Медичне забезпечення механізованого батальйону в наступальному бою.



Медичне забезпечення механізованого батальйону в бою організує на­чальник (фельдшер) МПБ. Його роботу з організації медичного забезпе­чення можна розділити на два періоди — при підготовці до наступального бою і в ході наступу.

При підготовці до наступу начальник МПБ одержує вказівки від коман­дира батальйону про бойове завдання батальйону, від начальника медичної служби бригади — про місце розташування медр до початку наступу і пе­редбачуваному переміщенні її в ході бою, шляхи евакуації до медр, органі­зацію збору поранених при висуванні на рубіж атаки і у ході бою, засоби збору і виносу поранених, які направляються в батальйон, порядок поста­чання медичним майном у ході бою, найважливіші заходи медичної служ­би з захисту особового складу від зброї масового ураження, санітарно- гігієнічні і протиепідемічні заходи та про порядок зв’язку.

Усвідомивши завдання батальйону, фельдшер оцінює бойову, тилову і медичну обстановку та, по можливості, проводить медичну розвідку. Він визначає можливі райони (рубежі) найбільших санітарних втрат, порядок надання першої медичної і долікарської (фельдшерської) допомоги, розшу­ку, збору, виносу (вивозу) поранених (виносу і вивозу потребують до 50 % поранених), напрямок руху МПБ у ході наступу. Свої міркування з цих пи­тань, а також щодо організації основних заходів медичної служби з захисту особового складу батальйону від ЗМУ, санітарно-гігієнічних і протиепіде­мічних заходів, про використання засобів медичної служби, виділених у батальйон начальником медичної служби бригади, начальник МПБ допові­дає командиру батальйону.

Після затвердження командиром батальйону пропозицій з організації медичного забезпечення начальник МПБ інструктує санітарних інструкто­рів рот, поповнює медичне майно, розподіляє між ротами власні й придані засоби збору поранених і дає вказівки про порядок їх використання, а та­кож про проведення санітарно-гігієнічних та інших заходів.

Приданий МПБ молодший медичний персонал і санітарний транспорт з медроти висуваються ближче до рот або знаходяться на МПБ. При наступі ба­тальйону з ходу вони прямують на рубіж атаки безпосередньо за колонами рот або разом із МПБ - за колоною батальйону.

У період висування підрозділів батальйону, що наступає з ходу, і в пері­од атаки переднього краю противника необхідно прагнути до збереження основних сил і засобів медичної служби для забезпечення бою в глибині оборони противника.

З появою поранених у період висування батальйону до рубежу атаки, перша медична допомога, як було зазначено раніше, надається в порядку само- і взаємодопомоги безпосередньо на бойових машинах. Санітарні ін­структори і стрільці-санітари взводів доповнюють першу медичну допомо­гу пораненим і хворим під час зупинок колони підрозділу і при передачі поранених на санітарні автомобілі, що прямують у складі колони баталь­йону.

При відсутності на даний момент можливості передачі поранених і хво­рих на санітарний транспорт, вони пересуваються на бойових машинах і при короткочасних зупинках підрозділів можуть бути витягнуті з машин і зосереджені в укриттях поблизу основної дороги. Тут вони очікують під­ходу санітарного транспорту. Надалі начальник МПБ або командир медроти бригади вживають заходи щодо евакуації поранених і хворих з колон бата­льйону на найближчі розгорнуті медроти бригад, у військові госпіталі або тимчасові медичні пункти, що знаходяться в смузі висування бригади на рубіж атаки. Якщо така можливість відсутня, поранені і хворі рухаються на санітарно-транспортних засобах або бойових машинах доти, поки не вини­кне можливість для передачі їх у медр своєї бригади або медичні підрозді­ли інших частин.

Найімовірнішим варіантом є збір поранених і хворих з бойових машин на рубежі атаки, де найчастіше може бути зроблена короткочасна зупинка підрозділів для уточнення завдань, і т. ін. Залишених поранених на цьому рубежі або в місцях укриття бойових машин збирають і вивозять санітар­ним транспортом медроти.

При виникненні великих осередків масового ураження в колонах під­розділів у період їх висування, МПБ постраждалих батальйонів і частина підрозділу збору і евакуації поранених медроти зазвичай включаються до складу підрозділів, виділених для ліквідації наслідків застосування проти­вником зброї масового ураження. При виникненні осередку в ротній колоні МПБ продовжує рух за батальйоном. У разі потреби, до такого осередкумасового ураження може бути спрямована частина приданих МПБ сип і засобів збору і евакуації поранених на чолі з санітарним інструктором.

Перша медична допомога потерпілим в осередку масового ураження надається в порядку само- і взаємодопомоги, а також силами медичного складу, який зберіг працездатність, та особовим складом підрозділів (заго­ну, команди), які проводять рятувальні роботи і лікувально-евакуаційні за­ходи. Після надання першої медичної допомоги, потерпілих евакуюють з осередку ураження до найближчих медрот, розгорнутих поблизу маршруту висування батальйону (бригади), на загальновійськовому і сані­тарному транспорті. Легкоуражені виходять самостійно.

