ДОДАТКОВИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ



       Обстеження осіб з підозрою на туберкульоз, включає опитування (скарги, анамнез), використання физикальных методів (огляд, пальпація, перкусія, аускультація), рентгенологічних, лабораторних, бронхологічних, функціональних методів дослідження, туберкулінових проб.

       При вивченні скарг задають серію питань, які фіксують увагу хворого на легеневих симптомах. Важливо при цьому виявити не тільки явні, але й навіть слабко виражені симптоми захворювання.

       При вивченні анамнезу необхідно поставити ряд обов'язкових питань кожному хворому з легеневою патологією про наявність або відсутність туберкульозу в родині, про професію з виявленням професійної шкідливості, особливо, пов'язаних із впливом агресивних речовин і т.п.

Під час физикального обстеження потрібно виявляти легеневу патологію до клінічних досліджень, використати отримані дані про наявність будь-яких змін у тій або іншій легені за допомогою флюорографического методу, при цьому відповідні ділянки легені повинні бути досить ретельно вивчені за допомогою не тільки порівняльної, але й топографічній перкусії й аускультації. При вислуховуванні цих зон легені хворий повинен дихати глибоко, потрібно попросити хворого покашляти наприкінці видиху й слухати, немає чи хрипів після покахикування й під час наступного глибокого видиху. Інакше кажучи, ведеться пошук мікросимптоматики, і нерідко саме таке дослідження дозволяє одержати ті або інші симптоми, які можуть бути використані при постановці діагнозу.

Лабораторна діагностика туберкульозу

Переваги і недоліки методів дослідження харкотиння

 

Методи Переваги Недоліки
Бактеріоскопічний   Швидкий, простий, недорогий метод (результат - через 24 години).  Виявлення КСБ можливе, якщо в 1мл матеріалу є не менше 50 000 мікробних тіл.
Бактеріологічний  Виявлення МБТ при їх кількості 20-100 мікробних тіл в 1мл матеріалу.  Визначення масивності бактеріовиділення.  Визначення чутливості МБТ.  Ріст МБТ відбувається від 18 днів до 2-х місяців.
Біологічний  Найчутливіший метод – захворювання у тварини виникає при наявності 5 мікробних тіл в 1мл матеріалу.  Дорогий, важкий в організаційному плані

 

Методи прискореного виявлення МБТ: виявлення МБТ за допомогою індикаторної пробірки BBL MGIT (Mycobacteria Growth Indicator Tube) - ріст мікобактерій туберкульозу відбувається протягом 4-10 діб, молекулярно-біологічні методи: ДНК-гібридизація, полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР).

Визначення чутливості МБТ до протитуберкульозних препаратів проводиться після виявлення МБТ в досліджуваному матеріалі. Види медикаментозної стійкості МБТ: первинна - до лікування (зустрічається у 25%); вторинна – виникає процесі лікування (відмічається у 75% хворих), моно резистентність, полі резистентність.

 

Оцінка масивності бактеріовиділення

 

Ступінь бактеріовиділення Кількість колоній МБТ
Мізерне від 1 до 20
Помірне 20 - 100
Рясне Більше 100

 

Рентгенологічні методи діагностики

 

Для виявлення і діагностики туберкульозу використовують наступні рентгенологічні методи:

Флюорографія – для виявлення туберкульозу застосовують крупнокадрову флюорографію (розмір кадрів 110х110см). Перевагою цього методу перед рентгенографією є більша пропускна здатність, зниження витрат на плівку. Недолік – велике променеве навантаження.

Цифрова флюорографія – на сучасному етапі цей метод приходить на зміну крупнокадровій флюорографії. Переваги методу: висока якість та інформативність зображення, (можна вивести для візуального аналізу будь-яку ділянку легені, забезпечити високу контрастність зображення), комп’ютерна обробка зображення, зменшення променевого навантаження (у 10-15 раз) на хворого, швидке (через 10-20 сек.) отримання зображення.

Цифрова флюорографія використовується для своєчасного виявлення туберкульозу, і як метод діагностики захворювання.

Рентгенографія – починають з виконання оглядового знімку в передній прямій проекції. Іноді її доповнюють дослідженнями в боковій проекції (уточнює локалізацію патологічних змін відносно часток і сегментів, зв’язок з коренем легені).

Прицільна рентгенографія –проводять з метою деталізації характеру патологічних змін в легенях.

Томографія – метод пошарового рентгенологічного дослідження. Застосовують для детального вивчення патологічних змін у легенях та їх локалізації.

