Сучасні напрями і школи світової економічної думки.



У сучасній західній економічній науці існують різні напрями і школи, типологія яких відрізняється як за методами аналізу, так і за розумінням предмета й мети дослідження. Коцептуально відрізняються і підходи до вирішення економічних проблем. Однак цей поділ значною мірою умовний, тому всю сукупність сучасних течій і шкіл можна згрупувати у такі чотири основні напрями: неокласицизм,кейнсіанство,інституціоналізм, неокласичний синтез.

Третім етапом розвитку економічної теорії стала епоха регульованої ринкової економіки

Неокласицизм. Заперечує необхідність втручання держави в економіку, розглядає ринок як саморегульовану економічну систему, здатну самостійно встановити необхідну рівновагу між сукупним попитом та сукупною пропозицією.

Засновники теорії:

 – Альфред Маршаллвідомий, перш за все, як автор теорії ринкового ціноутворення. Термін «економікс» введений в широкий обіг британським ученим-економістом Алфредом Маршалломзамінив поняття «Політична економія», що раніше використалося, додавши йому велику практичну спрямованість. Основою предмету «Економікс» є теорія попиту і пропозиції, встановлення ринкової рівноваги, ринкова конкуренція, поведінка виробників і споживачів на ринку.Він вважав, що ринкова цінність товару визначається рівновагою граничної корисності товару і граничних витрат на його виробництво. Графічним еквівалентом даного положення є знаменитий графік, іменований «хрест Маршалла» або «ножиці» Маршалла. Маршалл ввів в економічну теорію категорії: «еластичність попиту», «споживчий надлишок».

А. Маршалл вважав необхідною державну турботу про «сторони життя бідних робітників, в яких їм важко забезпечити себе самим», інше він розцінював як «помилкове і аморальне» з точки зору «Загальних» інтересів.

АртурПігутворець "теорії добробуту", що заклав основи теорії держави «загального благоденства».Економічна теорія Пігу розглядала проблему розподілу національного дивіденду, або національного дохіду. У відповідності з теорією національний дивіденд - це потік товарів і послуг, вироблений в суспільстві протягом року.

амеріканець Ірвінг Фішер.

Рівняння обміну Фішера — рівняння, яке значною мірою відображає взаємозв'язок грошової маси та номінального ВНП, а також рівновагу між рівнем цін і обсягом проданих товарів.

M-V=P-T, де М — маса грошей, V — швидкість їх обігу; Р — середньозважений рівень цін товарних операцій; Т — кількість проданих товарів.

Виходячи з цього рівняння, він визначає кількість грошей, необхідних для забезпечення обігу товарів і послуг як величину, прямо пропорційну номінальному обсягові виробництва (ВНП) та обернено пропорційну швидкості обігу грошової одиниці .

Італієць Вільфредо Парето,Він ввів поняття ефективності Парето і допоміг розвитку галузі мікроекономіки.Пр́инцип Парéто або Закон Парето (також відомий як правило Парето, правило 80—20 і принцип малої кількості причин) — емпіричне правило, яке стверджує, що для багатьох явищ 80 відсотків наслідків спричинені 20 відсотками причин. Ця ідея знайшла застосування у багатьох галузях. Наприклад, 20% злочинців скоюють 80% злочинів, 20% відсотків водіїв створюють 80% аварій, 20% покупців дають 80% прибутків. Не потрібно витрачати весь час і всі ресурси для отримання бажаного результату, натомість потрібно знайти "ключові завдання", куди вкласти 20 % зусиль, щоб отримати 80 % результату.

Неокласичний напрям охоплює багато різних концепцій і шкіл: монетаризм, теорію економіки пропозиції, теорію раціональних очікувань та ін. Монетаризм – теорія, яка приписує грошовій масі, що перебуває в обігу, роль визначального фактору у формуванні економічної кон’юнктури, розвитку виробництва і зміни обсягів валового національного продукту (ВНП). Монетаристы фиксируют внимание на изменениях в количестве денег, находящихся в обращении, как на определяющей функции цен, доходов и занятости.Процентная ставка (норма процента) и ожидаемый темп инфляции, с точки зрения монетаристов,основные факторы, определяющие скорость обращения денег.

Кейнсіанство – одна з провідних сучасних теорій, яка обґрунтовує необхідність активного втручання держави в регулювання ринкової економіки шляхом стимулювання попиту й інвестицій через проведення певної кредитно-бюджетної політики. Засновником теорії є видатний англійський економіст Дж.М.Кейнс.

Прихильники і послідовники Кейнса (Дж.Робінсон, П.Сраффа та ін.) виступають за активну участь держави у структурній перебудові економіки, визнають за необхідне запровадження антикризового та антициклічного регулювання, перерозподілу доходів, збільшення соціальних виплат.

Інституціоналізм - — напрям в економічній теорії, який бере в основу аналізу не тільки економічні проблеми, але й пов'язує їх з проблемами соціальними, політичними, етичними, правовими тощо. Якісно новий напрям економічної думки, який увібрав у себе найкращі теоретико-методологічні дослідження кон'юнктури ринку попередніх шкіл економічної теорії.В основі терміну «інституціоналізм» лежить поняття «інститут», яке розглядається як первинний елемент рушійної сили суспільства в економіці та поза її межами.

До інститутів відносять державу, сім'ю, підприємництво, монополії, приватну власність, профспілки, релігію, общини, організації, все, що відображає звичаї, етику, правові рішення, суспільну психологію і еволюцію форм економіки.

Предметом дослідження представників інституціоналізму стали інституції — сукупність суспільних звичаїв, в яких закріплено домінуючий спосіб мислення для соціальної групи чи всього народу.рації, профспілки, а також правові, морально-етичні норми, звичаї, інстинкти, що породжують економічні інтереси.

Представни: Т.Веблен, Дж.Коммонс, У.Мітчелл, Дж.Гелбрейт, Я.Тінберген, Г.Мюрдаль та ін..

Неокласичний синтез – наука про ефективне використання обмежених виробничих ресурсів або управління ними з метою досягнення максимального задоволення потреб людини,узагальнююча концепція, представники якої ( Пол Самуельсон та ін.) обґрунтовують принцип поєднання ринкового і державного регулювання економічних процесів, наголошують на необхідності руху до змішаної економіки.

Засновники цієї науки К. Р. Макконнелл, С. Л. Брю,

ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 387; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!