальше оволодіння внутрі­шніми способами сприймання, воно стає більш розчленова­ним. Дитина обстежує предмет, послідовно виділяє окремі частини, встановлює зв'язки між ними. Залишається недос­коналим сприймання сюжетних зображень. Коли дитина са­мостійно будує розповідь за картинкою, то вона обмежується переліком зображених на ній людей і предметів [13].

Старший дошкільний вік

Сприймання. В 5 років обстеження предмета набуває систематизованого планового характеру. Воно вже не має гло­бального характеру, виділяється властивість предмета, і сама ця окрема властивість є об'єктом спеціального розгляду. Вла­стивість предмета називається словом і стає категорією пі­знавальної діяльності (категорії кольору, величини, форми, просторових відношень). Посилюється свідомість сприйман­ня. Завдяки аналітичності та свідомості сприймання діти взмозі послідовно, детально розглядати малюнки, інтерпрету­вати їх, давати правильні пояснення сюжету. Вдосконалюєть­ся сприймання простору і часу.

В 6 років сприймання стає ще більш цілеспрямованим, точним і узагальненим. Дитина правильно бачить пропорції предметів, виокремлює просторові, кольорові ритми, бачить перспективні відношення в малюнку. За спеціального на­вчання вдосконалюється слухове сприймання мовлення та му­зики [13].

Цілеспрямований розвиток сенсорних здібностей дитини старшого дошкільного віку повинен охоплювати такі етапи:

І. Формування сенсорних еталонів стійких, закріплених у мовленні уявлень про кольори, геометричні фігури і спів­відношення за величиною між кількома предметами.

II. Навчання способів обстеження предметів, а також уміння розрізняти їх форму, колір та величину і виконувати усе складніші окомірні дії.

III. Розвиток аналітичного сприймання: вміння орієнтува-іися в поєднанні кольорів, розчленувати форму предметів, виділяти окремі вимірні величини.

Розглянемо докладніше кожен із зазначених етапів.

І етап. Формування сенсорних еталонів

Еталонами форми є геометричні фігури. Ознайомлення з ними в межах сенсорного розвитку відрізняється від вивчення цих фігур у процесі фор­мування елементарних математичних уявлень. Засвоєння ета­лонів форми передбачає вміння впізнавати відповідну форму, називати її й діяти з нею, а не аналізувати її з погляду кількостіі і величини кутів, сторін тощо.

Сенсорними еталонами в сфері сприймання кольору є так звані хроматичні кольори спектру (червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий) і ахроматичні кольори (білий, сірий, чорний).

Еталоном величини є метрична система мір. Так. параметром величини є поняття «великий» - «мале­нький»;міра довжини - «довгий», «короткий»; міра висоти - «високий», «низький»; міра широти - «широкий», «вузький»; міра товщини - «товстий», «тонкий»; міра ваги - «важкий», «легкий»; міра об'єму - «глибокий», «мілкий».

Сенсорними еталонами простору виступає відстань і напрямок. Так, доречно ввести в активне мовлення дітей такі слова:далеко, близько, зверху, знизу, праворуч, ліворуч, попе­реду, позаду, навкруги, наскрізь тощо. Окремо слід зупинитися на параметрі відчутності. Цей еталон можна закріпити за допомогою сенсорних ігор, спря­мованих на розвиток відчутності в кожної дитини. Прикладом може виступити гра «Впізнай на дотик». Під час проведення цієї гри можна ввести в активний словник ді­тей такі параметри, як-от:

гладенький, колючий, м'який, твердий, сухий, мокрий,

пухкий, шершавий, цупкий тощо.

Ознайомлення дошколят із сенсорними еталонами відбу­вається у такій послідовності:

Спершу дітей ознайомлюють з основними зразками, а по­тім - з їх різновидами. Різні еталони слід співставляти між со­бою, і щоб їх спершу називав дорослий, а вже потім - дитина. Лише так вони будуть закріплюватися в пам'яті надійно.

П етап.

Навчання способів обстеження предметів Після того, як сенсорні еталони засвоєні, слід на­вчити дитину використовувати їх як зразки під час обстеження предмету.

Наведемо план обстеження предмета.

1. Первинне знайомство з предметом та його назвою.

2. Обстеження якостей предмета; назва окремих дета­лей, матеріалів, із яких виготовлений (ознаки м'який, твердий, цупкий тощо); кольори предмета, фі­зичні якості та ознаки тощо.

3. Групування, узагальнення та класифікація предметів. Формування видових і родових понять, диференціація понять.

ПІ етап. Розвиток аналітичного сприймання

 Найскладнішим завданням для дошколят є аналіз поєднання кольорів, форм і величини предметів зі     складною структурою. Виділення елементів таких структур, а також аналіз зв'язків між означеними елементами забезпечуються аналітичним сприйманням.

Сприймання кольору, форми, величини тощо є досить складним процесом. Навчити дитину визначати співвідно­шення елементів між собою і є завданням дорослого..

Особливості сенсорного розвитку у дітей немовлячого віку: складається акт розглядання предметів; формується хватання, яке призводить до роз­витку руки як дотикового органу та органу руху;

• усталюється зорово-рухова координація, яка сприяє переходу до маніпулювання, коли зір керує рухом руки;

• здійснюються диференційовані його дорос­лим.

У дітей переддошкільного віку:

· складається новий тип зовнішніх орієнтов­них дій - примірювання, а пізніше - зорове співвідношення предметів за їх ознаками; виникає уявлення про якості предметів; розвивається фонематичний слух, який приз­водить до сприймання всіх звуків рідного мовлення, взаємозв'язки між зоровим сприй­манням предметів, дією з ними та називан­ням.

У дітей дошкільного віку:

• зорове сприймання стає провідним під час ознайомлення з довкіллям; засвоюються сенсорні еталони; підвищується цілеспрямованість, планомір­ність, осмислення сприймання; з установленням взаємозв'язку мислення і мовлення сприймання інтелектуалізується.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 326; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!