Комп’ютерна томографія– забезпечує отримання поперечних шарів тіла людини. За своєю сутністю КТ – це малюнок, зроблений комп’ютером на основі математичного аналізу ступеню поглинення рентгенівських променів тканинами різної щільності. 

Рентгеноскопія – зараз проводять рідко, з використанням електронно-оптичного підсилення рентгенівського зображення. За допомогою цього методу визначають рухомість нижніх країв легень.

 

Рентгенологічні синдроми

 

1. Синдром затемнення (тотального, субтотального, обмеженого).

2. Синдром круглястої тіні.

3. Синдром вогнищевої тіні.

4. Синдром дисемінації.

5. Синдром патології легеневого малюнка.

6. Синдром патології кореня легені і внутрішньогрудних лімфатичних вузлів.

7. Синдром прояснення (поширеного, обмеженого).

8. Синдром порожнини.

Ознаки синдрому патології кореня легені: розширення, деформація, зміщення кореня, наявність ущільнень.

Основні рентгенологічні ознаки туберкульозу: вогнище, інфільтрат, порожнина розпаду (каверна), фіброз, цироз і рідина в плевральній порожнині.

За розмірами розрізняють дрібні (1-2 мм у діаметрі), середні (3-6 мм) і великі (7-10 мм) вогнища, за щільністю – слабкої і середньої інтенсивності та щільні.

Вогнища діаметром понад 10 мм називаються або інфільтратами, або туберкульомами.

Найчастіша локалізація туберкульозу: первинні форми - верхівковий (S1), задній (S2), передній сегменти (S3), верхній сегмент нижньої долі (S6), а також S4, S5;

вторинні форми - S1, S2, S6.

 

Туберкулінодіагностика

 

Туберкулінодіагностика – це метод виявлення специфічної сенсибілізації організму людини, що виникла внаслідок інфікування МБТ або вакцинації БЦЖ. Цей метод базується на здатності туберкуліну викликати в сенсибілізованому збудником туберкульозу організмі реакцію уповільненого типу.

 

Т уберкулінодіагностика

 

Масова                                                            Індивідуальна

Це обстеження великих груп                                    Використовується з метою

дітей і підлітків для отримання                               диференціальної діагностики

епідеміологічних і клініко-                                      після вакцинного та інфекційного

діагностичних даних                                                імунітету, для контролю за стоном дітей і підлітків з групи підвищеного ризику захворювання на туберкульоз

 

Постановку туберкулінових проб здійснюють за допомогою туберкуліну.

Препарати туберкуліну:

• старий туберкулін Коха (Alttuberculin Koch – нім.) – перший туберкулін, отриманий у 1890 р. Р.Кохом.

• Сухий очищений туберкулін (Purified protein derivative – PPD-S), виготовлений Ф. Зайберт і С. Гленн у 1934 р.

• ППД-Л – туберкулін Ліннікової, отриманий під керівництвом М.А. Ліннікової у 1939 р. В Ленінградському НДІ вакцин і сироваток.

Препарат дозується в туберкуліновиходиницях (ТО). Міжнародний стандарт.

В нашій крайні застосовують внутрішньошкірну пробу Манту і підшкірну пробу Коха.

 

Пробу Манту використовують з метою:

• Ранньої діагностики туберкульозу - виявлення туберкульозу невстановленої локалізації у дітей та підлітків.

• Вивчення інфікованості населення

• Відбору дітей для ревакцинації.

• Виявлення осіб з підвищеним ризиком захворювання на туберкульоз (вперше інфіковані, гіперергічні реакції).

Проба Манту з 2 ТО ППД-Л проводять з першого року життя дитини, щорічно (при відсутності протипоказань), незалежно від результатів попередньої реакції.

Протипоказання для постановки проби Манту:

• гострі та хронічні (в період загострення) інфекційні захворювання;

• реконвалесценти (не менше 2-х місяців після одужання);

• шкірні захворювання;

 • алергічний стан (ревматизм, бронхіальна астма);

• епілепсія.

Термін врахування результату проби Манту. Вимірюють тільки діаметр інфільтрату, за його відсутності - діаметр гіперемії.

За допомогою проби Манту виявляють інфікованість організму та імунітет (післявакцинальний або інфекційний).

Про інфікованість організму дитини/підлітка свідчить поява віражутуберкулінової проби або її поступове наростання кожного року.

Поняття віражу туберкулінової проби Манту з 2 ТО ППД-Л – перехід негативної реакції на туберкулін у позитивну або збільшення позитивної реакції на 6 мм та більше.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 213; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!