У наступі з положення безпосереднього зіткнення із противником, коли висування підрозділів бригади на рубіж атаки не відбувається, атака здійс­нюється в пішому строю або на бойових машинах з вихідного положення. Санітарний інструктор роти, стрільці-санітари механізованих взводів та придані санітари з МПБ знаходяться у готовності діяти на напрямку насту­пу роти. Сили й засоби збору та евакуації поранених і хворих (санітарні ав­томобілі медроти) можуть бути, як і при наступі з ходу, придані МПБ і діяти під керівництвом фельдшера або залишатися в підпорядкуванні начальника медичної служби бригади. Іноді батальйонні і придані з медроти засоби збору і евакуації поранених можуть направлятися безпосередньо в роти. МПБ розміщується у вихідному районі для наступу за бойовими порядками ба­тальйону, по можливості в укриттях, з урахуванням вимог захисту від впливу зброї масового ураження. МПБ, як правило, знаходиться в згорну­тому стані в готовності прямувати за підрозділами батальйону для роботи з ходу. Віддалення його від лінії фронту в кожному випадку визначається залежно від низки умов (характеру місцевості, ступеню укриття та ін.). Іноді МПБ максимально наближається до рот, розміщуючись в укриттях раніше обладнаного ПСТ або МПР.

З початком наступу найважливішим завданням начальника МПБ є кері­вництво роботою санітарних інструкторів рот з розшуку поранених і хво­рих і наданню їм першої медичної допомоги. МПБ, просуваючись по за­здалегідь наміченому маршруту за бойовими порядками батальйону, орга­нізує збір поранених і хворих приданими засобами, надає їм першу медич­ну (долікарську) допомогу і зосереджує їх в укриттях.

Організація розшуку, збору поранених і хворих, їх виносу (вивозу) з по­ля бою багато в чому визначається характером дій підрозділів батальйону. Так, при діях особового складу рот і батальйону на бойових машинах, МПБ організує збір поранених (хворих) на встановлених рубежах їх виванта­ження з машин, у місцях тимчасових зупинок бойових машин підрозділів, а також на рубежах найбільшого опору противника (на рубежах втрат). До цих місць у першу чергу направляються засоби збору й евакуації поране­них.

Найбільші складнощі у розшуку і зборі поранених (хворих) виникають при діях особового складу в пішому строю. На рубежах спішування під­розділів збір поранених здійснює начальник (фельдшер) МПБ, використо­вуючи придані засоби, або безпосередньо начальник медичної служби бри­гади засобами медр. При спішуванні підрозділів стрільці-санітари та сані­тарні інструктори рот пересуваються за своїми підрозділами, надають пер­шу медичну допомогу пораненим, позначають місця їх перебування (“гніз­да поранених”) умовними знаками і забезпечують радіосигнальними засо­бами.

Фельдшер (начальник) МПБ просуває санітарний транспорт збору та евакуації поранених від одного “гнізда поранених” до наступного. На цьо­му ж транспорті поранених вивозять до осі переміщення МПБ в укрупнені “гнізда поранених”, а далі санітарними автомобілями медр їх евакуюють до медр.

Напрямок руху МПБ доцільно поєднувати з напрямком переміщення командно-спостережного пункту командира батальйону. На цьому напрям­ку зосереджують поранених і хворих силами і засобами підрозділів баталь­йону і приданими засобами збору і евакуації поранених медр. Про місця укриття поранених і хворих начальник МПБ доповідає начальнику медич­ної служби бригади (командиру медр) через водіїв санітарного транспорту, легкопоранених та засобами зв’язку. Збір поранених до місць укриття та їх евакуація до медр здійснюються, головним чином, засобами начальника медичної служби бригади і за його вказівкою. При діях механізованої роти на самостійному напрямку, збір поранених організує санітарний інструктор МПБ, а їх евакуація може здійснюватися безпосередньо до медр.

Під час руху батальйону в передбойових порядках (у розчленованих по фронту ротних чи взводних колонах) МПБ переміщується за батальйоном на санітарному транспорті, здійснюючи збір поранених та їх зосередження в укриттях на маршруті руху підрозділів, а начальник медичної служби бригади організує евакуацію поранених, зосереджених в цих укриттях, і додатковий розшук їх у місцях, де підрозділи понесли найбільші втрати або через складні умови місцевості (ліс, чагарник, населені пункти і т. ін.) розшук поранених ускладнений.

При виникненні в бойових порядках батальйону, що діє в глибині обо­рони противника, масових санітарних втрат, особовий склад МПБ надає пораненим і хворим першу медичну допомогу, діючи в складі підрозділу (команди, загону), призначеного для проведення рятувальних робіт, або самостійно.

У наступальному бою санітарно-епідемічна обстановка, як правило, бу­ває неясною, тому великого значення набуває медична розвідка, що прово­диться МПБ у ході наступу. Її завдання зводяться до визначення санітарно­го стану району, виявленню осередків інфекційних захворювань і т. ін. Провиявлені осередки інфекційних захворювань фельдшер доповідає команди­ру батальйону і начальнику медичної служби бригади.

 

6.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 920; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!